اميدواري؛پله اول موفقيت

۱۳۹۳/۱۲/۲۳ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 141872

سلامت نیوز: با صداي زنگ تلفن همراهش از خواب بيدار مي شود ولي به محض اين که دستش را به سمت آن مي برد تا زنگ تلفن را قطع کند، گوشي اش از روي ميز مي افتد. چند ثانيه اي تلاش مي کند تا صدايش را نشنيده بگيرد، اما شدني نيست. بالاخره با گفتن جمله «از همين الان معلوم است که تا شب بايد چه بدبختي بکشيم» روزش را شروع مي کند...


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،بعضي افراد نه تنها به خاطر يک اتفاق ناراحت کننده کوچک نسبت به روزشان نا اميد مي شوند که هميشه نسبت به آينده زندگيشان نيز نااميد و بدبين هستند. البته بايد قبول کنيم، وقتي اوضاع بر وفق مرادمان نيست حفظ نگرش مثبت به زندگي کار سختي است و خيلي از ما نمي توانيم بفهميم که وقتي کارمان را از دست مي دهيم، در زندگي زناشويي با مشکل مواجه مي شويم يا فرزندمان دچار مشکلي مي شود، چطور مي توانيم رويکردي مثبت به زندگي داشته باشيم.

تحليل آزمون

با اين حال و اگر در آزمون روان سنجي پنج شنبه گذشته شرکت کرده باشيد، مي توانيد ميزان اميدواري و نگرش مثبت تان به آينده را بسنجيد. به گزارش ايسنا، اگر نمره آزمون شما:

بين 12 تا 27 باشد: شما نسبت به آينده نااميد هستيد و هيچ شانسي براي موفقيت خودتان در آينده قائل نيستيد. به شما توصيه مي شود که با مطالعه نکاتي که در ادامه مطلب مطرح مي شود با نگرش مثبت به زندگي، شانس موفقيت تان را بيشتر کنيد.

بين 28 تا 51 باشد: ميزان اميدواري شما به آينده در حد متوسط است. با اين حال شما هم مي توانيد با توصيه هايي که در ادامه مطرح مي شود نگرش مثبت تان را تقويت کنيد.

بين 52 تا 60 باشد: ميزان نگرش مثبت شما به زندگي بالاست. شما با اين اعتماد به نفس بالا به کمک يک برنامه ريزي مناسب، مي توانيد موفقيت خودتان را تضمين کنيد.

نگاهي به پاسخ شرکت کنندگان
871 نفر از مخاطبان خانواده و مشاوره در آزمون « چقدر به سال آينده اميدواريد؟» شرکت کرده اند. با توجه به پاسخ شرکت کنندگان آزمون، 8 درصد نسبت به آينده نااميد، 84 تا حدودي اميدوار هستند و 8 درصد نگرش مثبت بالايي به آينده دارند. با اين حال و اگر احساس مي کنيد که بايد نگرش مثبت تري به آينده داشته باشيد، پيشنهاد مي کنيم توصيه هاي عليرضا عبدي، کارشناس ارشد روان شناسي باليني را از دست ندهيد.

نگرش مثبت به زندگي يک مهارت است

اميدواري و داشتن نگرش مثبت به زندگي از مهارت هاي مهمي است که مي تواند ما را به کاميابي و شادکامي در زندگي برساند. نگرش مثبت در زندگي هنگامي که با خوش بيني و اميدواري در زندگي همراه باشد، مي تواند با حذف انديشه هاي منفي، شادابي و چالاکي را جايگزين خمودگي و افسردگي کند و راه را براي زندگي سالم و سازنده هموار مي سازد. يکي از موثرترين راه هاي بهبود زندگي، آن است که باورها و انديشه هاي مثبت و سازنده خودمان را بشناسيم و تقويت کنيم تا در راه رسيدن به روياهامان گام برداريم.

خصوصيات آدم هاي منفي و مثبت

آدم هاي منفي که نگرش مثبتي به زندگي ندارند، 1- هميشه روي مشکلات تمرکز مي کنند و در برابر راه حل مقاومت مي ورزند، 2- اجازه مي دهند که ترس و نگراني آن ها را اداره کند، 3- به هيچ وجه به ديگران اعتماد نمي کنند، اما آدم هاي مثبت، 1- هميشه روي پيدا کردن راه حل تمرکز مي کنند، 2- موانع را به فرصت و سختي ها را به درس هايي سازنده بدل مي کنند، 3- به توانايي هاي خود در بهبود اوضاع و شرايط اعتماد دارند، 4- خوشبين هستند و باور دارند که اوضاع را هميشه مي توان بهتر کرد، 5- به واسطه آگاهي و بينش در شخصيت خود تغييراتي مثبت به وجود مي آورند.

فهرستي از خوبي هاي زندگي تان تهيه کنيد

در قدم اول براي مثبت انديشي نسبت به آينده بايد براي همه چيزهايي که داريد مانند خانواده، کار، همسايه ها، وسيله حمل و نقل، تحصيلات، نور خورشيد، غذا و سلامتي تان خدا را شکر کنيد. حتي اگر فقط بعضي از اين ها يا مقدار کمي از آن ها را داشته باشيد، براي همان مقدار هم بايد قدردان باشيد تا بتوانيد نگرش مثبت تان براي تلاش بيشتر در زندگي را حفظ کنيد. درکنار قدرداني کلي، نعمت ها و فوايد شخصي زندگي تان را ببينيد. اين ها مي تواند چيزهايي مثل داشتن ذهني باز، روابط اجتماعي مناسب با ديگران، داشتن وقت هايي براي استراحت، خانواده و دوستان قابل اعتماد، سرگرمي هاي مختلف و چيزهاي زياد ديگري باشد که فقط زماني که از شما گرفته شود، متوجه آن ها خواهيد شد. حتي مي توانيد فهرستي از آن ها تهيه کنيد و هر زمان که چيز ديگري به ذهن تان رسيد به آن فهرست اضافه کنيد. بعد زماني که احساس ناراحتي داشتيد، فهرست تان را مرور کنيد و همه چيزهاي خوب زندگي را به خودتان يادآور شويد.

به طبيعت برويد

يک صندلي راحت در يکي از مناظر طبيعي پيدا کنيد و لحظاتي همان جا بنشينيد. اين منظره مي تواند يک پارک شهري کوچک کنار محل کارتان، انبوه درختان در محله يا جاده اي زيبا در تعطيلات آخر هفته باشد. مناظر طبيعي استرس و فشار فکري شما را مي گيرند و به آرامش بيشتر شما کمک مي کنند.

لبخند بزنيد

هر زمان احساس کرديد ناراحتيد، جلوي آينه برويد و لبخند بزنيد. لبخند زدن قدرتي فوق العاده دارد. وقتي به اطرافيان تان لبخند مي زنيد، احتمال اين که آن ها هم در جواب به شما لبخند بزنند بسيار زياد است و همين مسئله روحيه هر دو شما را بهتر و دوستي بين تان را نيز قوي تر مي کند. حتي وقتي مريض، عصباني يا ناراحت هستيد، سعي کنيد وقتي ديگران به شما نگاه مي کنند باز لبخند بزنيد.

مثبت انديشي کليد طول عمر است

متخصصان سلامت مي گويند که نگرش مثبت به زندگي، مي تواند به تقويت سيستم ايمني و افزايش طول عمر کمک کند. به گزارش ايسنا، متخصصان دانشگاه کوئينزلند استرليا معتقدند افراد مسني که روي خاطرات و موضوعات مثبت تمرکز دارند نسبت به ديگر همسالان خود از سيستم ايمني قوي تري برخوردار هستند. دکتر «اليس کالوکرينوس» يکي از متخصصان اين مطالعات مي گويد: بررسي ها حاکي از آن است که تمرکز روي مسائل مثبت، ممکن است به افراد مسن کمک کند از روند تحليل رفتن سلامت خود جلوگيري کنند. در اين بررسي، مجموعه اي از تصاوير مثبت و منفي به افراد شرکت کننده در اين مطالعه نشان داده شد. سپس از آنان درخواست شده، تا اطلاعات موجود در اين تصاوير را بازگو کنند.

متخصصان دريافتند افرادي که بيشتر تصاوير مثبت را به ياد مي آورند، نسبت به افرادي که بيشتر تصاوير منفي را به ياد داشتند از سيستم ايمني قوي تري برخوردار بودند. همچنين به گفته اين متخصصان، افرادي که روي نکات مثبت زندگي تمرکز دارند راحت تر مي توانند با موقعيت هاي استرس زا مقابله و خود را در برابر بيماري هاي قلبي و سرطان مصون کنند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91081s, 19q