پول اضافي براي امكانات معمولي

پاركينگ‌نشيني، عاقبت متقاضي مسكن مهر

۱۳۹۳/۱۲/۲۴ - ۱۴:۱۱ - کد خبر: 141999

سلامت نیوز:طرح مسکن مهر با هدف حل مشکل افراد نیازمند و به عنوان راهکاری برای پاسخگویی به نیاز مسکن اقشار کم درآمد در دولت‌های نهم و دهم مطرح شد. در بسیاری از موارد به دلیل سوء‌مدیریت و استفاده از پیمانکاران ناکارآمد، نه تنها مشکلات این قشر از جامعه حل نشد، بلکه سرمایه‌ آنان نیز در دست دولت و پیمانکاران ماند.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه قانون نوشت: بسياري از كارشناسان علت اصلي اين مشكلات صرف آورده متقاضيان مسكن مهر در انجام پروژه‌هاي روبنايي و زيربنايي و انتخاب پيمانكاران ناكارآمد مي‌دانند. اين شرايط باعث شده كه اكنون در گوشه و کنار كشور، شاهد بی‌خانمانی بسیاری از مالکان مسکن مهر هستيم.


چگونه قيمت خانه ساخته‌ شده افزايش مي‌يابد
يكي از متقاضيان مسكن مهر در پرند به «قانون» مي‌گويد: طبق قراردادي رسمي با شركت عمران پرند واحدي خريداري و كل پول درخواستي را واريز كرده‌ام. متاسفانه با گذشت يك سال و 9 ماه از موعد واگذاري قرارداد و با توجه به تكميل شدن و اتمام كار بلوك، پس از 8 ماه هنوز از واگذاري آن اجتناب مي‌كنند. اعلام كرده‌اند كه منتظر باشيد تا قيمت جديد به شما ابلاغ شود و سپس مابه‌التفاوت را بپردازيد.


چه كسي جريمه ديركرد 3 ساله را مي‌پردازد؟
وي ادامه مي‌دهد: تاكنون طبق قرارداد اوليه مبلغ 16 ميليون تومان به حساب مسكن مهر واريز كرده‌ايم. اين درحالي است كه شركت عمران اعلام كرده قيمت خانه‌ها به 33 ميليون تومان افزايش يافته است. به تازگي پيامكي از شركت عمران ارسال شده مبني بر اينكه اگر به مفاد قرارداد عمل نكنيد و مبلغ مابه‌التفاوت مسكن را واريز نكنيد، طبق قانون مسكن به غير واگذار مي‌شود. مگر مي‌شود طبق يك قرارداد رسمي قيمت تمام شده را پرداخت كرد و حالا پس از 8 ماه از اتمام خانه‌ها، قيمت جديد بر خانه‌ها گذاشته‌اند. نكته جالب توجه اينجاست كه طبق قرارداد فروشنده نيز تعهد داشته كه خانه‌ها را تا ارديبهشت ماه سال 92 تحويل دهد. ولي كوچك‌ترين اشاره‌اي به اين بند از قرارداد نمي‌كند. چه كسي جوابگوي ضرر و زيان اين ديركرد است. كدام ارگان و نهاد دولتي پيگير حق ما خواهد بود؟


حالا چگونه هزينه كابينت و پكيج را تامين كنيم
يكي ديگر از متقاضيان مسكن مهر پرند نيز درباره امكانات واحدها مي‌گويد: يك سري از خدمات از جمله كابينت ، كولر ، پكيج و رادياتور و... كه در قرارداد ذكر شده حذف شده است، كه خود مبلغ كلاني از مسكن را شامل مي‌شود. به شركت عمران پرند و پيمانكار مراجعه كرده‌ايم و از آنها خواسته‌ايم در ازاي اين خدمات كه حذف شده از آورده ما كسر شود، آنها نيز در پاسخ گفته‌اند كه همين‌كه واحدها را تحويل‌تان بدهيم بايد كلاه‌تان را بالا بيندازيد. نمي‌دانم آيا اين ادبيات شايسته يك مسئول در جمهوري اسلامي است. ما همين پول را نيز به زحمت تامين كرده‌ايم، حالا چگونه هزينه كابينت و پكيج را تامين كنيم. شركت عمران شهر پرند و شركت كيسون اختلافاتي با هم دارند كه دود آن به چشم امثال بنده كه از خريداران اين مسكن هستيم، مي‌رود.


پاركينگ‌نشيني عاقبت، متقاضي مسكن مهر
همچنين آقاي احمدي يكي از متقاضيان مسكن مهر انديشه با اشاره به اينكه همه سرمايه خود را براي مسكن مهر هزينه كرده و خانه‌اي هم ساخته نشد، مي‌گويد: به دلیل اینکه تمام پولی که داشتیم را برای مسکن مهر واریز کردیم و مسئولان نیز به قول خود عمل نکردند، اكنون با 2 فرزند خود که دانشجو هستند، در پارکینگ یکی از بستگان زندگی می‌کنیم. او اضافه مي‌كند: چون دیگر برایمان پولی نمانده‌است که خانه‌ای را اجاره کنیم. اگر از روز اول می‌گفتند که مسکن مهر وضعیتش این چنین می‌شود، با همان پولی که بابت خرید مسکن مهر دادیم يك خانه‌ 40 متری می‌خریدیم که سرپناهی برای زمستان داشته باشیم. حذف امكانات قيد شده در قرارداد، 2 سال تاخير در واگذاري و ... همه اينها درد مشترك بسياري از متقاضيان مسكن مهر در كشور است.


در بودجه هيچ اعتباري براي مسكن مهر ديده نشده
معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شركت مادر تخصصي شهرهاي جديد ايران در گفت‌وگو با «قانون» با اشاره به اينكه دولت پانزدهم ميراث‌دار مشكلات دولت قبل بوده مي‌گويد: تمامي قراردادهاي مسكن مهر در دولت پيشين منعقد شده و حتي يك قرارداد در اين دولت منعقد نشده است. دولت دهم تعهد كرده بود كه 90 درصد از واحدهاي مسكن مهر را اتمام و تحويل مالكان آن دهد اما در پايان كار دولت 70 درصد از مسكن مهر به اين دولت منتقل شد.
محسن نريمان مي‌افزايد: طبق قراردادها تمامي دريافت و پرداخت‌ها علي‌الحساب بوده و قيمت نهايي بعد از پايان كار محاسبه مي‌شود. وزارت راه و شهرسازي پولي از مردم بابت مسكن مهر دريافت نمي‌كند، چراكه تاكنون مردم تمامي پول را به حسابي به‌نام خودشان واريز كرده‌اند و در افزايش مبلغ حساب، پروژه‌شان پيشرفت مي‌كند. در قانون بودجه هيچ منبع و اعتباري براي ساخت مسكن مهر در نظر گرفته نشده است به همين دليل متقاضيان تاثير بسياري در روند و سرعت پروژه دارند.


متقاضيان اصرار به حدف امكانات دارند
او درباره حذف يكسري امكانات از مسكن مهر مي‌گويد: اگر در قرارداد پيمانكار موظف به نصب امكاناتي مانند كابينت، پكيج، آيفون تصويري و ... باشد؛ بايد تمامي آن امكانات را ارائه دهد و در صورت حذف، طبق قانون هزينه آنها محاسبه و از آورده متقاضي كسر مي‌شود. اگر موردي گزارش شود، ما آن را بررسي و در صورت صحت از آورده متقاضي كسر مي‌شود ولي تاكنون موردي در اين خصوص نداشته‌ايم. نكته جالب توجه اينجاست كه بيشتر متقاضيان اصرار دارند كه ما امكاناتي مانند كابينت و پكيج را حذف كنيم و حتي حاضرند سه برابر هزينه كنند چراكه آنها مي‌خواهند به سليقه خود اين امكانات را در خانه‌شان داشته باشند. حتي در مواردي روي كاشي و سراميك ما نيز سراميك و پاركت مي‌كنند كه يك دوباره كاري و اتلاف هزينه است.


تاكنون پيمانكاري تاخير در واگذاري نداشته
نريمان مهم‌ترين دليل تاخير در واگذاري مسكن را عدم پرداخت به‌موقع آورده متقاضيان مي‌داند و عنوان مي‌كند: هيچ منبع جايگزيني براي مسكن مهر در صورت عدم واريز آورده توسط متقاضي درنظر گرفته نشده و اين يكي از ضعف هاي مسكن مهر است. همچنين واريز به‌موقع همه متقاضيان مهم و تاثيرگذار است و پيش‌بيني براي اينكه اگر عده‌اي از متقاضيان به‌موقع پرداخت كردند چه‌ كنيم، نداريم.
او درباره جريمه ديركرد پيمانكار مي‌گويد: تشخيص جريمه ديركرد با شركت عمران است. اگر شركت عمران تشخيص دهد كه اين تعلل از ناحيه پيمانكار بوده، نيم درصد از ثمن معامله از آورده متقاضي بايد كسر شود. در تمام بررسي‌هاي انجام شده مقصر تاخير در واگذاري متقاضيان بوده‌اند چراكه آنها به‌موقع آورده خود را واريز نكرده‌اند.
نريمان همچنين درباره صرف آورده مردم در پروژه‌هاي زيربنايي و روبنايي تصريح مي‌كند: در دولت قبل اين اتفاق افتاده، در حال حاضر‌منهاي قراردادهايي كه پيمانكار از قبل دارد، هزينه ساخت پروژه هاي روبنايي و زيربنايي از محل فروش زمين‌هاي شركت عمران تامين مي‌شود.
مسكن مهر كه قرار بود بخشي از بي‌عدالتي‌ها را در حوزه مسكن پايان يا حداقل تخفيف بدهد و افراد فرودست را صاحب خانه كند، اكنون خود به زمينه‌اي براي گسترش اين تبعيض‌ها تبديل شده است. قشري در برابر بسياري از بي‌عدالتي‌ها تنها به دليل ترس از دست دادن تنها سرپناه آينده خود سكوت كرده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محمد
آقای مهندس از این همه دروغ خسته نشده اید< آبروی جمهوری اسلامی را با این دروغها برده اید.انشاالله تاوان آن گریبان گیر خانواده اتان شود. که با عدم تحویل ما را خرابه نشین کرده اید.
جواد
با تشكر فراوان از شما كه مشكلات مسكن مهر انعكاس مي دهيد و كليه مشكلات از افزايش قيمت و حذف كابينت و پكيج و ... و عدم تحويل به موقع را ذكر نموده ايد و آقاي مهندس نريمان فرمودند كه دليل تاخير در تحويل عدم تكميل آورده متقاضيان مي باشد در حالي كه كليه متقاضيان از پولي كه در قرارداد آمده بيشتر ريخته اند مثلا خودم در قرارداد آوردم 14600000 تومان است كه تا حالا 19 ميليون ريخته ام
0.20767s, 21q