عدم کنترل مناسب بيماري، علت کوتاهي عمر مبتلايان به "فيبروز کيستيک" است

۱۳۸۷/۱۰/۰۴ - ۰۹:۰۵ - کد خبر: 14200
 عدم کنترل مناسب بيماري، علت کوتاهي عمر مبتلايان به "فيبروز کيستيک" است
دکتر سهيلا خليل زاده در گفت و گو با ايرنا افزود: بيشتر بيماران مبتلا به اختلال فيبروز کيستيک در ايران در سنين 20 و 30 سالگي جان خود را از دست مي دهند.
خليل زاده اظهار داشت: به طور کلي حداکثر عمر بيماران مبتلا به فيبروز کيستيک 40 سال است که در ايران بيماران مبتلا به اين اختلال تقريبا ده سال کمتر از اين ميزان عمر مي کنند.
وي گفت: اين بيماري که نوعي بيماري مزمن تنفسي است شايعترين بيماري ارثي در کودکان به شمار مي رود و از هر 3500 تولد در جهان يکي را مبتلا مي کند.
خليل زاده يادآور شد: شايعترين علايم اين بيماري ، مربوط به درگيري سيستم تنفسي است ؛ اين علايم شامل سرفه همراه با خلط ، خس خس سينه و عفونت ريه ها است که در مواردي سينوزيت و پوليپ هاي بيني نيز مشاهده مي شود .
اين متخصص اضافه کرد: ساير علايم اين بيماري به صورت کاهش وزن، سوء تغذيه، اختلالات گوارشي، دل دردهاي عود کننده، اختلال در هضم غذا، انسداد روده ، تهوع و استفراغ، اسهال ، نارسايي در رشد و درگيري کبد خود را نشان مي دهد.
وي با اشاره به اينکه علايم اين بيماري به صورت مشکلات تنفسي در سنين پايين و اغلب در هفته چهارم تولد قابل مشاهده است، گفت: اين علامت ها به مرور زمان خود را به صورت عفونت هاي مکرر تنفسي و اختلال در کارکرد تنفسي نشان مي دهند.
دبير علمي سمينار فيبروز کبدي با اشاره به برگزاري اين سمينار در تاريخ پنج ديماه گفت: يکي از اهداف مورد نظر در برگزاري اين همايش جلب حمايت هاي مالي براي اين بيماران و تلاش براي تحت پوشش بيمه قرار دادن آنها است.
وي افزود: با توجه به گران بودن داروهاي بيماران مبتلا به فيبروز کيستيک ، قرار گرفتن اين بيماري در گروه بيماري هاي خاص مي تواند در کاهش مشکلات اين دسته از بيماران موثر باشد.
خليل زاده تصريح کرد: در اين همايش، اپيدميولوژي فيبروز کيستيک و روشهاي تشخيص آن، ژنتيک، درگيري گوارشي، عفونت، توانبخشي ريوي و تغذيه در کودکان مبتلا به فيبروز کيستيک به همراه درمان هاي جديد، مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.
سمينار فيبروز کيستيک در کودکان داراي امتياز بازآموزي براي متخصصان کودکان، طب فيزيکي و توانبخشي، داخلي، عفوني، طب گرمسيري، پاتولوژي و راديولوژي و پزشکان عمومي است همچنين متخصصان بيهوشي و کارشناسان پرستاري و فيزيوتراپ هاي شرکت کننده در اين برنامه امتياز دريافت خواهند کرد.
اين سمينار به رياست دکتر علي اکبر ولايتي برگزار مي شود.
سمينار يک روزه فيبروز کيستيک در کودکان ، به همت پژوهشکده سل و بيماري هاي ريوي و با همکاري گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي پنج ديماه در هتل هما برگزار مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96716s, 19q