یک ماده غذايي فوق‌العاده

۱۳۹۳/۱۲/۲۴ - ۱۶:۴۸ - کد خبر: 142038

سلامت نیوز: کلم کيل (Kale)، يک سبزي سبزبرگ (با نام علمي Bracica oleracea) است. اين گياه با کاهو، کلم بروکلي، کلم برگ و کلم فندقي خويشاوندي دارد. واريته‌هاي کلم کيل در سراسر جهان، در آب و هواهاي متفاوت کشت مي‌شوند و اين گياه مي‌تواند حتي تا ماه‌هاي سردتر زمستان رشد کند. به علاوه، برگ‌ها کلم کيل يخ‌‌زدگي را به خوبي تحمل مي‌کنند و برخي از منابع مدعي هستند که اگر پس از يخ‌زدگي آنها را برداشت کنند، مزه شيرين‌تري خواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، کلم کيل در سال‌هاي اخير به خاطر منافع تغذيه‌اي فراوانش (به همراه بلوبري، اسفناج، لوبياها و برخي گياهان ديگر) توجه زيادي را به خود جلب کرده است و يکي از به اصطلاح «ابرغذاها» شمرده مي‌شود.

يک فنجان کلم کيل خرد شده، 206 درصد نياز روزانه به ويتامين A و684درصد نياز به ويتامين K را داراست. اين مقدار کلم کيل همچنين به اندازه يک فنجان شير حاوي کلسيم است و از يک پرتقال ويتامين C بيشتري دارد. همچنين حاوي مواد معدني مهم از جمله مس، پتاسيم، آهن، منگنز و فسفر است. کلم کيل همچنين منبع خوبي براي اسيدهاي چرب امگا-3 است و همچنين حاوي فيبرهاي پايين‌آورنده کلسترول و کاروتنوئيدها و فلاوونوئيدهاي ضدسرطان است.

کلم کيل در طول جنگ جهاني دوم اغلب براي کشت در به اصطلاح «باغچه‌هاي پيروزي» توصيه مي‌شد، زيرا به راحتي کشت داده مي‌شد و مملو از مواد مغذي غني بود که مکمل غذاهاي محدود سهميه‌اي زمان جنگ مي‌شدند، اما هنگامي که جنگ تمام شد، بسياري از خانواده‌ها خوردن کلم کيل را کنار گذاشتند، چرا که از مزه آن خوششان نمي‌آمد و سهميه‌بندي زمان جنگ را به يادشان مي‌آورد. البته گونه‌هاي جديد کلم کيل مزه بسيار بهتري نسبت به کلم‌هايي دارند که در دهه 1940 کشت مي‌شدند. مصرف‌کنندگان بايد به دنبال کلم کيلي باشند که برگ‌هاي سفت و به رنگ سبز تيره يا ارغواني داشته باشد.

کلم کيل را مي‌تواند در کيسه‌هاي پلاستيکي زيپ‌دار تا 5 روز در يخچال نگهداري کرد.

از جمله شيوه‌هاي مطلوب براي سرو کردن کلم کيل افزودن آن به سوپ، بشقاب تخم‌مرغ‌، کسرول، سالادها، حتي براي روي پيتزاست. کلم کيل را مي‌توان له کرد و با گردو و سرکه بالساميک تف داد يا با پستا، دانه کاج و روغن زيتون تف داد.

چيپس‌هاي کلم کيل هم توليد شده‌اند که با برش دادن برگ‌هاي اين گياه در اندازه‌هاي کوچک، خواباندن آن در روغن زيتون و نمک، و بعد پختن آن براي 10 دقيقه روي اجاق تهيه مي‌شوند.

منبع: MedicalDaily

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.83416s, 18q