تبانی برخی دستگاه‌ها برای زمین‌خواری

۱۳۹۳/۱۲/۲۵ - ۱۷:۱۳ - کد خبر: 142064

سلامت نیوز:عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: همه مسئولان کشور به ویژه اجرایی و قضایی باید به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در مورد مبارزه با پدیده زمین‌خواری و صیانت از محیط زیست توجه جدی داشته باشند. مصطفی افضلی‌فرد با بیان این مطلب گفت: خوشبختانه کمیسیون اصل ۹۰مجلس توجه ویژه به موضوع زمین‌خواری به‌ویژه در پایتخت و زمین‌های شمال شهر و همچنین لواسانات داشته است.او افزود: در دو سال گذشته پرونده‌های متعددی در حوزه زمین خواری که بیشتر آنها مربوط به جعل اسناد زمین‌های شمال و شرق تهران و به اصطلاح مناطق خوش‌آب و هوا و گران‌قیمت هستند، تشکیل و بررسی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین درمجلس تصریح کرد: البته پدیده زمین‌خواری تنها مختص پایتخت نیست بلکه متاسفانه در شمال کشور و شهرهای گردشگرپذیر نیز شاهد رواج روزافزون این موضوع هستیم به‌طوری که بسیاری از اراضی جنگلی و شالیزارها تبدیل به ویلا و ... شده‌اند. او بیان کرد: عرصه‌های منابع طبیعی تبدیل به بستر مناسبی برای فرصت‌طلبان و متخلفان شد است و متاسفانه شاهد تبانی و همکاری برخی از دستگاه‌های اجرایی با متخلفان هستیم. این نماینده مجلس ابراز کرد: باید مانع این چرخه معیوب از ابتدای کار شده زیرا بسیار مشاهده شده است که گاهی یک ارگان و سازمان با تبانی‌های صورت گرفته اقدام به صدور مجوز برای تغییر کاربری و ساخت غیرمجاز در عرصه‌های طبیعی و ملی می‌کند و سایر سازمان‌ها و... نیز بدون توجه به تبعات موضوع به افراد متخلف خدمات مختلف را ارائه می‌دهند و به این صورت چرخه تخلف کامل شده و عرصه مورد اشاره در سایه اقدامات این افراد به صورت قانوین تغییر کاربری داده و به قیمت گزافی واگذار می‌شود.

او تاکید کرد: در چند سال گذشته این گونه اقدامات شدت گرفته و در مقابل اراده جدی در میان مسئولان مربوطه نیز مشاهده نشده است درحالی که با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب هرگونه قصور در این زمینه اصلا توجیه‌پذیر نیست و مسئولان اجرایی و قضایی باید هرچه سریع‌تر نسبت به مقابله با این پدیده اقدام کنند. افضلی‌فرد خاطرنشان کرد: اگر واقعا به دنبال صیانت از عرصه‌های ملی و حفاظت از محیط زیست هستیم دولت باید راه را برای انجام هرگونه تبانی ببندد و در مقابل قوه قضاییه نیز با جدیت وارد عمل شود زیرا بررسی برخی پرونده‌های کلان در این بخش نشان می‌دهد به‌جای تخریب و... با دریافت جریمه از متخلفان پرونده بسته شده است. این نماینده مجلس گفت: تاکنون جلسات متعددی با وزارت جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، وزارت راه و شهرسازی، میراث‌فرهنگی و محیط زیست به عنوان سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با این موضوع برگزار شده که امیدوارم ادامه داشته باشد و درنهایت بتوانیم از اراضی ملی صیانت کنیم. افکارنیوز نوشت؛ وی خواستار شد: اگر مسئولان به‌دنبال حفاظت از محیط زیست و ... هستند باید به قوانین احترام گذاشته و به آنها عمل کنند زیرا در این صورت می‌توان به جلوگیری از ساخت‌وسازها و تصرفات غیرمجاز و جعل اسناد در این بخش را گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62829s, 18q