حدود 300 هزار نفر در ایران مبتلا به آلزایمر داریم

۱۳۸۷/۱۰/۰۴ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 14213
حدود 300 هزار نفر در ایران مبتلا به آلزایمر داریم
دکتر مریم نوروزیان در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت : آلزایمر بیماری دوران سالمندی است به طوری که 47درصد افراد 85سال به بالا و 5الی 10 درصد افراد 65 سال به بالا با در کشور با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. همچنین آلزایمر در افراد زیر 65 سال حدود 1 الی 2درصد مشاهده می شود.

وی گفت : آلزایمر در کشورهای در حال توسعه شیوع بیشتری دارد و عواملی مثل کم کاری تیروئید ، کمبود ویتامین ب12، فشار خون بالا ، افزایش کلسترول و بیماری های قلبی عروقی همچنین استرس و فشارهای روانی ، افسردگی و عوامل وراثتی در ابتلا به این بیماری موثر است.

دبیر اولین کنگره بین المللی آلزایمر افزود : درمان قطعی برای آلزایمربه طوری که پروتئین ایجادکننده بیماری را از مغز پاک کند وجود ندارد اما می توان برخی از اختلات رفتاری مثل پرخاشگری ، بی قراری ، بدبینی و بی خوابی را در این افراد کنترل و سیر بیماری را کند کرد.

وی با بیان اینکه بی سوادها بیشتر به این بیماری دچار می شوند تاکید کرد : انجام فعایتهای فکری ، استفاده از حافظه ، نوشتن ، مطالعه ، انجام بازی هایی مثل شطرنج و به طور کلی فعال نگه داشتن مغز در پیشگیری از این بیماری موثر است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03603s, 18q