آسیب دیدگی چشمی سالانه حدود 3000 نفر در چهارشنبه‌سوری

۱۳۹۳/۱۲/۲۵ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 142145

سلامت نیوز: مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم مرکز بیماری‌های غیرواگیر از آسیب دیدگی چشمی سالانه 3000 نفر و تخلیه چشم 15 مجروح چهارشنبه سوری خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر سیدفرزاد محمدی گفت: چهارشنبه سوری یک بحران سلامت عمومی است که تمرکز آسیب‌هایش روی بخشی از ارگان‌های بدن مانند چشم، پوست و اندام بیشتر بوده و نقش وزارت بهداشت بر روی کاهش و کنترل آسیب‌ها مترکزتر است.

وی با اشاره به لزوم نگاه پدیده شناسانه و جامعه شناسانه به موضوع چهارشنبه سوری و مداخلات نهادهای ذیربط در این خصوص، افزود: اگر بتوان توجه جامعه شناسان، متخصصان سلامت، پزشکان و سایر متخصصان مربوطه را به این پدیده مهم جلب کرد، می‌توان با برنامه‌ریزهایی طی یک فرآیند حداکثر 10 ساله این پدیده را از شکل نامطلوب امروزی‌اش به یک طرح مطلوب و پدیده بهنجار تبدیل کرد که طی آن مردم بتوانند شادی سالمی داشته باشند.

مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم مرکز بیماری‌های غیرواگیر آتش بازی و نورافشانی را پدیده‌ای جهان شمول دانست و گفت: مطالعات گوناگونی در خصوص آتش بازی مردم در دهه 70 به مناسبت 4 جولای روز استقلال آمریکا صورت گرفته و این پدیده مختص ایران نیست بلکه در سایر کشورهای اروپایی هم این پدیده به گونه‌های مختلف قابل مشاهده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، محمدی افزود: در این مطالعات یک رویکرد سه جانبه برای مهار آتش افروزی در جشن‌ها وجود دارد که شامل سه بخش قانونگزاری و اعمال قانون، آموزش عمومی و آگاهی بخشی و به رسمیت شناختن این مراسم به شکل صحیح آن یعنی نورافشانی توسط افراد حرفه‌ای مطرح شده است.

وی ادامه داد: بدیهی است که بهره‌برداری از این مطالعات نیازمند همکاری همه جانبه و بین بخشی تمام ارگان‌ها برای کاهش مخاطرات چهارشنبه سوری است. زیرا چهارشنبه سوری در بین تمام بحران‌های تهدید کننده سلامت عمومی تنها بحرانی است که زمان آن قابل پیش بینی است هرچند حجم و الگوهای متغیر آن قابل پیش بینی نیست.

آسیب دیدگی چشمی سالانه حدود 3000 نفر در چهارشنبه سوری

محمدی بیان داشت: بر اساس مطالعات و برآوردهای تخمینی انجام شده در مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی فارابی سالانه به صورت میانگین شاهد آسیب دیدگی سطحی و عمیق چشم 3000 نفر از هموطنان‌مان بر اثر برخورد مواد انفجاری و محترقه در مراسم چارشنبه سوری هستیم که 10 درصد این افراد بستری می‌شوند و متاسفانه نیم تا یک درصد این افراد یعنی رقمی حدود 15 نفر موجب نقص عضو بر اثر تخلیه چشم می‌شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه بیشتر این افراد در بازه سنی 15 تا 20 ساله هستند که به دلیل همین حوادث سال‌های باقی مانده عمرشان تحت تاثیر منفی قرار می‌گیرد و بعضا به دلیل تخلیه چشم تا پایان عمر دچار انگ اجتماعی می‌شوند که طبعا تبعات منفی آن بسیار آسیب رساننده‌تر از آسیب‌های جسمی است.

بیشترین آسیب دیدگی چشمی ناشی از انفجار نارنجک است

مدیربرنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم مرکز بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیشترین آسیب‌های چشمی را ناشی از انفجار نارنجک‌ها در چهارشنبه سوری دانست و گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر استفاده از نارنجک‌ها کاهش یافته ولی استفاده از مواد محترقه و منور جایگزین آن شده و سوختگی‌های چشمی را افزایش داده است.

محمدی خاطرنشان کرد: سازندگان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای مواد انفجاری و محترقه به عنوان اولین متهمان آسیب رسانی به افراد طبق قوانین باید تحت تعقیب قرار گرفته و مجازات شوند.

وی افزود: افرادی که آتش بازی می‌کنند، ناظران و عابران و رهگذران سایر افراد نقش‌ آفرین در مراسم چهارشنبه سوری هستند که آسیب دیدگی عابرانی که اکثرا هیچ نقشی در آتش افروز‌ی‌ها ندارند پدیده‌ای منحصر به کشور ماست، به گونه ای که گاهی آسیب دیدگی این افراد بیش از سایرین گزارش و مشاهده شده است.

وی شنیدن صداهای مهیب انفجار از چندین روز قبل از آغاز مراسم چهارشنبه سوری را یکی از مخاطرات جدی امنیت و سلامت جامعه دانست و گفت: البته اذعان می‌کنیم که تقابل با پدیده چهارشنبه سوری راه حل مناسب مواجهه با این پدیده نیست و باید همه دستگاه‌ها به روش‌های جایگزین و بهتر بیاندیشند.

محمدی تصریح کرد: حتی می‌توان برای کنترل و مهار سوانح و آسیب دیدگی‌های بسیار چهارشنبه سوری به اقداماتی نظیر آتش افروزی مجازی یا ایجاد سینماهای مجازی که در آن دود و صدای انفجار به صورت مجازی وجود داشته باشد فکر کرد.

لزوم استفاده از عینک‌های محافظ

مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم وزارت بهداشت، استفاد از عینک‌های محافظ را به عنوان یک عامل بازدارنده از آسیب‌های چشمی توصیه کرد و گفت: به همه افرادی که به هرحال مایلند در مراسم چهارشنبه سوری شرکت داشته باشند توصیه می‌کنیم از این عینک‌ها که جنس آنها از پلی کربنات بوده و محافظ خوبی برای چشم‌هاست، استفاد کنند. بویژه ناظران و عابرانی که چندان نقشی در آتش افروزی‌ها ندارند لازم است این عینک‌ها را از داروخانه‌ها، عرضه کنندگان تجهیزات پزشکی و لوازم ورزشی فروشی‌ها تهیه و استفاده کنند.

وی مخاطرات نگهداری برخی وسایل غیرانفجاری آتش‌ساز مانند وسایل آبشاری در منازل را خاطرنشان کرد و گفت: نگهداری این وسایل در منازل به معنی مواجهه با یک انفجار غیرقابل پیش بینی است؛ زیرا زمان انفجار این مواد قابل پیش بینی نیست و این مواد بروز مخاطرات و آسیب‌های احتمالی را صدچندان می‌کند.

مدیربرنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم به اشتغال متخصصان چشم و آماده باش مراکز چشم پزشکی در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: در این ایام که همه مردم درگیر جشن سال جدید هستند این عزیزان باید در هفته اول سال به اعمال مقدمات جراحی چشم و هفته دوم به اعمال نهایی چشم آسیب دیدگان بپردازند و بعضا حتی در شش ماه دوم سال درگیر اعمال جراحی ترمیمی و بازسازی چشم آسیب دیدگان باشند.

وی برخی حوادث چهارشنبه سوری، از جمله آسیب دیدگی عابران را منحصر به ایران دانست و بیان داشت: اولین گزارش رسمی در این زمینه در یک مقاله علمی در سال 2007 از سوی متخصصان ایرانی به جهانیان عرضه شد که تاکنون ارجاعات و استنادات زیادی به این مقاله شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32628s, 18q