اصطلاح بازار سياه كليه در ايران صدق نمي كند

۱۳۹۳/۱۲/۲۵ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 142150

سلامت نیوز: مدير كل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني با بيان اينكه اصطلاح بازار سياه كليه در ايران صدق نمي كند، گفت: ایران جزو کشورهایی است که دارای بازار سفید پیوند کلیه در جهان است و علت این امر، روال شفاف و سالم اهدای عضو است.

به گزارش سلامت نیوز، دكتر سيد احمد تارا، مدير كل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني در برنامه «ره آورد» شبكه راديويي سلامت با بیان اینکه در كشور 27 الي 28 هزار بيمار دياليزي وجود دارد، افزود: ظرفيت پيوند كليه كشور در سال زير 2 هزار پيوند بوده، اين در حالي است كه توليد بيماري نارسايي مليه بيش از 50 مورد در سال مي باشد. اميدواريم كه اين ميزان پيوند را با كنترل، نظارت و ساماندهي وضعيت بيماران تا سال 1394 به 3500 برسانيم.

وي ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قصد داریم تا بیماران هم از ظرفیت پیوند کلیه از افراد زنده و هم فردی که دچار مرگ مغزی شده است استفاده کنند. به این منظور به دنبال استفاده از توان یک سازمان مردم نهاد در کشور هستیم؛ كه بر اساس این طرح هیچ بیمارستانی حق پیوند کلیه ندارد مگر انجمن حمایت از بیماران کلیوی مجوز آن را صادر کرده باشد.

مدیر کل دفتر امور بیمارستان های وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اجراي برنامه هاي مدون و جامع در راستاي پيوند كليه، دياليز، شناسايي گروه هاي پرخطر و ... توسط وزارت بهداشت طي سال آينده، اظهاركرد: بسیاری از اعلامیه هایی که با عنوان فروش کلیه در سطح شهر نصب شده است با قصد کلاهبرداری از افراد نیازمند بر روی در و دیوار نصب می شود و بدین وسیله از افراد کلاهبرداری می کنند. از اين رو، بیمارانی که دچار نارسایی کلیه هستند به اعلامیه هایی که در سطح شهر مبنی بر فروش کلیه نصب شده توجه نکنند. بنابراين بهترين شكل نظارت بر دلالي كليه، اين است كه بيماران تنها از طريق انجمن حمايت از بيماران کلیوی اقدام به پيوند كنند.

مدير كل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني در پايان خاطرنشان كرد: در بحث بيماريابي، بايد بر روي افراد در معرض بيماري كليوي تمركز كنيم و با شناسايي گروه هاي پرخطر همچون سالمندان، افراد ديابتي و فشار خون و اعضاي خانواده آن ها و كنترل وضعيت سلامتي آن ها اقدام به شناسايي بيماران كليوي كنيم تا بتوانيم از حاد شدن بيماري آن ها بكاهيم تا انشاء الله ديگر هيچ بيماري نيازمند پيوند كليه نباشد.

يادآور مي شود، برنامه «ره آورد» كاري از گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20 به مدت 40 دقيقه از موج اف.ام رديف 102 مگاهرتز تقديم شنونده هاي صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7253s, 18q