پخت غذا در فر خطر دارد؟

۱۳۹۳/۱۲/۲۶ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 142231
پخت غذا در فر خطر دارد؟

سلامت نیوز:قرار دادن مواد غذايي داخل ظرف‌هاي دردار قبل از گذاشتنشان داخل فر هم مي‌تواند حرارت بيشتري را داخل ماده غذايي‌ نگه دارد و باعث پخت بهتر و باقي نماندن نقاط سرد در آن شود.


خانم کريمي پرسيده‌اند: «عادت به طبخ غذا در فر دارم. مي‌خواستم بدانم آيا گوشت قرمز و گوشت مرغ در فر خوب پخته مي‌شوند و آيا اين روش، روش مطمئني براي پخت غذاهاست يا نه؟»

دکتر آراسب دباغ‌مقدم، متخصص بهداشت مواد غذايي در پاسخ به این پرسش در هفته نامه سلامت نوشت: يکي از رايج‌ترين و قديمي‌ترين انواع طبخ غذا، استفاده از فرگاز است که جزو ايمن‌ترين روش‌هاي پخت هم محسوب مي‌شود، البته به شرطي که برخي از نکته‌هاي بهداشتي رعايت شود.

نکته مهمي که در روش‌هاي مختلف پخت مواد غذايي، به‌خصوص گوشت‌ها بايد رعايت شود، اين است که تمام قسمت‌هاي ماده غذايي در فر به دماي مطلوب پخت برسد. اين دما براي گوشت، حدود 75 و براي مرغ، حدود 65 درجه سانتي‌گراد است. منظور از دماي مطلوب براي پخت گوشت، دمايي است که به مغز گوشت مي‌رسد نه بخش‌هاي سطحي آن. گوشتي که در فر قرار مي‌گيرد، بايد به اندازه‌اي حرارت ببيند که نقطه سردي در بخش‌هاي دروني يا بيروني آنها باقي نماند. سرد ماندن بخش‌هاي مختلفي از گوشت، مي‌تواند باعث رشد ميکروارگانيسم‌ها در آن بخش‌ها و ايجاد مشکلاتي مانند مسموميت‌هاي غذايي شود. ا

ز اين رو، بايد هنگام طبخ غذا در فر، مواد غذايي را به قطعات کوچک و نازکي تقسيم کنيد تا امکان رسيدن دماي مناسب به تمام قسمت‌هاي ماده غذايي فراهم شود. از طرف ديگر، استفاده از فرگازهايي که در آنها خوب بسته و مانع خروج هواي گرم از داخل فر به بيرون آن مي‌شود، کمک بيشتري به مغزپخت شدن غذا مي‌کند. قرار دادن مواد غذايي داخل ظرف‌هاي دردار قبل از گذاشتنشان داخل فر هم مي‌تواند حرارت بيشتري را داخل ماده غذايي‌ نگه دارد و باعث پخت بهتر و باقي نماندن نقاط سرد در آن شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.72536s, 18q