پس از ورزش چند ليوان آب بنوشيم؟

۱۳۹۳/۱۲/۲۷ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 142342
پس از ورزش چند ليوان آب بنوشيم؟

سلامت نیوز:نتايج بررسي هاي متعدد نشان مي دهد که پس از ورزش سنگين، توانايي بدن براي تنظيم ضربان قلب کاهش مي يابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، اين امر مي تواند خطر آريتمي قلبي و مرگ بر اثر ناراحتي قلبي عروقي را پس از ورزش افزايش دهد، حتي اگر فرد سالم باشد. با اين حال محققان برزيلي دريافته اند که با نوشيدن چند ليوان آب پس از انجام ورزش سنگين، ضربان قلب سريع تر به حالت طبيعي بر مي گردد. در اين شرايط قلب ديگر مجبور به پمپاژ کردن سخت خون به ساير قسمت هاي بدن نيست و در نتيجه خطر بروز مشکلات قلبي کاهش پيدا مي کند.

سوالي که پيش مي آيد، اين است که بعد از ورزش چند ليوان آب بايد نوشيد؟ در زمان ورزش شديد، بدن در هر ساعت به ميزان يک تا ۴درصد وزن خود تعريق مي کند. اين مايع از درون سلول ها و پلاسما از بدن خارج مي شود. هرچه عرق بيشتري کنيد، حجم پلاسما کاهش پيدا مي کند. بنابراين، قلب خون کمتري براي توزيع در بدن دارد. براي حفظ جريان خون که نياز مبرم بدن است، ضربان در هر دقيقه ۳ تا ۶ بار افزايش پيدا مي کند.

به گفته محققان، در اين شرايط تأمين آب موردنياز بدن ضروري است. بنابراين قبل و بعد از ورزش بدون اين که چيزي بنوشيد خود را وزن کنيد. بايد به ميزان ۱۵۰درصد وزني که از دست داده ايد، آب بنوشيد. ۵۰درصد از آن از طريق ادرار رفع خواهد شد. بنابراين اگر پس از ورزش حدود نيم کيلو کاهش وزن داشتيد، لازم است حدود ۳ليوان آب مصرف کنيد. لازم نيست يک جا اين ميزان آب را بنوشيد اما هرچه سريع تر اين آب مصرف شود، ضربان قلب زودتر به حالت طبيعي بر مي گردد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26158s, 18q