همه آنهايي كه راه نوروز را هموار مي‌كنند!

۱۳۹۳/۱۲/۲۷ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 142346

سلامت نیوز:ديگر همه يا با انگشتان دست و پا يا با تقويم و خط انداختن روي ديوار منتظر تمام شدن روزهاي سال 93 هستند. حتي 90 درصدشان چمدان‌ها را بسته‌اند و فقط منتظرند كارشان تمام شود تا سريع بار ماشين و قطار و هواپيما كنند و بروند ددر! اما در اين ميان اگر همراهي ارگان‌های دولتي و مناسب‌سازي اوضاع از طرف آنها نباشد، راحتي و آسايش در سفر امكان‌پذير نيست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون ،پس بد نيست خلاصه‌اي از اقدامات لازم دستگاه‌هاي مربوطه در ايام تعطيل را داشته باشيد. شك نكنيد كه به كارتان مي‌آيد!


طرح ترافیک نوروزی از 25 اسفند شروع شده
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اوايل اسفندماه از طرح‌هاي نوروزي اين ارگان خبر داد و گفت توان نيروهاي عملياتي و امدادي در طرح نوروزي پليس راه، 15 درصد افزايش مي‌يابد. سردار اسکندر مومنی گفته بود: «بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته شمار مسافرت‌ها در نوروز 94 افزايش مي‌يابد و در همین راستا گزارشی از اقدامات و تمهیدات دستگاه‌های مختلف گرفته‌ایم و مشخص شد به طور میانگین در ظرفیت تمامی دستگاه‌های دخیل، 15 درصد افزایش داشته‌ایم.»

او با بیان اینکه حدود نیم میلیون نفر از تمامی دستگاه‌ها برای طرح‌های ویژه ترافیک نوروزی ساماندهی شده‌اند، توضيح داد: «به هیچ عنوان خودرو‌های غیرمجاز اجازه تردد نخواهند داشت و خودروهای درون‌شهری و متعلق به دستگاه‌های دولتی نیز اجازه نخواهند داشت در معابر بین‌شهری تردد کنند و تردد آن‌ها باید براساس ضوابط و قوانین باشند و حتما دارای برگه معاینه فنی نیز باشند.

در کنار طرح‌هایی که برای تنبیه رانندگان متخلف در نظر گرفته‌ایم ان‌شاءا... یک سری تصمیمات تشویقی اتخاذ خواهد شد که در کنار سیاست‌های بازدارنده اعمال خواهیم کرد.» به گفته مومني طرح نوروزي 94 از 25 اسفند تا 15 فروردین در سطح کشور با حضور تمامی دستگاه‌های مرتبط اجرا خواهد شد.


ممنوعيت فعاليت‌های عمراني
مومنی از طرفي اعلام كرده بود فعالیت‌های عمرانی در معابر از هفته آخر اسفند ماه ممنوع خواهد شد. اتفاقي كه مي‌بينيم در سطح شهر رخ داده است و پروژه‌هاي شهري به حالت نيمه‌تعطيل درآمده‌اند: «از شهرداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط می‌خواهیم فعالیت‌های عمرانی خود را تا هفته آخر اسفندماه ساماندهی کرده و از این تاریخ به بعد تا پایان تعطیلات نوروزی شاهد فعالیت های عمرانی در سطح معابر، جاده‌ها و شهرها نباشیم.»

از آنجايي كه تورها و اردوهاي مختلف خوراك اين روزها تا پايان تعطيلات نوروزي است، مومني همچنين درباره اردوهاي راهيان نور هم گفته: «تاکید می‌کنم به هیچ عنوان خودروهایی که مجاز به تردد نیستند، نباید مورد استفاده قرار گیرند. خودروهای راهیان نور نیز باید مقررات سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای را رعایت کنند و در تمامی اتوبوس‌ها نیز یک نماینده داشته باشند.»


استقرار ايستگاه‌هاي سيار بيمه
از آنجايي كه سفرهاي نوروزي با تصادفات زيادي همراه است و بيشترين مرگ و مير و تصادفات جاده‌اي در اين ايام رخ مي‌دهد، تمهيدات ويژه‌اي براي اين ايام لازم است. به طوري كه به گفته مومني استان‌هاي تصادف‌خيز شناسايي شده‌اند و تعداد افراد و نيروهايي كه در اين مناطق گماشته شده‌اند بيشتر خواهد بود. مومني همچنين به استقرار ايستگاه‌های بيمه در طول مسيرها اشاره كرده و گفته: «ماده 18 همان قانون نیز صراحتا تاکید کرده که باید ایستگاه‌های سیار بیمه در طول مسیر و پاسگاه‌ها مستقر شوند. بنابراین در این خصوص نیز بیمه باید تمهیدات لازم را اتخاذ کند چرا که بخشی از حقوق شهروندی اجرای توامان قانون است.»


آمادگي وزارت راه براي نوروز
از طرفي عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي هم اواسط اسفندماه درباره تمهيدات اين وزارتخانه براي ايام نوروز نشستي برگزار كرد و توضيحاتي داد. آخوندي با بيان اين‌كه در سراسر كشور حدود ۱۵ هزار نفر راهدار فعال هستند، گفت: «در نوروز سال‌هاي گذشته در استان‌هاي سردسير بارش برف و باران و در جنوب نيز معمولا سيل و بارندگي‌هاي شديد داشتيم. همه دوستان آماده و تجهيز شدند تا انشاءا... بتوانيم راه‌ها را براي سفرهاي نوروزي باز نگه داريم. هماهنگي بسيار خوبي با پليس انجام شده است. در حال حاضر چيزي حدود ۴۸۰ دوربين متمركز را داريم كه با سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي و پليس در ارتباط هستند.

لذا مردم از طريق اين سامانه مي‌توانند كليه اطلاعات محورها را به صورت آنلاين دريافت كنند و حتي مي‌توانند تصاوير دوربين‌ها را نيز داشته باشند. اميدواريم تمام اطلاعاتي كه در سازمان راهدراي و حمل و نقل جاده‌اي توليد مي‌شود مستقيما در اختيار مردم قرار گيرد.

در بحث كنترل سرعت ضمن آن‌كه سازمان راهداري كنترل مي‌كند و با توجه به اين كه تمامي دوربين‌ها با مركز پليس مرتبط شده است، قاعدتا افرادي كه تخطي مي‌كنند انتظار تشويق نداشته باشند زيرا حتما جريمه تخطي برايشان ارسال مي‌شود. درين جا از همه مردم تقاضا مي‌كنند كه علاوه بر آن‌كه از اين ايام لذت مي‌برند، سفر را براي ديگران تلخ نكرده و در واقع كنترل سرعت داشته باشند و با سرعت مطمئنه و با رعايت كليه مقررات اين سفر را انجام دهند.»


هماهنگي با ميراث فرهنگي براي اطلاع‌رساني به مردم
آخوندي گفت: براي سفرهاي نوروزي هماهنگي‌هاي لازم با مركزي كه در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ايجاد مي‌شود، صورت مي‌گيرد. ما با اين مركز نيز هماهنگ هستيم و با صدا و سيما نيز هماهنگي كامل داريم تا اطلاعات به صورت پيوسته در اختيار مردم قرار گيرد.

من پيشاپيش عيد را خدمت همه مردم عزيز تبريك مي‌گويم و اميدوارم عيدي خوب و سرشار ازاميد و شادي داشته باشيم و مردم بتوانند از سفرهايشان لذت ببرند و سفرهاي لذت‌بخشي داشته باشند.»

آخوندي درباره مواجهه با تخلف‌هاي احتمالي از سوي شركت‌هاي هواپيمايي درباره افزايش نرخ بليت‌هاي نوروزي گفت: «سازمان هواپيمايي كشوري بر كليه آژانس‌ها نظارت دارد، به اين ترتيب اگر تخلفي صورت گيرد برخورد مي‌شود. به اين سبب هركسي در مواجهه با تخلف حتما اطلاع دهد، بلافاصله رسيدگي ‌شده و با متخلفين برخورد خواهد شد.»


هلال‌احمر هم آماده مي‌شود
معاون برنامه‌ریزی و آموزش تخصصی سازمان امداد و نجات کشور اوايل هفته جاري از تجهیز لوازم امدادرسانی جمعیت هلال‌احمر کشور براي ايام نوروز خبر داد. متانی با اشاره به آمادگی کامل این سازمان برای خدمات‌دهی به مسافران نوروزی در تمام نقاط کشور گفت: «هزار و 350 پایگاه پست امداد و نجات و 5 هزار و 800 نیروی عملیاتی آماده خدمات‌رسانی به مسافران نوروزی هستند.

17 بالگرد، هزار و 150 آمبولانس، 409 خودروی جستجو و نجات، 209 خودروی ویژه عملیاتی، 125 دستگاه موتور آمبولانس و 11 خودروی فرماندهی عملیات، وظیفه پشتیبانی از نیروهای امدادی را در کل کشور بر عهده دارند.»

متانی با اشاره به آمادگی این جمعیت برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی گفت: «ظرفیت جمعیت هلال‌احمر برای این امر 90 هزار نفر است و 160 هزار تغذیه اضطراری نیز ذخیره شده است.نیروی انسانی و تجهیزات امدادی این سازمان نسبت به پارسال 13 درصد افزایش داشته است.»


تلفن 1590 برای شناخت مراکز فعال اورژانس
دکتر محمدامین صابری‌نیا، رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور روز 24 اسفندماه از خدمات نوروزي اين مركز پرده برداشت. صابري‌نيا گفته است: «با توجه به طرح تحول سلامت قرار بر این شد که پزشکان مقیم اورژانس‌ها مشابه گذشته فعالیت خود را انجام دهند و اورژانس بیمارستانی فعالیت‌های خود را به صورت صد درصد ادامه دهد.»

صابری‌نیا با بیان این‌که شماره تلفن 1590 برای اطلاع‌رسانی به مسافران و شناختن مراکز فعال اورژانس توسط آنهاست، گفت: «اورژانس پیش بیمارستانی در ایام نوروز به صورت صد درصد فعال است. حتی برای این که مردم احساس کنند که اورژانس آمادگی صد درصد دارد توصیه شده که در اوقاتی از ظهر و بعدازظهر مأموران ما در کنار جاده‌ها بایستند.

همچنين نظارت بر بهداشت محیط، اماکن قضایی و محل اسکان مسافران نوروزی به صورت بازدید و توسط دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. همچنین خود وزارت بهداشت به صورت محسوس و نامحسوس بر این روند نظارت دارد. ضمن اینکه وزیر بهداشت هم ابلاغ کردند که در تمام دانشگاه‌ها بر بهداشت اورژانس پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی نظارت‌های لازم صورت بگیرد.از طرفي براساس ابلاغيه وزارت بهداشت، 25 درصد بخش خصوصی در ایام نوروز هم در بخش اورژانس‌ها هم در بخش بیمارستان‌ها و هم در مطب‌ها فعال هستند و نگاه ویژه‌ای نیز به بحث دندانپزشکی شده است.»


وزارت بهداشت تعطيل نيست
«در ایام نوروز کشیک نوروزی معاونین درمان را نیز داریم؛ به‌طوری که هر مدیرکل معاونت درمان موظف است هر روز در وزارتخانه حضور داشته باشد و در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی نظارت کنند. بنابراین وزارت بهداشت در ایام نوروز بیدار و هوشیار است.»

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور ادامه داده است: «قرار شده است کلینیک‌های ویژه در تعطیلات غیررسمی فعالیت داشته باشند تا مردم بتوانند در موارد غیر اورژانس به آنها مراجعه کنند این کلینیک‌ها در تمام دانشگاه‌های علوم‌پزشکی وجود دارند و برحسب تخصص دانشگاه‌ها فعال بوده و خدمت‌رسانی می‌کنند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17047s, 19q