احیای دریاچه ارومیه ١٦٠‌هزار‌میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

۱۳۹۳/۱۲/۲۷ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 142349
احیای دریاچه ارومیه ١٦٠‌هزار‌میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

سلامت نیوز:در صورت اجرای برنامه‌ها و طرح‌های پیش‌بینی شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه،‌سال ١٤٠٢ آب دریاچه به سطح اکولوژیک خود می‌رسد که برای تحقق این امر به ١٦٠‌هزار‌میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

عیسی کلانتری، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اعلام این مطلب به ایرنا گفت: احیای دریاچه ارومیه و خارج کردن این پهنه آبی از بحران کنونی به عزم دولت و مردم نیاز دارد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ، او ادامه داد: درکنار تخصیص اعتبارات دولتی، مشارکت همه‌جانبه اقشار مختلف مردم ازجمله کشاورزان در نجات این دریاچه و خارج ساختن آن از وضع فعلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

او یادآوری کرد: برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با قدرت درحال اجراست و رئیس‌جمهوری پیگیر آن است.
کلانتری با اشاره به طرح‌های در دست اجرا در استان‌های آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی برای احیای دریاچه ارومیه گفت: اجرای همه این طرح‌ها در صورت حضور و مشارکت مردم امکانپذیر است.


او با بیان این‌که حساسیت مردم در زمینه احساس مسئولیت در مقابل خشک شدن دریاچه ارومیه به دلیل نقش آن در زندگی، اقتصاد و محیط‌زیست نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری یافته است، افزود: مشارکت مردم محلی در چنین طرح‌هایی ازجمله راهبردهای اصلی در مدیریت پایدار سرزمین به شمار می‌رود که باید در کنار اقدامات دولتی مورد توجه جدی قرار گیرد.


دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه به منظور شرکت در همایش احیای این دریاچه به شهرستان مهاباد سفر کرده است. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیاست و عمدتا از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه‌رود، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود. روند
خشک شدن دریاچه ارومیه که در بین استان‌های آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی واقع است از ١٧‌سال پیش آغاز شد و اکنون به وضع بحرانی رسیده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.45151s, 19q