سازمان جهانی بهداشت:

هر سال نیم‌ میلیون نوزاد قربانی شرایط غیربهداشتی بیمارستان‌ها می‌شوند

۱۳۹۳/۱۲/۲۷ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 142385
هر سال نیم‌ میلیون نوزاد قربانی شرایط غیربهداشتی بیمارستان‌ها می‌شوند

سلامت نیوز: سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: هر سال نیم میلیون نوزاد پیش از رسیدن به یک ماهگی، قربانی شرایط غیربهداشتی بیمارستان‌ها می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، نتایج یک مطالعه بین‌المللی که با حمایت سازمان جهانی بهداشت انجام گرفته نشان داد در بیش از یک سوم بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها در کشورهای در حال توسعه هیچ مکان مشخص و مناسبی برای اینکه پرسنل و بیماران بتوانند دست‌های خود را با آب و صابون بشویند وجود ندارد و تقریبا 40 درصد آنها فاقد منبع آب سالم و بهداشتی هستند.

این گزارش که با همکاری موسسه بهداشت «واتراید» و سازمان جهانی بهداشت تنظیم شده تاکید دارد که هر سال نیم میلیون نوزاد قبل از رسیدن به یک ماهگی به دلیل کمبود آب سالم و فقدان شرایط بهداشتی جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش رویترز، این شرایط غیربهداشتی علاوه بر این که عامل مرگ و میر نوزادان در بدو تولد است همچنین موجب شیوع بیماری‌های خطرناک و به شدت مسری مثل وبا می‌شود که مواردی از آن در جمهوری کنگو، هائیتی، مالاوی، تانزانیا و سودان جنوبی مشاهده شده است.

کارشناسان در این گزارش تاکید کردند که بهبود وضعیت بهداشتی بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها از ابتدایی‌ترین الزاماتی است که باید در عرصه مراقبت‌های بهداشتی رعایت شود و اولین حقی است که بیماران باید در کنار سایر خدمات بهداشتی در یک محیط درمانی از آن بهره‌مند شوند.

این مطالعه که جزو اولین ارزیابی‌های بین‌المللی در این زمینه محسوب می‌شود، 54 کشور در حال توسعه را شامل می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16216s, 18q