رئيس كنگره ملي سلامت خانواده:

نيمي از مردان و يك سوم زنان زير 35 سال تهراني مجردند

۱۳۸۷/۱۰/۰۵ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 14240
نيمي از مردان و يك سوم زنان زير 35 سال تهراني مجردند
حسين ملك‌افضلي امروز در كنگره ملي سلامت خانواده گفت: نتايج يك تحقيق كه با پرسش از 81 هزار نفر در تهران از سوي شهرداري در 22 منطقه اين شهر انجام شده است نشان داد كه 10 درصد زنان و 5 درصد مردان بالاي 15 سال تهراني بي‌سوادند.
وي گفت: البته ميزان بي‌سوادي در گروه سني 15 تا 25 سال نسبتاً قابل قبول و در حدود 8/0 درصد است، شاخص مهم ديگري كه از اين تحقيق به دست آمد ميزان مواليد در تهران است كه 9 در هزار نفر است، اين شاخص مطلوبي نيست و نشان دهنده كم شدن ميزان مواليد در تهران است، اين شاخص با شاخص مواليد كشورهايي مانند سوئد، سوئيس، انگليس،‌نروژ و فندلاند در اروپاي شمالي برابري مي‌كند.
وي افزود: گر چه موفقيت برنامه تنظيم خانواده و كاهش مواليد در اين از موفقيت‌هاي نظام سلامت كشور است اما كاهش بيش از آن نيز مطلوب نيست و ادامه اين روند ممكن است باعث شد كه در سال‌هاي آينده ديگر عمه، خاله، عمو و دائي به تاريخ بپيوندد.
معاون سابق وزير بهداشت در امور تحقيقات و فناوري اضافه كرد: كنگره سلامت خانواده يك كنگره صرفاً علمي و فرهنگي نيست بلكه يك كنگره معنوي است زيرا خانواده در كشور ما يك مفهوم معنوي و با ارزش است.
وي گفت: در اين كنگره تلاش شده است مهمترين مسائل مربوط به سلامت خانواده و با حضور برجسته‌ترين استادان رشته‌هاي مرتبط بررسي شود، بهتر بود سخنراني‌هاي اين كنگره به جاي اينكه فقط در اختيار حاضران اين همايش باشد براي عموم مردم كشور پخش مي‌شد اما متاسفانه اين امكان فراهم نشد و فقط تلاش‌هايي شده كه اين مراسم از طريق اينترنت پخش شود.
به گزارش فارس، ملك‌افضلي افزود: من عميقاً معتقدم كه دانش نبايد در انحصار افراد خاص باشد و بايد مثل يك كالاي عمومي در اختيار مردم قرار گيرد، اين مهم‌ترين عاملي است كه موجب ارتقاي سطح فرهنگ و سلامت جامعه مي‌شود.
وي گفت: يكي از شاخص‌هاي مهم و نگران كننده سلامت در همه كشورها ميزان مرگ و مير مادران است، اين ميزان در سال 57 در ايران 200 مرگ به ازاي هر 100 هزار تولد زنده بود، ‌كه اكنون به 25 رسيده است، اين شاخص در دهه اول انقلاب با شتاب خوبي كاهش يافت و به 40 در صد هزار تولد زنده رسيد اما بعد از آن شيب كاهش آن كم‌تر شد.
وي افزود: ميزان مرگ و مير مادران از اول انقلاب تاكنون 16 برابر كم شده است اما هنوز هم بايد اين شاخص كاهش يابد و البته كاهش تفاوت آن بين شهر و روستا نيز ضروري است، مهم‌ترين كار براي رسيدن به اين هدف تلاش براي بهبود شاخص‌هاي اجتماعي سلامت مانند، سواد، فقر است و توسعه مراكز بهداشتي اثربخشي سابق را ندارد.
وي گفت: اگر بخواهيم به هدف برنامه توسعه هزاره سوم تا سال 2015 برسيم بايد شاخص مرگ و مير مادران كشور به 10 به ازاي هر 100 هزار تولد زنده برسد،‌ رسيدن به اين هدف نيازمند يك تحول و جهش بزرگ در عوامل اجتماعي مؤثر بر سلامت است.
وي گفت: در زمان حاضر به همين علل سالانه 525 هزار زن در جهان به علت عوارض حاملگي مي‌ميرند و فاصله اين شاخص بين كشورهاي فقير و ثروتمند 5 هزار برابر است، در كشورهاي فقير به ازاي هر 6 تولد يك مادر مي‌ميرد و در كشورهاي ثروتمند به ازاي هر 30 هزار تولد يك مادر از بين مي‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37413s, 18q