اضافه وزن ناچيز هم مي تواند به قلب صدمه وارد کند

۱۳۸۷/۱۰/۰۵ - ۱۶:۵۷ - کد خبر: 14242
 اضافه وزن ناچيز هم مي تواند به قلب صدمه وارد کند
نتايج آخرين مطالعات انجام شده در آمريکا که در مجله "گردش خون " منتشر شده نشان مي دهد افرادي که حتي کمي اضافه وزن دارند احتمال ابتلا به نارسايي قلبي در آنها بيشتر است .
دانشمندان دانشگاه هاروارد به اين نتيجه رسيدند که فعاليت ورزشي حتي اگر کم هم باشد مي تواند به قلب کمک کند.
در اين مطالعه که بيش از 21 هزار پزشک را به مدت 20 سال تحت نظر گرفته اند، اثرات اضافه وزن و ورزش را بر نارسايي قلبي بررسي کرده اند.
ضريب وزن بدن انسان با تقسيم کردن وزن به کيلوگرم به مجذور قد به متر بدست مي آيد. اگر اين ضريب کمتر از 25 باشد وزن طبيعي محسوب مي شود، بين 25 تا 30 اضافه وزن و از 30 به بالا بيماري چاقي به شمار مي رود.
دراين چارچوب به طور نمونه اگر قد فردي يک متر و 64 سانتيمتر و وزن او 66 کيلوگرم باشد او بايد 64/ 1 را ضربدر 1/64 کند که نتيجه آن رقمي حدود 2/68 خواهد شد آنگاه رقم وزن خود را تقسيم بر 2/68 مي کند که نتيجه آن 24/62 مي شود. به اين ترتيب چنين فردي داراي وزني طبيعي است .
40 درصد پزشکاني که در اين مطالعه شرکت داشتند اضافه وزن داشته و پنج درصد آنها بيماري چاقي داشتند.
افرادي که چاق بوده 180 درصد بيشتر بيماري نارسايي قلبي پيدا کردند و در افرادي که اضافه وزن داشته نارسايي قلبي 49 درصد بيش از افرادي بود که وزن طبيعي را حفظ کردند.
در مورد ورزش ، افرادي که پنج تا هفت روز هفته را فعال بودند احتمال نارسايي قلبي 36 درصد کاهش داشت و در افرادي که حتي يک تا سه بار در ماه فعاليت داشتند 18 درصد نارسايي قلبي کاهش داشته است .
به گزارش ایرنا، در اين مطالعه افرادي که اضافه وزن داشته و ورزش نمي کردند، سيگار هم بيشتر مي کشيدند و احتمال ديابت و فشارخون در آنها بيشتر بوده است .
جرالد فلچر يکي از متخصصين قلب در مايو کلينيک در فلوريدا گفته است :" نتايج بدست آمده نشان مي دهد آنچه که از قبل گفته ايم بيشتر تاييد شده است . نه تنها چاقي بلکه اضافه وزن احتمال بيماري قلبي را افزايش مي دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24233s, 18q