افزايش سزارين و سوء تغذيه دو تهديد جدي براي سلامت‌خانواده‌ها

۱۳۸۷/۱۰/۰۷ - ۱۴:۲۰ - کد خبر: 14265
افزايش سزارين و سوء تغذيه دو تهديد جدي براي سلامت‌خانواده‌ها
دكتر حسين ملك‌افضلي، استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران و رئيس انستيتو تحقيقات بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با همشهري و با بيان اينكه در اين كنگره به‌خصوص به عوامل اجتماعي مؤثر بر سلامت خانواده تاكيد زيادي شده‌ است، مي‌‌گويد: بحث سلامت ديگر به عوامل بيولوژيك خلاصه نمي‌شود بلكه مسائل اجتماعي مثل بي‌سوادي، فقر، آب ناسالم و جمعيت روي سلامت جامعه تاثير مستقيم دارند.

وي با اشاره به اينكه بحث اقتصاد و سلامت خانواده هم از عناوين ديگر مؤثر در اين زمينه است، ادامه مي‌دهد: بحران‌هاي اقتصادي و طرز مقابله با آنها هم در پيشگيري از مشكلات سلامت مؤثرند اما در بين موضوعاتي كه قرار است در اين كنگره مورد بحث قرار گيرند، طبق تشخيص كميته علمي كنگره بحث رشد و تكامل اوليه كودك چالش‌انگيزترين بحث است.

فقط رشد جسمي مهم نيست

«امروز خانواده‌ها با برنامه‌هاي تنظيم خانواده نسبت به قبل تعداد كودكان كمتري دارند. ولي اين مهم است كه والدين از نظر تغذيه، رشد اجتماعي، تكامل رواني و عاطفي خانواده‌ها چه اقداماتي بايد انجام دهند.»

دكتر ملك‌افضلي با بيان اين عبارات در ادامه اين طور توضيح مي‌دهد: شاخص‌هايي كه براي رشد و تكامل كودك تا الان در نظر گرفته شده، بيشتر روي رشد فيزيولوژيك متمركز بوده است.

به‌طوري كه در سال‌هاي بعد از انقلاب به اينكه كارت رشد براي كودكان از نظر سنجش قد و وزن و دور سر، در نظر گرفته شود، توجه زيادي شده و پيشرفت‌هاي قابل توجهي هم داشتيم.

همچنين به گفته رئيس كنگره ملي سلامت خانواده در مورد تغذيه با شير مادر، تغذيه كمكي و واكسيناسيون هم اطلاعات خوبي به والدين داده شده است به‌خصوص در مناطق روستايي و با حضور خانه‌هاي بهداشت و بهورزان اما در مورد رشد اجتماعي كودكان كار خاصي صورت نگرفته است.

دكتر ملك‌افضلي در مورد اقداماتي كه براي كمرنگ شدن اين نقص قرار است صورت گيرد، در ادامه خاطر‌نشان مي‌كند: الان تلاش بر اين است كه با همكاري شهرداري تهران، تيمي متشكل از پزشكان، جامعه‌شناسان و روان‌شناسان براي تعيين شاخص‌هاي تربيت اجتماعي كودكان تشكيل شود. به گفته وي البته در اين طرح حتي اوليا و مربيان و معلمان هم دخيلند.

سزارين همچنان رو به افزايش است

اما دومين چالش مهمي كه به عقيده كارشناسان در جامعه ما سلامت خانواده را تحت‌تأثير منفي قرار داده، گسترش روز‌افزون زايمان‌هاي سزارين است.

رئيس كنگره ملي سلامت با تاكيد بر اينكه آمار سزارين در كشور ما روز به روز بالا مي‌رود، معتقد است: البته در كنار اين امر ما تا به حال كار خاصي هم نتوانستيم انجام دهيم كه اين آمار روند رو به كاهشي داشته باشد. وي توضيح مي‌دهد: درصد زايمان‌هاي سزارين به چهار دليل افزايش مي‌يابد؛

يكي مسئله هزينه‌هايي است كه در مورد زايمان طبيعي در مقابل سزارين پرداخت مي‌شود. چون اين هزينه بسيار كمتر از سزارين است. به عقيده وي در اين مورد بايد در تعرفه‌هاي زايمان طبيعي و سزارين دقت كرد كه اين قدر فاصله نداشته باشند.

براي اينكه پزشك و مامايي كه زايمان طبيعي را انجام مي‌دهد، بايد انگيزه براي انجام اين عمل را داشته باشد.

دكتر ملك‌افضلي دليل ديگري براي اين ادعا مي‌آورد: پزشكي كه قرار است مادر را سزارين كند، سر يك ساعت معين و بدون استرس اين كار را انجام مي‌دهد، ولي ماما و يا پزشكي كه زايمان طبيعي را انجام مي‌دهد بايد مدام حاضر باشد. پس بالا بردن تعرفه زايمان طبيعي راهي براي افزايش انگيزه پزشكان براي انجام هرچه بهتر اين نوع زايمان است.

جنبه ديگر جنبه حقوقي اين قضيه است چون در زايمان طبيعي جنين و مادر مراقبت‌هاي ويژه لازم دارند و جنين در معرض خطر بيشتري است براي همين پزشك ممكن است زايمان سزارين را به زايمان طبيعي ترجيح دهد.

دكتر ملك افضلي معتقد است: مسئله ديگر اين است كه زنان را براي زايمان طبيعي با دادن آموزش‌هاي لازم بايد آماده كرد. چون الان براي زايمان سزارين در جامعه ما يك نوع تقاضا به‌وجود آمده به اين دليل كه در دوران بارداري هيچ آموزشي به زنان باردار داده نمي‌شود.

البته مسئله تربيت ماماها و اينكه مادران در اكثر مواقع از نوع برخورد آنها ناراضي هستند هم مهم است. چون مراقبت لازم در برخي مواقع در اين مورد صورت نمي‌گيرد. پس فرهنگ زايمان طبيعي بايد ابتدا در جامعه جا بيفتد.

سوء تغذيه حتي در خانواده‌هاي مرفه

وي در پايان با اشاره به اينكه بحث تغذيه در كودكان و سالمندان هم سومين بحث مهم در اين كنگره است، خاطرنشان مي‌كند: امروزه اين معضل حتي گريبانگير خانواده‌هاي مرفه هم شده است به‌طوري كه در اين خانواده‌ها شايد هزينه زيادي براي تهيه اقلام غذايي در نظر گرفته شود، ولي اين اقلام نه تنها تامين‌كننده نياز جسمي كودك، نيستند، بلكه زمينه‌ساز بروز بسياري از بيمار‌ي‌ها در كودكان خواهند بود.

پخش زنده كنگره ملي سلامت خانواده در اينترنت

دبير علمي كنگره ملي سلامت خانواده با اعلام برگزاري اين كنگره از تاريخ 4 تا 6 دي‌ در تهران، از پخش زنده اينترنتي اين كنگره به آدرس www.rmed.org براي نخستين‌بار خبر داد.

دكتر سيد‌ابوالحسن شاهزاده فاضلي گفت: كنگره ملي سلامت خانواده همزمان با روز خانواده از سوي جهاد‌دانشگاهي علوم پزشكي ايران و با همكاري سازمان‌هاي دولتي و بين‌المللي از جمله سازمان جهاني بهداشت، صندوق جمعيت سازمان ملل متحد، صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل متحد، برنامه جهاني غذا، سازمان بهزيستي كشور، شوراي سياستگذاري سلامت صدا و سيما و انجمن‌هايي نظير انجمن ترويج تغذيه با شير مادر در محل سالن همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود.

رئيس جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران در ادامه با اشاره به 9 امتياز بازآموزي اختصاص يافته براي شركت‌كنندگان در اين كنگره گفت: به متخصصان زنان و زايمان، بيماري‌هاي داخلي، بيماري‌هاي كودكان، روانپزشكي، بيماري‌هاي پوست، بيماري‌هاي عفوني و گرمسيري، طب كار، پزشكي اجتماعي، دكتراي بهداشت مادر و كودك (دستياري)، دكتراي آموزش بهداشت، دكتراي علوم تغذيه، دكتراي اپيدميولوژي (دستياري)، دكتراي حرفه‌اي، دندانپزشكي، دكتراي داروسازي، پزشكان عمومي، كارشناسان ارشد و كارشناسان پرستاري و مامايي با شركت در اين كنگره 9 امتياز آموزش مداوم اعطا مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27701s, 19q