رفتارهاي اجتماعي تأثير زيستي بر مغز دارد

۱۳۸۷/۱۰/۰۷ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 14269
رفتارهاي اجتماعي تأثير زيستي بر مغز دارد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي ايران، محمدتقي جغتايي با بيان اين مطلب كه ناحيه پيشاني مغز مربوط به رفتارهاي اجتماعي اظهار داشت: اين قسمت از مغز توسط محيط ساخته ‌مي شود و آنگاه فرد داراي شخصيت خاص خود مي‌گردد. به همين دليل توانمندسازي افراد با استفاده از محيط يك بحث صرفا فلسفي يا ايدئولوژيك نبوده بلكه بحث علمي است.
وي با بيان اينكه تمام تغييرات در جايگاه‌هايي از مغز اتفاق مي‌افتد و حتي فرد مي‌تواند رابطه خود را با محيط تنظيم كند خاطرنشان كرد: اين تنظيم رابطه بستگي به توسعه و شكل‌گيري بخش مذكور در مغز دارد بنابراين فردي به ديگران آسيب مي‌رساند در حالي كه در فرد ديگري مدارهاي عصبي شكل گرفته به دنبال تأثير محيط موجب مي‌شود كه نه تنها او در برابر آسيب وارده به ديگران بي تفاوت نباشد بلكه جان خود را فداي محافظت از آنها مي‌كند.
رئيس مركز تحقيقات سلولي و مولكولي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: در گذشته تصور مي‌شد كه بيماري‌هاي رواني جايگاهي جدا از مغز دارند ولي بعدها باور بر اين شد كه جايگاه اين بيماريها در مغز است. در دو دهه اخير اين مقوله مطرح شده كه نه تنها جايگاه بيماري‌هاي رواني بلكه جايگاه رفتار،‌كردار و مسائل اجتماعي در مغز مي‌باشد و علمي تحت عنوان علوم اعصاب در زمينه سلامت اجتماعي شكل گرفت.
جغتايي در خصوص استفاده كاربردي از مقوله تعامل محيط و مغز از قراردادن افراد دچار وسواسي اجباري در محيطي غير از محيط خانه كه كاركرد ديگري براي آنها داشته باشد ودادن نقش‌هاي مثبت به آنها به صورت تدريجي اشاره كرد و افزود: چنين كاري موجب مي‌شود كه مدارهاي شكل گرفته مربوط به رفتارهاي وسواسي در مغز آنها كه بر اثر شرايط و استفاده بسيار قوي شده بودند سست شده و از بين بروند بنابراين در عوض به آرامي مدارهاي جديدي شكل مي‌گيرند كه از نوع مثبت هستند و لذا فرد شخصيت مثبتي پيدا مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.29738s, 18q