ترك اعتياد با «نورجيزك» و «تمجيزك» منجر به مرگ مي‌شود

۱۳۸۷/۱۰/۰۷ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 14270
ترك اعتياد با «نورجيزك» و «تمجيزك» منجر به مرگ مي‌شود
رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: در سال‌هاي اخير شاهد توسعه پروتكل‌هاي درمان و ترك اعتياد در كشور بوده‌ايم، در زمان حاضر 3 روش درمان دارويي براي ترك اعتياد از سوي وزارت بهداشت به تصويب رسيده است كه شامل پروتكل درمان با نالتكسون، پروتكل درمان با متادون و پروتكل درمان اعتياد با بوپرنورفين است.
وي گفت:‌ البته در طول درمان و حين سم زدايي از داروهاي ضد درد، ضد هيجان و ضد افسردگي ديگري هم استفاده مي‌شود اما داروهاي اصلي و مجاز ترك اعتياد براي جبران عوارض قطع فرآورده‌ اعتياد‌آوري كه مصرف آن قطع شده در ايران فقط همين 3 داروست كه در مراكز رسمي و مجاز ترك اعتياد صاحب مجوز از وزارت بهداشت يا بهزيستي بر اساس پروتكل‌هاي ابلاغ شده استفاده مي‌شوند.
وي اضافه كرد: شربت ترياك هم هنوز جزء پروتكل‌هاي مجاز درمان اعتياد نيست اما اگر در كميته مربوطه آن در وزارت بهداشت تائيد شود و مجوز بگيرد، ممكن است در آينده اين فرآورده نيز براي ترك اعتياد در دسترس قرار گيرد.
ديناروند هشدار داد: با اين وجود در كنار مراكز رسمي و مجاز، مراكز غير مجاز زيادي براي ترك اعتياد در كشور وجود دارد، متاسفانه چون اعتياد در كشور ما يك پديده جدي است و افراد زيادي گرفتار آن هستند، بازاري هم براي كساني كه به دنبال سوء استفاده هستند به وجود آمده است.
وي گفت: مراكز غير مجاز و غير رسمي زيادي براي ترك اعتياد در سراسر كشور به وجود آمده‌اند كه حتي گاهي پزشكان هم در كنار غير پزشكان در اين مراكز فعاليت دارند و شيوه‌هاي مختلف و غير علمي درمان اعتياد را از قبيل روش‌هاي درمان گياهي و درمان‌هاي دارويي و غير دارويي و كارهاي متعدد ديگر را تبليغ و اجرا مي‌كنند.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت تاكيد كرد: استفاده از فرآورده‌هاي قاچاق و تقلبي براي ترك اعتياد و تبليغات ماهواره‌اي براي اين كار قطعاً پديده‌هايي است كه مورد تائيد وزارت بهداشت نيست.
وي اضافه كرد: نمونه اين موارد استفاده از نورجيزك و تمجيزك است كه در ظاهر به عنوان بوپرنورفين تزريقي براي ترك اعتياد معرفي مي‌شوند اما ميزان بوپرنورفين اين مواد بسيار كم است،‌ مقدار زيادي از مواد تشكيل دهنده اين 2 فرآورده قاچاق هروئين است، بخش زيادي هم كورتن دارد كه از مرزهاي شرقي و ارد كشور مي‌شود.
وي گفت: معتاداني كه از براي ترك اعتياد از نورجيزك و تمجيزك استفاده مي‌كند به علت وجود هروئين فراوان در آن احساس سرخوشي و نشئگي مي‌كند به همين علت از آن استقبال مي‌كند، كورتن موجود در اين فرآورده نيز در ابتدا اشتهاي فرد را زياد مي‌كند، فرد چاق مي‌شود و آثار بهبود ظاهري آن در سر و صورت معتاد نمايان مي‌شود اما اين علايم نشانه افزايش ميزان كورتن در بدن فرد معتاد است، نشانه بهبود و درمان نيست و اگر ادامه پيدا كند منجر به مرگ فرد معتاد مي‌شود.
ديناروند افزود:‌ 30 نفر از معتاداني كه دچار عوارض خطرناك مصرف نورجيزك و تمجيزك شدند در مركز غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ارجاع شدند كه متاسفانه برخي از آنها نيز به علت همين عوارض فوت كردند.
وي گفت: ميزان مرگ در بين معتادان تزريقي بسيار بالاست اما نمي‌توان به دقت معلوم كرد كه علت مرگ اين افراد چه بوده است، زيرا ممكن است فرد بر اثر اعتياد و عوارض آن فوت كند يا دچار انواع عفونت به خصوص عفونت‌هاي ويروسي شود يا بر اثر تزريق تمجيزك و نورجيزك فوت كند.
وي ادامه داد: نورجيزك و تمجيزك داروي ترك اعتياد نيست. اين دو فرآورده 100درصد قاچاق و تقلبي هستند، حتي بوپرنورفين مجاز تزريقي نيز براي ترك استفاده نمي‌شود و چون يك مسكن است در اختيار مراكز ترك اعتياد قرار نمي‌گيرد. براي ترك اعتياد از بوپرنورفين خوراكي در مراكز ترك اعتياد استفاده مي‌شود و در مراكز ترك اعتياد نيازي به بوپرنورفين تزريقي نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14661s, 18q