طب سنتي درباره سرماخوردگي چه مي‌گويد؟

۱۳۹۴/۰۱/۰۶ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 142705
طب سنتي درباره سرماخوردگي چه مي‌گويد؟

سلامت نیوز:در طب سنتي، از موادي که از سمت مغز به سوي بيني مي‌آيند، با عنوان «زکام» ياد مي‌شود و موادي که به سوي حلق مي‌آيند نيز با نام «نزله» شناخته مي‌شوند.

دکتر محمد عزيزخاني، دستيار تخصصي دکتراي طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران در هفته نامه سلامت نوشت: سرماخوردگي، آبريزش بيني و آلرژي‌هاي تنفسي اگرچه کم‌خطرند، اما با علائم پردردسري که دارند، زندگي روزمره را به کامتان تلخ مي‌کنند؛ به‌خصوص اگر با مسافرت‌هاي نوروزي همزمان شوند. در چنين مواقعي اغلب افراد به مصرف خودسرانه داروهاي شيميايي و آنتي‌بيوتيک‌ها روي مي‌آورند، غافل از اينکه بدانند با اين کار بدن خود را ضعيف‌تر و طول درمان بيماري‌شان را بيشتر مي‌کنند. در مقابل، روش‌هاي درماني طبيعي و سنتي بدن را تقويت و آن را در برابر سرماخوردگي‌هاي بعدي مقاوم مي‌کند. آنچه در درمانگاه اين هفته مي‌خوانيد، نگاه درمانگرانه‌ طب سنتي به سرماخوردگي است.

در طب سنتي، از موادي که از سمت مغز به سوي بيني مي‌آيند، با عنوان «زکام» ياد مي‌شود و موادي که به سوي حلق مي‌آيند نيز با نام «نزله» شناخته مي‌شوند. در اصطلاح عامه مواردي مانند سرماخوردگي‌هاي مکرر، سينوزيت‌ها، ترشحات پشت حلق، آبريزش بيني، آلرژي‌ها و... در اين 2 قسمت تقسيم‌بندي قرار مي‌گيرند که هر يک علائمي مانند سوزش گلو، اشک‌ريزش، سرخي چشم، خارش گلو و گرفتگي بيني را دارند. مهم‌ترين علامت باليني نزله، خلط پشت گلو است که بيشتر طي شب ترشح مي‌شود. درواقع خيلي از افراد به‌خصوص کودکان، دچار نزله هستند. شايد بپرسيد که اصلا نزله به چه دليل ترشح مي‌شود؟ در پاسخ بايد گفت که تغذيه نامناسب، استرس‌، بيماري‌ها و... باعث مي‌شوند فضولات و سموم به‌تدريج داخل عضوهاي بدن رسوب کنند، اما اگر عضو توانمند باشد قادر است اين ترشح‌ها را پاکسازي و به شکل‌هاي مختلف از جمله نزله دفع کند. جالب است بدانيد که مغز بيشترين ميزان توليد نزله را دارد و اگر قوي باشد، مي‌تواند فضولات حاصل از آن را به‌صورت نزله، ترشحات گوش، چربي کف سر، چربي پوست صورت و... دفع کند، اما اگر مغز به دلايل مختلف ضعيف شود اين خلط‌ها دفع نشده و به‌تدريج روي هم فشرده مي‌شوند. علت 80 تا 90 درصد از عفونت‌هاي گوش، گلو و بيني در بزرگسالان و اطفال، نزله است.
در طب سنتي اعتقاد بر اين است که اگر اقدامي براي پيشگيري و درمان زکام و نزله صورت نگيرد، ممکن است اين 2 بيماري مزمن شوند و عوارضي مانند بيماري‌هاي زنانگي، بيماري‌هاي کبدي و کليوي، ضعف مغز، بيماري‌هاي پوست و مو، بيماري‌هاي ريوي، سردرد، سرگيجه، بيماري‌هاي مفصلي، بيماري‌هاي گوارشي، سوء‌هاضمه و... برجا مي‌گذارند.
با توجه به نوع نزله و زکام و تشخيص پزشک، داروها و غذاهاي مناسب تجويزشده را مصرف کنيد و در رفع علائم و پيگيري درمان کوشا باشيد حتي اگر مدت درمان بيماري‌تان طولاني شود زيرا نزله در طب سنتي ايراني به‌عنوان ام‌الامراض شناخته شده است. فراموش نکنيد که 70 تا 90 درصد از سرماخوردگي‌ها خودبه‌خود برطرف مي‌شوند، بنابراين اگر با روش‌هاي طبيعي بيماري خود را درمان کنيد، دستگاه دفاعي بدنتان قوي‌تر شده و در عفونت‌هاي بعدي سريع‌تر و ساده‌تر از بيماري رها خواهد شد، اما اگر بي‌رويه و بدون نظر پزشک اقدام به مصرف فراوان آنتي‌بيوتيک کنيد به دليل ايجاد مقاومت ميکروبي، بيماري‌تان ديرتر و سخت‌تر بهبود مي‌يابد. علاوه بر اين، عوارض جانبي آنتي‌بيوتيک‌ها و ساير داروهاي شيميايي نيز ممکن است آزارتان بدهد.
13 توصيه طب سنتي براي پيشگيري و کنترل سرماخوردگي
1. از خوابيدن به پشت در زمان بروز نزله يا زکام خودداري کنيد و صورت خود را روي بالش قرار دهيد.
2. سر و پاي خود را در زمان خوابيدن با کلاه و جوراب بپوشانيد.
3. در طول روز و بعد از غذا و حمام نخوابيد.
4. از قرار گرفتن در معرض هواي سرد به‌خصوص پس از حمام، ورزش، فعاليت بدني، تعريق و مقاربت جنسي خودداري کنيد.
5. از تماس با مواد عطسه‌آور و محرک ابتداي بيماري دوري کنيد.
6. سر خود را همواره گرم نگه داريد.
7. در طول بيماري، کمتر غذا بخوريد.
8. شام‌تان بايد سبک باشد و حداقل 2 تا 3 ساعت با خواب فاصله داشته باشد.
9. ابتداي بيماري از رفتن به حمام خودداري کنيد.
10. انتهاي بيماري رفتن به حمام گرم مفيد است و باعث دفع مواد زائد از بدن مي‌شود.
11. در صورت عود نزله (ايجاد نزله‌هاي مکرر) عرق کردن در حمام باعث کاهش مواد نزله مي‌شود.
12. درصورت وجود تب همراه نزله، حمام نرويد.
13. عصاره آلوي خيس‌کرده را روزي 3 بار قرقره کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24718s, 19q