400ميليارد تومان لايحه اصلاح بودجه براي بخش بهداشت است

۱۳۸۷/۱۰/۰۷ - ۱۴:۲۳ - کد خبر: 14271
 400ميليارد تومان لايحه اصلاح بودجه براي بخش بهداشت است
دکتر" کامران باقري لنکراني " در اجلاس روساي دانشگاههاي علوم پزشکي کشور افزود:همچنين شش هزار و 250ميليارد تومان اعتبار براي صندوق بازنشستگي و افزايش حقوق و دستمزد اختصاص يافته است .
وي با اشاره به اصلاح قوانين نظام سلامت به عنوان فعاليت‌هاي خوب صورت گرفته طي دو سال گذشته اظهار داشت : اين اصلاحات در قالب لايحه جامع نظام سلامت به شکل وسيع مطرح شده است.
لنکراني ادامه داد: از اين رو يکصد ماده مطرح شده در پيش نويس به 35 ماده کاهش يافت و تلاش شد نکات برجسته‌اي چون بيمه، منابع مالي، توليت، طرح نيروي انساني را مدنظر قرار دهيم.
وزير بهداشت با بيان اينکه در لايحه جامع نظام سلامت، اقتدار از دست رفته وزارت بهداشت به ويژه در توليت و پاسخگويي نظام سلامت بازگردانده مي‌شود، گفت: طي يک‌هزار و 240 روز تصدي مسئوليت در اين پست شاهد تغييرات شگرفي در سيماي سلامت و در جنبه‌هاي مختلف آموزشي کشور بوديم.
لنکراني به کيفيت و گسترش آموزش تکميلي در علوم باليني و افزايش چهار برابري ظرفيت PHD نسبت به سال 83 اشاره کرد و افزود: همچنين ظرفيت فوق ليسانس در سال جاري نسبت به سال 83، 40 درصد رشد داشته است.

وي با بيان اينکه در گذشته افزايش رشته‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور از رشد منطقي و هدفمندي برخوردار نبود، به توليد مقالات در سال 83 و کسب رتبه 41 در اين سال اشاره کرد و اظهار داشت : اين شاخص در سال 86 به 27 رسيد و اميدواريم به 25 در سال 87 برسد.

وزير بهداشت اين شيوه تغيير در توليد مقالات ايران را در 185 کشور دنيا در سه سال اخير بي نظير برشمرد و گفت : همچنين 203 پتنت نوآوري و اکتشاف معاونت تحقيقات در سال 86 به ثبت رسيد که متفاوت از موارد به ثبت رسيده در سازمان ثبت قوه قضاييه است.
لنکراني در خصوص شاخص مرگ و مير مادران از سال 1990 تا 2000 ميلادي نيز به کاهش75 درصدي اشاره کرد و اظهار داشت : بر اساس گزارشهاي موجود، ميزان مرگ مادران در سال 1990، حدود 91 مورد در يکصد هزار زايمان بود، اين در حاليست که براساس تلاشهاي انجام شده تا پايان 86 اين شاخص به 6/24 در يکصد هزار زايمان رسيد.
وزير بهداشت با اشاره به فرصت هفت ساله باقيمانده براي دستيابي به اهداف توسعه هزاره سوم و (تا سال 2015) براي کاهش نرخ مرگ مادران باردار، گفت: با ترند به ثبت رسيده در ايران رسيدن به اين هدف امکانپذير است.

لنکراني بهبود اورژانسهاي پيش بيمارستاني، افزايش تعداد پايگاه‌هاي شهري و جاده‌اي از 650 به يکهزار و 600 پايگاه و رشد سه برابري خدمت رساني اورژانس پيش بيمارستاني را از ديگر موفقيت‌هاي حاصله طي ساليان اخير برشمرد و افزود: در مجموعه حوادث ترافيکي نيز شاهد بهبود در ميزان سرعت امدادرساني بوده‌ايم به نحوي که زمان رسيدن بر بالين بيمار در امداد جاده‌اي از 25 به 11 دقيقه کاهش يافت.

لنکراني با بيان اينکه تا شهريور 87 حدود 11 هزار تخت بيمارستاني به چرخه درمان اضافه شد، افزود: از اين ميزان چهار هزارتخت مربوط به بيمارستانهاي تازه تاسيس و هفت هزار تخت با استفاده از ظرفيت اسمي بيمارستانهاي قديمي و تبديل آن به تخت فعال بوده است.
وي با بيان اينکه با افزايش تعداد تخت‌هاي بيمارستاني متوسط ميزان اشغال تخت نيز از 53 درصددر سال 83 به متوسط 65 درصد در سالجاري رسيده است، گفت: ‌اين در حالي است که متوسط زمان بستري نيز 3/0 درصد کاهش داشته است.
وزير بهداشت با استناد به آمارهاي منتشر شده از سوي مرکز آمار ايران اعلام کرد: ميزان رشد هزينه‌هاي خانوار روستايي در بخش بهداشت و درمان در سال 86 نسبت به سال گذشته 7 درصد (معادل نصف تورم 86) بوده است در حالي که اين آمار رشد 27 درصدي را در خانوارهاي شهري نشان مي‌دهد که اين موفقيت ماحصل مداخله نظام سلامت و پزشک خانواده از منظر هزينه اثر بخشي است.

وي با اشاره به بهبود ميزان مرگ و مير نوزادان و مادران باردار در مناطق روستايي افزود: در اين زمينه ميزان تولد در شرايط بهداشتي و زير نظر فرد دوره ديده از 3/91 درصد در سالهاي 83 و 82 به 5/97 درصد در سال 86 رسيده است. به عبارتي فقط 5/2 درصد از زايمانها توسط افراد دوره نديده انجام مي‌شود.
لنکراني به وجود 6 هزار پزشک خانواده و کمتر از پنج هزار ماما در برنامه بيمه روستايي و پزشک خانواده اشاره کرد و افزود: برنامه پزشک خانواده حرکت عظيمي بود.
وزير بهداشت به تشکيل معاونت دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت طي سه سال اخير و تاثير آن در فعاليت‌هاي وسيع فرهنگي دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: امسال به مناسبت دهه فجر شاهد برگزاري جشنواره فرهنگي خواهيم بود.
لنکراني در عرصه غذا و دارو نيز به تشکيل معاونت‌هاي غذا و دارو در کليه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور اشاره کرد و افزود: براساس گزارشهاي آماري در نيمه نخست سال 84 در بيش از 65 درصد داروخانه‌هاي کشور داروي قاچاق يافت مي‌شد، اما هم اکنون اين ميزان به کمتر از پنج درصد رسيده است.
وي درباره ميزان مصرف روغن جامد خوراکي نيز توضيح داد: در سال 84، 85 روغن جامد نباتي مصرفي خانوارهاي ايراني با اسيد ترانس بيش از 20 درصد بود و روغن‌هاي جامد با اسيد چرب ترانس 30 درصد وارد کشور مي‌شود حال آنکه با همکاري به عمل آمده با موسسه استاندارد هم اکنون ميزان اسيد چرب ترانس روغن توليد داخل به کمتر از 10 درصد رسيده است.
وزير بهداشت ميانگين اسيد چرب ترانس روغن‌هاي جامد توزيع شده در سطح کشور را 7 درصد برشمرد و افزود: برخي کارخانه‌ها مدعي توليد روغن جامد با ميزان اسيد چرب صفر درصد هستند.
لنکراني ادامه داد: بر اساس قوانين موجود نيز روغن وارداتي با اسيد چرب ترانس بالاي 5 درصد وارد کشور نمي‌شود اين در حالي است که گزارشها حاکي از کاهش مصرف روغن جامد نباتي به 53 درصد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.30632s, 18q