نحوه تاثير كلم در مقابله با سرطان شناسايي شد

۱۳۸۷/۱۰/۰۷ - ۱۴:۲۶ - کد خبر: 14278
نحوه تاثير كلم در مقابله با سرطان شناسايي شد
اين سبزيجات بويژه در جلوگيري از بروز سرطان سينه مفيد هستند.

اولگا آزارنكو، محقق دانشگاه كاليفرنيا در سانتاباربارا در اين رابطه اظهار داشت: مردم بويژه زنان مي‌توانند با مصرف اين قبيل سبزيجات مانند كلم و بستگان آن مثل كلم بروكلي و گل كلم از بروز سرطان سينه جلوگيري كنند. اين سبزيجات حاوي تركيباتي موسوم به «ايزوتيوسياناتها» هستند كه به اعتقاد محققان اين مواد باعث خاصيت ضد سرطاني سبزيجات نامبرده مي‌شوند و فعاليتهاي ضد مواد سرطان زا را در بدن تشديد مي‌كنند.

محققان دانشگاه كاليفرنيا در آزمايشگاه‌هاي سانتا باربارا به سرپرستي لسلي ويلسون و ماري آن جوردان دريافته‌اند: ايزوتيوسيانات يا سولفورافان مي‌تواند مانع از تكثير سلولهاي تومور در انسان شود و اين كار را درست به همان روش داروهاي ضد سرطاني انجام مي‌دهد. داروهاي ضد سرطاني نيز از تقسيم سلولهاي سرطاني در مرحله تقسيم ميتوز جلوگيري مي‌كنند.

ميتوز فرآيندي است كه طي آن مولكول DNA كپي برداري شده در قالب رشته‌هاي كروموزوم به طور دقيق بين دو سلول خواهر وقتي كه يك سلول تقسيم مي‌شود، ‌توزيع مي‌گردد.

به گزارش ایسنا، محققان مي‌گويند؛ بايد به خاطر داشت كه سولفورافان هرچند شبيه به داروهاي ضد سرطان در اين پروسه عمل مي‌كند اما تاثير آن از اين داروها كمتر است و بنابراين خاصيت سمي كمتري نيز دارد.

اين ماده مي‌تواند در مقابله با تكثير سلولهاي سرطاني موثر باشد و سلولهاي پيش سرطاني را نابود سازد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16736s, 18q