در حاشیه سقوط هواپیمای شرکت جرمن وینگز:

آیا شرکت‌های هواپیمایی ارزان، خطرناکترند؟

۱۳۹۴/۰۱/۰۸ - ۱۰:۳۸ - کد خبر: 142810
آیا شرکت‌های هواپیمایی ارزان، خطرناکترند؟

سلامت نیوز: شواهد تاریخی نشان می‌دهد که بخش اعظم خطوط هوایی اروپا و امریکای شمالی، در دوران رشد اقتصادی، سود‌های بالایی را ثبت نموده‌اند؛ در حالی که همین شرکت‌ها در زمان شوک (مانند سوانح مرگبار هوایی) و بحران‌های اقتصادی جزو اولین صنایعی بوده‌اند که متضرر شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرارو، تاثیرپذیری بالای صنعت حمل‌و‌نقل هوایی سبب شده است تا شرکت‌های فعال در این حوزه، سیاست‌های مختلف را برای تضمین سود‌آوری مورد توجه قرار دهند. یکی از این سیاست‌ها، استراتژی استفاده از خطوط هوایی ارزان یا «کم‌کرایه» است. این نوع از خطوط هوایی که تحت عناوینی چون «خطوط هوایی بودجه»، «خطوط هوایی کم هزینه» و «پروازهای غیرتجملی» نیز شناخته می‌شود، با استفاده از ایده‌هایی نظیر فروش اینترنتی بلیط و فعالیت در فرودگاه‌های فرعی، قیمت نهایی خدمات خود را در حد بسیار پایینی حفظ می‌نمایند. موفقیت چشم‌گیر این شرکت‌ها سبب گسترش آن در سراسر جهان شده است.


جرمن وینگز؛ ایرآسیا: آیا کم کرایه‌ها خطرناکترند؟
سقوط دلخراش هواپیمای خطوط هوایی جرمن وینگر که با مرگ تمامی سرنشینان و خدمه آن همراه بود، توجه افکار عمومی جهان به سمت شرکت‌های هواپیمایی کم‌هزینه را جلب نموده است. این حادثه در حالی رخ داده که سرنوشت هواپیمایی ناپدید شده شرکت‌ ایرآسیا مالزی (یکی دیگر از شرکت‌های کم‌کرایه) همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.
ناوگان هوایی جرمن وینگز شامل 90 فروند هواپیما از سه نوع ایرباس 319 و 320 و CRJ-900 بوده و در سال 2014 بیش از 16 میلیون مسافر را جابجا نموده است. پروازهای این شرکت به بیش از 117 فرودگاه جهان در 31 کشور انجام شده و این شرکت جزو خطوط هوایی ایمن در جهان شناخته می‌شود. شرکت هواپیمایی جرمن وینگز در رتبه‌بندی امنیت پرواز 6 ستاره از حداکثر 7 ستاره را کسب کرده است.
با توجه به این موضوع نمی‌توان مسافرت با خطوط هوایی کم‌کرایه را خطرناکتر از خطوط هوایی سنتی به شمار آورد؛ چرا که قیمت‌های پایین برای بلیط این شرکت‌ها در نتیجه کاهش هزینه‌های غیرضرور بوده و این کاهش تاثیری در ایمنی پرواز شرکت‌های مذکور نداشته است. شرکت‌های کم‌کرایه آگاهند که ایمنی کمتر در پروازها به معنی از دست دادن مشتریان بوده و به هیچ وجه در هزینه‌های مرتبط با ایمنی پرواز خست به خرج نمی‌دهند. از این روست که بسیاری از شرکت‌های کم‌کرایه رکورد‌های بسیار مناسبی در زمینه پروازهای امن از خود برجای گذاشته و جزو شرکت‌های کم‌حادثه در جهان بوده‌اند.
نگاهی بر روش‌های صرفه‌جویی در شرکت‌های کم‌کرایه، خالی از لطف نخواهد بود. به طور کلی تفاوت‌های خطوط‌هوایی کم‌کرایه با سایر شرکت‌های هوایی را می‌توان ناشی از سه استراتژی: صرفه‌جویی در ارائه خدمات (مانند عدم ارائه خدمات لوکس در کابین)؛ صرفه جویی در فعالیت‌ها (مانند خدمات نقطه به نقطه و یا ناوگان هوایی متحد‌الشکل) و صرفه‌جویی در سربارها (مانند فروش اینترنتی و کاهش بوروکراسی غیرضروری) دانست.
کلاس بی کلاس!
شرکت‌های مذکور با خروج از سیسنم کلاس‌بندی تجاری و ترکیب‌بندی مجدد هواپیما، تعداد صندلی‌های موجود در هواپیما را به حداکثر ممکن در هر پرواز افزایش می‌دهند. در کنار کاهش هزینه مربوط به هر صندلی، شرکت‌های مذکور با کاهش هزینه‌های بار مسافران نیز توانسته‌اند هزینه پرواز هر مسافر را به یک سوم هزینه خطوط هوایی سنتی کاهش دهند.
شرکت‌های هواپیمایی کم هزینه، به جای ارائه خدمات پروازی از طریق یک فرودگاه بزرگ، اقدام به ارائه خدمات مسافرتی «نقطه به نقطه» به صورت بدون توقف از (به) فرودگا‌ه‌های غیر شلوغ می‌نمایند. مسافران برای تغییر مسیر خود باید اثاث خود را تحویل گرفته و برای مسیر بعدی پرواز، به طور مجزا «چک» شوند. این امر منجر به کاهش زمان تخلیه و بارگیری برای هواپیما شده و بهره‌برداری روزانه هواپیما را افزایش می‌دهد.
شرکت‌های هواپیمایی معروف مجبورند تا میانگین زمان 45 تا 60 دقیقه را به منظور انجام تخلیه و بارگیری و سایر عملیات فرودگاهی در نظر داشته باشند؛ اما شرکت‌های کم هزینه، فعالیت‌های مذکور را در 20 الی 30 دقیقه انجام می‌دهند. این کار به معنای آن است که این خطوط توانایی انجام دو سرویس درآمدی اضافی برای هر هواپیما و خدمه پروازی در روز را دارا می‌باشند.
ناوگان همسان، هزینه کمتر
شرکت‌های هواپیمایی کم هزینه، در پروازهای برد کوتاه و متوسط، از ناوگانی متشکل از دو نوع هواپیمای استاندارد استفاده می‌کنند؛ در حالی که شرکت‌های سنتی، معمولاً یک ناوگان ناهمگن از هواپیماهای برد کوتاه، متوسط و بلند را برای جابجایی مسافران مورد استفاده قرار می‌دهند. استفاده از ناوگان همشکل، هزینه‌های آموزش خلبانان، تغمیر و نگهداشت را برای شرکت‌های مذکور به شدت کاهش می‌دهد.
فقط کرایه پرواز و دیگر هیچ!
در شرکت‌های هواپیمایی کم هزینه، کرایه تنها شامل جابجایی پایه در یک کابین تک کلاس می‌‌باشد. مسافرانی که مایلند مواد غذایی و یا نوشیدنی مصرف نمایند، باید هزینه این خدمات را جداگانه بپردازند. برخی از این شرکت‌ها حتی بابت استفاده از سرویس بهداشتی نیز هزینه اضافی دریافت نموده و بهای بلیط‌های خود برای مسافران تا حد امکان کاهش می‌دهند.
خدمات اضافی گران قیمت از جمله رزرواسیون قبلی، سالن مسافران دائمی و موافقتنامه‌های مواصلات (ایجاد ارتباط) با دیگر شرکت‌ها، معمولاً ارائه نمی‌شود. در عوض شرکت‌های هواپیمایی کم هزینه نیز برنامه مربوط به مسافران دائمی خود را دنبال می‌کنند. در حالی که شرکت‌های سنتی و معروف، مقداری هزینه اضافی بابت عضویت در گروه مسافران همیشگی، اخذ می‌کنند، اغلب شرکت‌های کم‌کرایه به مسافران وفادار خود (بعد از تعداد معینی پرواز، بدون توجه به مسافت پیموده شده) یک سفر مجانی اعطا می‌نمایند.
مهمترین ابتکار شرکت جرمن وینگز: چشم بسته مسافرت کنید!
یکی از ابتکارات شرکت جرمن وینگز برای جذب مشتری، فروش «بلیط چشم‌بسته» به مسافران است. این بلیط‌ها با قیمت‌های بسیار اندک و از مبدا مشخص به مقاصد نامشخص فروخته می‌شود. خریداران این نوع بلیط تنها با درج علاقمندی خود به صورت «خرید»، «تفریح» و «مسافرت‌های دوستانه» به صورت تصادفی، بلیط ارزان قیمت به مقاصد نامعلوم را خریداری می‌کنند!
دلیل سقوط: احتمالا اقتصادی اما نه صرفه جویی هزینه ها!
با مطرح شدن احتمال تعمد در سقوط هواپیمای شرکت جرمن وینگز و نقش خلبان یا کمک‌خلبان هواپیما در سقوط آن، گمانه‌زنی‌ها درباره علت این حادثه افزایش یافته است. اعتصاب خلبانان و کارکنان شرکت‌هواپیمایی لوفتانزا در اعتراض به طرح بازنشستگی خلبانان و کارکنان عملیاتی این شرکت در ماه گذشته، صدها پرواز در مسیرهای مختلف را لغو کرد. خلبانان و کارکنان شرکت جرمن وینگز نیز در این اعتصاب شرکت داشتند که این موضوع می‌تواند احتمال وجود انگیزه‌های اقتصادی در این حادثه را تقویت نماید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54694s, 18q