يک کارشناس تغذيه:

مصرف مداوم زيتون سبب افزايش استحكام مو و استخوان‌ها مي‌شود

۱۳۸۷/۱۰/۰۸ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 14286
مصرف مداوم زيتون سبب افزايش استحكام مو و استخوان‌ها مي‌شود
يوسف نقيايي در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: زيتون در دسته‌ي ميوه‌جات قرار مي‌گيرد، زيتون ميوه‌اي است که در قرآن در خصوص فوايد و مصرف آن بسيار زياد شده است و از نظر علمي خواص بسيار مفيدي از آن کشف شده است.

نقيايي با اشاره به اين که مهمترين بخش زيتون چربي‌هاي بالاي موجود در آن است گفت: اين چربي علاوه برهسته که در روغن صنعتي کاربرد دارد در ميوه‌ زيتون نيز وجود دارد. چربي در زيتون جزء چربي ‌هاي اشباع نشده و به دو دسته (MUFA‌) يک باند اشباع نشده و(MUFA) چند باند غير اشباع مي باشد.

وي با اشاره به اين که مهمترين اسيد چرب زيتون اسيداولئيک است خاطر نشان کرد: اين اسيد چرب اثرات بسيار مفيدي روي پيشگيري و درمان کاهش ريز فاکتورهاي قلبي و عروقي، کاهش کلسترول بد خون، فشار خون و قند دارد.

اين كارشناس در خصوص فوايد ديگر اين ميوه خاطر نشان کرد: مصرف زيتون افزايش جذب بسياري از ويتامين‌هاي محلول در چربي، تحريک کيسه صفرا و ترشح صفرا که خود بر روي جذب و هضم انواع مواد غذايي اثر مفيدي دارد، همچنين افزايش رشد سلولي و سرعت بهبود انواع بيماري هاي متابوليسمي را به دنبال دارد.

اين کارشناس تغذيه ديگر فوايد زيتون را اثرات مثبت بر روي پوست و مو و استحکام ناخن ها از جمله اين اثرات عنوان نمود.

وي با اشاره به اين که زيتون حاوي مواد فلاونوئيدي مي باشد اظهار داشت: اين مواد از انواع سرطان ها به خصوص سرطان پستان و روده بزرگ پيشگيري از راديکال‌هاي آزاد در بدن را پاکسازي مي‌كند.

نقيايي در خصوص ديگر مواد مفيد اين ميوه خاطر نشان کرد: وجود آنتي اکسيدان‌هاي موجود در زيتون مثل ويتامين E که در روغن آن بيشتر است سبب افزايش ايمني بدن و همچنين کاهش سرعت پيري مي‌شود در بارداري و شيردهي ميوه و نيز روغن آن به دليل داشتن اسيدهاي چرب که براي تکامل جنين لازم است بسيار توصيه مي‌شود و همچنين بعضي از عوارض دوران بارداري مانند يبوست را برطرف مي کند.

اين کارشناس تغذيه در پايان توصيه کرد: زيتون و روغن آن به خاطر داشتن کالري بالا مي‌تواند منجر به اضافه وزن شود پس بهتر است به صورت کم اما مداوم مصرف شود. همچنين به دليل اين که بيشتر زيتون ها به صورت زيتون شور استفاده مي‌شود حتما قبل از مصرف 10-15 دقيقه در آب جوشيده سرد شده قرار دهيد تا مقداري از نمک‌هاي آن گرفته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
tuba fasel
خوردنم زیتون به چه مقدار برای شخص در روز کافیست
4.47239s, 19q