رييس انجمن حمايت از بيماران تالاسمي کشور:

80 درصد بيماران تالاسمي از نارسايي قلبي رنج مي‌برند

۱۳۸۷/۱۰/۰۸ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 14287
80 درصد بيماران تالاسمي از نارسايي قلبي رنج مي‌برند
مينا ايزديار در همايش تالاسمي و عوارض آن، که در دانشگاه علوم پرشکي ساري برگزار شد افزود: از سن بيست سالگي به بالاتر، اين عوارض ناشي از تزريق خون و کمبود آهن منجر به بروز اين نارسايي ها در اين بيماران مي شود.

وي ادامه داد: متاسفانه بسياري از بيماران تالاسمي کشور به دلايلي که شايد ناشي از سهل انگاري مي شود نسبت به رعايت زمان تزريق خون و داروي دسفرال که دافع آن مازاد اين بيماران مي شود رعايت نمي کنند.

به گفته ايزديار، جدي گرفتن درمان توسط بيماران تالاسمي مي تواند بسيار در روند جلوگيري از مرگ و مير اين افراد شود.

وي با اشاره به سابقه تاسيس انجمن حمايت از بيماران تالاسمي کشور در سال 67 تصريح کرد: تا قبل از تاسيس اين انجمن بيماران تالاسمي از مسائل و مشکلاتي که مي تواند زندگي آنان را تهديد کند خبري نداشتند.

به گزارش ايسنا ، رييس انجمن حمايت از بيماران تالاسمي کشور ادامه داد: اين انجمن با هدف شناسايي بيماران تالاسمي و شناساندن درمان‌هاي مناسب براي دستيابي به عمر بيشتر به ارائه فعاليت مي پردازد.

وي اظهار کرد: يک بيمار تالاسمي مي تواند با رعايت زمان تزريق خون از بسياري مسائلي همچون بزرگي کبد جلوگيري کند.

ايزديار به غربالگري مزدوجين از سال 76 اشاره کرد و گفت: با اين کار ضمن مشاوره قبل از ازدواج با مسائلي که منجر به تولد افراد تالاسمي مي شود جلوگيري مي شود.

وي با تاکيد بر اينکه شيوع ژن‌هاي تالاسمي در استان‌هاي مازندران و هرمزگان به نسبت استان‌هاي ديگر کشور بالاست، گفت: با اجراي غربالگري مزدوجين تولد افراد تالاسمي از يک‌هزار و 500 نفر در سال به 300 نفر در سال در حال حاضر كاهش يافته است.

وي خاطرنشان کرد: افراد تالاسمي براي داشتن يک زندگي ايده آل نيازمند برنامه هاي درماني ايده آل نيز دارند.

رييس انجمن حمايت از بيماران تالاسمي کشور در خاتمه خواستار تجهيز مراکز درماني کشور براي انجام کارهاي درماني اين بيماران شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79761s, 18q