افزايش اندازه دور كمر، خطر سكته مغزي را تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۱۰/۰۸ - ۱۳:۰۶ - کد خبر: 14289
افزايش اندازه دور كمر، خطر سكته مغزي را تشديد مي‌كند
اين پژوهشگران در گزارش جديدي اعلام كردند كه افزايش اندازه دور كمر مي‌تواند خطر بروز سكته كامل يا ناقص مغزي را افزايش دهد.

اين پژوهش از سوي محققان بيمارستان ساكسون در ارنس دورف آلمان صورت گرفته است.

در اين تحقيق، توبياس بك و دستياران وي از بيمارستان ساكسون بر روي نشانگرهاي مختلف چاقي كه ممكن است با خطر بروز سكته مغزي در ارتباط باشند، مطالعه كرده‌اند. اين مطالعات بر روي 379 فرد بالغ كه سابقه ابتلا به سكته مغزي داشتند و هم چنين 758 فرد سالم از گروه كنترل در رده سني و هم چنين جنسيت مشابه انجام گرفته است.

به گزارش ایسنا، محققان تاكيد كردند: هرچند اضافه وزن و چاقي به طور كلي خطر سكته مغزي را تشديد مي‌كند اما اين ارتباط در برابر فاكتورهاي ديگر مانند بي تحركي، مصرف دخانيات، افزايش فشار خون و ديابت تقريبا بي‌اهميت مي‌شود. اما آنچه بسيار بيشتر از چاقي عمومي بدن در به خطر انداختن سلامتي افراد نقش دارد، چربي دور شكم است. چربي دور شكم در كنار ساير عوامل فوق يك فاكتور خطرزاي جدي در بروز سكته مغزي است.

بايد يادآور شد،‌ حتي در افرادي كه وزن و جثه آنها طبيعي است اما اندازه دور كمر بيشتر از تناسبات ساير اندام‌ها است، اين خطر هم چنان وجود دارد. محققان تاكيد كردند؛ اگر حاصل تقسيم اندازه دور كمر به دور باسن در مردان بيشتر از 97/0 و در زنان بيش از 84/0 باشد،‌در نتيجه خطر بروز سكته مغزي تا هشت برابر در اين افراد افزايش مي‌يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21521s, 18q