وزیر بهداشت درتشریح اقدامات سال 93 بیان کرد:

توزیع 3 هزار پزشک در مناطق مختلف کشور و راه اندازی آمبولانس هوایی

۱۳۹۴/۰۱/۱۰ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 142920
توزیع 3 هزار پزشک در مناطق مختلف کشور و راه اندازی آمبولانس هوایی

سلامت نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مقیم شدن پزشکان و توزیع حدود 3 هزار پزشک در مناطق مختلف کشور، ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن آن و راه اندازی آمبولانس هوایی را از جمله اقدامات بخش درمان در سال 93 بیان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی یکی از اقدامات مثبت سال 93 در حوزه سلامت را بیمه شدن بیش از 8 میلیون نفر بیان کرد و گفت: در سال 93 موفق شدیم 90 درصد قیمت دارو که در گذشته حدود 70 درصد بود را پرداخت کنیم.

به گفته وزیر بهداشت، در بخش بستری حدود 37 درصد از جیب مردم پرداخت می شد که در حال حاضر این میزان به 6 درصد کاهش یافته است.
وزیر بهداشت همچنین، به همکاری های بین بخشی و توافقات با سایر سازمان ها و وزراتخانه ها اشاره کرد و همکاری با وزارت جهاد کشاورزی به منظور کنترل در استفاده از سموم گیاهان و کنترل قاچاق سموم گیاهی را یکی از اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت در سال 93 بیان کرد و افزود: کنترل بوفه های مدارس به منظور عرضه مواد غذایی سالم و بهداشتی و اجرای طرح بهداشت دهان و دندان از جمله اقدامات صورت گرفته وزارت بهداشت با همکاری وزارت آموزش و پرورش بوده است.
وی در ادامه بر نهادینه شدن و توجه به بهداشت عمومی در نسل جدید تاکید کرد و یکی از راهکارهای کاهش مصرف کالاهای آسیب رسان را اخذ مالیات و عوارض عنوان کرد.
هاشمی، کاهش استفاده از روغن پالم و عدم استفاده از آن در صنایع لبنی را از جمله اقدامات موثر در حوزه غذا در سال 93 عنوان کرد.


**افزایش دو برابری اقلام دارویی در روستاهای کشور
وزیر بهداشت همچنین، با اشاره به این که در روستاها میزان اقلام دارویی نسبت به گذشته 2 برابر افزایش یافته است، افزود: خوشبختانه در سال 93 توانستیم کمبود شدید برخی از واکسن ها مثل فلج اطفال را جبران کنیم و موفق به اضافه شدن واکسن پنجگانه (پنتاوالان) به برنامه واکسیناسیون کشوری کودکان شدیم.
وی همچنین، با بیان این که در شهرهای زیر 20 هزار نفر تقریبا کمبود پزشک جبران شده است، افزود: در بیمارستان های شهرهای زیر 50 هزار نفر توانستیم پزشکان متخصص رشته های پایه را مستقر کنیم.


** تحت پوشش قرار گرفتن 2.5 میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین کشور
هاشمی یکی از اقدامات خوب دیگر را سرشماری حاشیه نشینان شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: در حال حاضر نزدیک به 9 میلیون نفر حاشیه نشین داریم.
وزیر بهداشت با بیان این که از این تعداد، حدود 2.5 میلیون نفر تحت پوشش شبکه های بهداشتی و درمانی قرار گرفته اند، افزود: به ازای هر هزار نفر یک نفر کارشناس سلامت و به ازای هر 50 هزار نفر، 3 نفر پزشک، دندانپزشک و کارشناسان سلامت روان و تغذیه در مراکز بهداشتی و درمانی حضور دارند و ارایه خدمت می کنند.
وی همچنین، با اشاره به این که برای شهرهای بین 45 تا 50 هزار نفر یک مرکز بهداشتی و درمانی ایجاد شده است، افزود: به ازای هر 12 هزار و 500 نفر یک پایگاه بهداشتی و درمانی ایجاد شده است و از مجموع 3 پایگاه بهداشتی- درمانی، یک مرکز بهداشتی درمانی ایجاد می شود.
وزیر بهداشت در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم در سال 94 همه حاشیه نشینان کشور را تحت پوشش خدمات بهداشتی- درمانی قرار دهیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امین
منظور از ۳ هزار پزشک که توزیع کردیم یعنی ۳۰۰۰ نفر رو به زور فرستادیم دهات.
اگر بهانه اینه که در ازای هزینه تحصیل باید به دولت در هر جایی که گفت خدمت مجانی بدیم چرا برای رشته های مهندسی و انسانی و کلا غیر (پزشکی/پیراپزشکی) اینطور نیست ؟!مگه اونا برای تحصیلشون هزینه نمیشه؟!!!!!!!!
صالح
ضمن تشکر اززحمات شبانه روزی وزیر محترم بهداشت، لیکن به دلیل افزایش قیمت دارو و مواد بهداشتی سوءاستفاده برخی از داروخانه های تهرا ن در گرانفروشی دارو تلاش وزیر محترم را کمرنگ میکندجا دارد وزیر محترم دستور موکد درخصوص موردصادر فرمایند
1.13815s, 20q