توافق دارویی وزارت بهداشت و هلال احمر

۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 143075

سلامت نیوز: رئیس جمعیت هلال احمر، به تشریح مهمترین برنامه های این جمعیت در سال ۹۴ پرداخت و گفت: وزارت بهداشت می خواهد که مجوز واردات داروهای کمیاب، تنها در اختیار هلال احمر باشد.

دکتر سید امیرمحسن ضیائی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: آنچه باعث شده تا مردم به جمعیت هلال احمر بیشتر توجه نشان دهند، موضوع امداد و نجات و خدماتی است که جمعیت هلال احمر ارائه می دهد.

توسعه و تجهیز پایگاه های امداد و نجات

وی با اشاره به حادثه خیز بودن کشورمان، گفت: از اول برنامه این بوده است که خدمات امدادی در زمان وقوع حوادث را تقویت کنیم و بتوانیم، بیشتر از آنچه که مردم انتظار دارند، خدمات ارائه بدهیم. از همین رو، توسعه و گسترش پایگاه های امداد و نجات در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار دارد.

ضیائی همچنین به موضوع تکمیل پرسنل پایگاه های امداد و نجات و تجهیز این پایگاه ها اشاره کرد و افزود: همینطور با اورژانس وزارت بهداشت که در خیلی از جاها ماموریت مشترک داریم، برای انجام کارهای مشترک، به تعامل و همکاری بیشتری دست پیدا کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر، تاکید کرد: ماموریت مهم این جمعیت در سال جدید، تقویت حوزه امداد و نجات است.

ماجرای ماموریت های اورژانس

ضیائی در ارتباط با اظهارات رئیس اورژانس کشور مبنی بر اینکه هلال احمر نمی تواند در موضوع ماموریت اورژانس ورود کند، گفت: اولا که سیاست های وزارت بهداشت را وزیر بهداشت تعیین می کند و سایر مدیران این وزارتخانه مجری برنامه ها و سیاست های وزارت بهداشت هستند.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت تمایل دارند که این اتفاق بیافتد و صحبت های بنده در هماهنگی کامل با اظهارات وزیر است و ایشان دستور داده اند که این اتفاق بیافتد و جمعیت هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، در ماموریت اورژانس همکاری داشته باشد.

ضیائی با تاکید بر اینکه ما می خواهیم برای مردم کار انجام بدهیم، تصریح کرد: بنابراین، خط کشی های سازمانی در این بین چندان اهمیت ندارد و آنچه مهم است، مردم هستند. و ما هر آنچه بتوانیم در این زمینه کار بکنیم، تلاش خواهیم کرد و انشالله به نتیجه هم خواهد رسید.

رئیس جمعیت هلال احمر با اعلام اینکه مقدمات واگذاری ماموریت اورژانس از وزارت بهداشت به هلال احمر انجام شده است، افزود: انشالله در سال جاری به نتیجه مشترک خواهیم رسید.

خرید بالگردهای امدادی

ضیائی در ارتباط با خرید بالگردهای امدادی نیز، توضیح داد: خرید بالگرد کار ساده ای نیست و نمی شود رفت بازار و بالگرد خرید. اولا، محدویت هایی برای خرید و انتقال پول و اعتبارات داریم. ولی در حال رایزنی از کانال های مختلف هستیم که بتوانیم مذاکراتی با کشورهای غربی برای خرید این بالگردها داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه برنامه جمعیت هلال احمر در سال ۹۴ این است که هر استان حداقل یک بالگرد امدادی داشته باشد، ادامه داد: در حال حاضر در ۱۷ استان بالگرد داریم و ۱۴ استان نیازمند بالگرد امدادی است. در حالی که برخی استانهای کشور پهناور هستند و نیاز دارند که دو بالگرد داشته باشند.

به گفته ضیائی، ماموریت دیگر هلال احمر در سال جاری موضوع آمبولانس هوایی است.

وی در همین ارتباط افزود: وزارت بهداشت مایل است که اگر هلال احمر این ماموریت را بر عهده می گیرد، به صورت کامل انجام دهد. در این صورت، نیاز جمعیت هلال احمر به بالگرد، بیشتر از این تعدادی است که عنوان کرده ایم.

ضیائی با اعلام اینکه برای تامین ۲۸ بالگرد به صورت یکجا مذاکراتی داشته است، تاکید کرد: همچنین ۳ بالگرد را از شرکت پنها تحویل می گیریم که تا ۱۵ اردیبهشت انجام می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به سایر اولویت های هلال احمر در سال جاری اشاره کرد و افزود: توسعه فعالیت های جوانان و آشنایی آنها با ماموریت های هلال احمر، از جمله ماموریت های هلال احمر در سال ۹۴ خواهد بود.

ضیائی از تخصصی تر شدن آموزشی های داوطلبان خبر داد و گفت: در این شرایط، شرط ماندگاری داوطلبان نیز بیشتر خواهد شد.

واگذاری خدمات توانبخشی به هلال احمر

وی همچنین در ارتباط با واگذاری خدمات توانبخشی از سوی وزارت بهداشت به جمعیت هلال احمر، اظهارداشت: با توجه به توانایی هلال احمر بالاست و اینکه جزو ماموریت های هلال احمر است،وزارت بهداشت آماده است خدمات کامل توانبخشی را در اختیار هلال احمر بگذارد. من فکر می کنم که باید برای هر استان حداقل یک مجتمع کامل خدمات توانیخشی داشته باشیم به شرطی که تعرفه های آنها قابل قبول باشد که بتوانند حداقل خودشان را اداره کنند. چون از نظر اعتبارات در تنگنا هستیم و نمی توانیم خیلی برای این قبیل مراکز هزینه زیادی بکنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: در همین ارتباط مطالعات آغاز شده و تعدادی از صاحب نظران را فراخوانده ایم که یک الگوی تیپ برای مجتمع های کامل توانبخشی در هر استان ارائه بدهیم و سپس این مراکز را در سایر شهرستانها توسعه بدهیم.

توافق دارویی با وزارت بهداشت

ضیائی به موضوع همکاری هلال احمر با وزارت بهداشت در حوزه دارو اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مثل گذشته در تامین داروهای مورد نیاز بیماران کشور، به وزارت بهداشت کمک می کنیم و این وزارتخانه مایل است داروهای تک نسخه ای و داروهایی که در فارماکوپه دارویی نیست و مورد نیاز کشور است، منحصرا از طریق هلال احمر وارد، نگهداری و توزیع بشود. این کار هم در سال ۹۴ اتفاق خواهد افتاد و وزارت بهداشت می خواهد این مجوز فقط در اختیار هلال احمر باشد. زیرا، با توجه به آمادگی و توانایی هلال احمر در تامین، نگهداری و توزیع این قبیل داروها، و شبکه دارویی که وزارت بهداشت به آن اعتماد دارد، این کار در سال جدید از طریق مجموعه هلال احمر انجام خواهد شد.

اداره بیمارستان های جدید

رئیس جمعیت هلال احمر به موضوع طرح تحول سلامت و همکاری با وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: این طرح جنبه های مختلفی دارد که یکی از موارد آن، بحث بهبود در دسترس بودن دارو و تجهیزات پزشکی است که هلال احمر در این بخش نقش آفرینی می کند. همچنین در تکمیل زنجیره درمان، موضوع توانبخشی است که هلال احمر در این بخش نیز با وزارت بهداشت همکاری می کند. بخش دیگری که می بایست به آن اشاره کنم، موضوع درمان غیردولتی در مراکز درمانی است که دولت به آنها کمک می کند. در همین ارتباط، اداره بیمارستان های جدیدی که وزارت بهداشت می خواهد افتتاح کند و نمی خواهد تصدی گری داشته باشد، به هلال احمر سپرده شود. که البته جمعیت هلال احمر سابقه زیادی در این زمینه دارد و این موضوع یکی دیگر از سرفصل های همکاری با وزارت بهداشت است. البته برای اجرایی شدن این توافق ها و همکاری ها، باید کارگروه هایی تشکیل شود و بر روی آنها کار شود.

باز مهندسی مراکز سلامت خارج از کشور

ضیائی در ارتباط با مراکز ارائه خدمات سلامت در خارج از کشور، بر ضرورت باز مهندسی این قبیل مراکز تاکید کرد و گفت: مراکز سلامت خارج از کشور، سالهاست که خدمات ارائه می دهند و استانداردهای کشورهای مقصد تغییر کرده و ممکن است مراکز ما این قبیل استانداردها را نداشته باشند و یا به سختی داشته باشند. بنابراین، لازم است که بازنگری درباره خدماتی که این مراکز ارائه می دهند، انجام شود.

وی ادامه داد: ما باید نقش مراکز سلامت خارج از کشور هلال احمر در بعضی از کشورها تغییر کند و بدانیم که از این مراکز چه می خواهیم. یعنی از یک مرکز درمانی ساده به یک پایگاه جمعیت هلال احمر تبیدل شوند و بدانیم آن کشورها چه نیازی دارند که متناسب با نیاز آن کشورها، خدمات ارائه بدهیم. و یا اینکه ممکن است لازم شود که پایگاه های خودمان را از یک نقطه ای به جای دیگری منتقل بکنیم. بنابراین، لازم است روی این موضوع کار کنیم و باز مهندسی لازم بر روی مراکز سلامت خارج از کشور انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.16496s, 19q