از کاهش هزینه های کمرشکن تا افزایش ٢ برابری دارو در روستاها

۱۳۹۴/۰۱/۱۵ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 143116

سلامت نیوز: تشریح اقدامات وزارت بهداشت در سالی که گذشت

تولید ١٢ قلم داروی ضدسرطان و کاهش ٥٠‌درصدی قیمت داروهای داخلی برای بیماران خاص

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند،وزارت بهداشت ‌سال پرکاری را پشت سر گذاشت. در ١٢ ماهی که گذشت این وزارتخانه توانست ١٢ قلم داروی ضدسرطان تولید کند، قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص را تا ٥٠‌درصد کاهش دهد، واردات دارو را ٣٠٠‌میلیون دلار کم کند و صادرات دارو افزایش ٤٠‌درصدی پیدا کند. در کنار همه اینها میزان دسترسی بیماران مبتلا به ام‌اس به داروهایشان نسبت به ‌سال ٩٢، هم حدود ٥‌هزار نفر بالا رفت و کمبود اقلام دارویی کم شد، به طوری‌که قبلا ٢٧٠ قلم دارو کمبود داشتیم که در ‌سال گذشته به کمتر از ٣٠ قلم رسید.

همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهد در ‌سال ٩٣ یک‌هزار بیمار مبتلا به ام‌اس، نسبت به ‌سال ٩٢، کمتر از داروی‌های خارجی استفاده کردند. در ‌سال گذشته ورود داروهای تک‌نسخه‌ای هم کم شد و از ١٩٤‌میلیون دلار به ٤٤‌میلیون دلار رسید. این اما همه ماجرا نبود. براساس اعلام این وزارتخانه، در ١٢ ماه‌ سال ٩٣، قیمت تجهیزات پزشکی هم تا ٤٢‌درصد کم شد و در بخش اورژانس هم ١٥٠٠ دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس اضافه شد. وزارت بهداشت برای امسال هم برنامه‌هایی دارد، قرار است، واردات روغن پالم از ٧٠٠‌هزار تن به ٣٠٠‌هزار تن کاهش پیدا کند.


اینها بخشی از گزارش وزارت بهداشت از برنامه‌ها و اقدامات اجرایی حوزه غذا و دارو در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است. براساس بند ٢ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سازمان غذا و دارو حمایت از شرکت‏های دانش بنیان برای تولید دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی به‌ویژه تجهیزات گرانقیمت وارداتی را در دستور برنامه‌ها و اقدامات خود قرار داد، همچنین برای تحقق بند ٦ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی حمایت از تولیدات محصولات باکیفیت ایرانی و کاهش ٣٠‌درصد واردات دارو نسبت به ‌سال ٩٢ (٩٠٠‌میلیون دلار در ‌سال ٩٣ به یک‌میلیارد و ٣٠٠‌میلیون دلار در ‌سال ٩٢) و همچنین برنامه‌ریزی برای کاهش واردات دارو در ‌سال ٩٤ به میزان ١٠٠‌میلیون دلار و خودکفایی در تولید صافی دیالیز با افتتاح خط دوم تولید صافی دیالیز و کیسه خون در ‌سال ٩٣ ازجمله اقدامات سازمان غذا و دارو بوده است.


تولید ١٢ قلم داروی ضدسرطان وارداتی تا آخر‌ سال ٩٣ در کشور، جایگزینی ٢ قلم داروی تولید داخل برای درمان کم‌کاری تیروئید و ضدالتهابی به جای مشابه خارجی با قیمت و کیفیت مناسب هم براساس بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شد. همچنین سازمان غذا و دارو برای تحقق بند ٧ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اقداماتی ازجمله تأمین داروهای مورد نیاز بیماران در راستای طرح تحول نظام سلامت و کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان نسبت به ‌سال قبل، کاهش هزینه‌های پرداختی (فرانشیز) بیماران سرطانی و صعب‌العلاج به ١٠‌درصد در ‌سال گذشته و تلاش برای رایگان شدن این ١٠‌درصد در ‌سال ٩٤، کاهش ٥٠‌درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماری‌های خاص، صعب العلاج و مزمن در ‌سال ٩٣ انجام داد.

در بخشی از این گزارش به نتایج طرح تحول نظام سلامت هم اشاره شده، بررسی‌ها نشان می‌دهد، در سالی که گذشت بیش از ٣‌میلیون نفر از کاهش هزینه‌های پرداختی در بیمارستان‌ها استفاده کردند و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم هم رشد ٧٧‌درصدی را نشان می‌دهد. کاهش نصف هزینه‌های کمرشکن و فقرزا در حوزه سلامت در ‌سال ٩٣ با اجرای طرح تحول سلامت، کاهش ٣٢‌درصد از میزان پرداختی مردم برای خدمات بستری در مقایسه با قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم بین ۱۷ تا ۱۸‌درصد از ۵۸‌درصد به ۴۰درصد، کاهش ١٥‌درصدی هزینه پرداخت از جیب مردم برای خدمات سرپایی از ٣٠‌درصد به ١٥ درصد، کاهش٤٢‌درصدی قیمت تجهیزات پزشکی با اجرای طرح تحول نظام سلامت،کاهش یافتن قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف، مانند لنز داخل چشمی و استنت‌های قلبی به‌طور متوسط ٤٢ درصد، کاهش ٢٥‌درصدی هزینه خدمات تشخیصی پاراکلینیکی و آزمایشگاهی، برخوردار شدن بیش از ٣‌میلیون و ٥٠‌هزار نفر از کاهش پرداختی در طرح تحول نظام سلامت طی ٦ ماه از اجرای این برنامه، حذف فرانشیز بیماران ازجمله هموفیلی، تالاسمی، پیوند کلیه، ام‌اس، دیالیزی و همچنین بیماران صعب‌العلاج و سرطانی در بیمارستان‌های دولتی، انجام ٢٤٠‌هزار زایمان طبیعی به‌طور رایگان در سراسر کشور در ٦ ماهه اول طرح تحول نظام سلامت و افزایش پوشش بیش از ۳۰۰ خدمت نوین توسط سازمان‌های بیمه‌گر با اجرای کتاب تعرفه‌گذاری افزایش حمایت بیمه‌ها نسبت به هزینه‌های پیوند اعضا در ٣ ماهه پایانی‌ سال ٩٣ هم در سالی که گذشت جزو برنامه‌های اجرا شده بود. در ادامه این گزارش، وزیر بهداشت هم اقدامات این وزارتخانه در ‌سال ٩٣ را تشریح کرد، او گفت، در سالی که گذشت ٣‌هزار پزشک در مناطق مختلف کشور توزیع شدند، آمبولانس هوایی هم راه‌اندازی شد.


حسن‌ هاشمی یکی از اقدامات مثبت‌ سال ٩٣ در حوزه سلامت را بیمه شدن بیش از ٨‌میلیون نفر دانست و افزود که «در ‌سال ٩٣ موفق شدیم ٩٠‌درصد قیمت دارو که در گذشته حدود ٧٠‌درصد بود را پرداخت کنیم.»
‌هاشمی به افزایش ٢ برابری اقلام دارویی در روستاها هم اشاره کرد، «در ‌سال ٩٣ توانستیم کمبود شدید برخی از واکسن‌ها مثل فلج اطفال را جبران کنیم و موفق به اضافه شدن واکسن پنجگانه (پنتاوالان) به برنامه واکسیناسیون کشوری کودکان شدیم.» او همچنین، با بیان این‌که در شهرهای زیر ٢٠‌هزار نفر تقریبا کمبود پزشک جبران شده، گفت: «در بیمارستان‌های شهرهای زیر ٥٠‌هزار نفر توانستیم پزشکان متخصص رشته‌های پایه را مستقر کنیم.»‌ هاشمی یکی از اقدامات خوب دیگر را سرشماری حاشیه‌نشینان شهرهای بزرگ اعلام کرد؛ «درحال حاضر نزدیک به ٩‌میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم.» به گفته‌ هاشمی، از این تعداد، حدود ٢,٥‌میلیون نفر تحت پوشش شبکه‌های بهداشتی و درمانی قرار گرفته‌اند؛ «به ازای هر ‌هزار نفر یک نفر کارشناس سلامت و به ازای هر ٥٠‌هزار نفر، ٣ نفر پزشک، دندانپزشک و کارشناسان سلامت روان و تغذیه در مراکز بهداشتی و درمانی حضور دارند و ارایه خدمت می‌کنند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.09276s, 18q