نتایج امیدوارکننده واکسن آزمایشی بدخیم‌ترین سرطان پوست

۱۳۹۴/۰۱/۱۵ - ۱۷:۱۳ - کد خبر: 143218

سلامت نیوز: محققان آمریکایی از نتایج امیدوارکننده آزمایش واکسن‌های سفارشی تجربی برای هدف قرار دادن جهش‌های ژنتیکی در بیماران مبتلا به ملانوم خبر می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ملانوم به بدخیم‌ترین نوع سرطان پوست گفته می‌شود که پنج درصد کل موارد ابتلا به سرطان در آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد؛ سالانه در این کشور 10 هزار نفر در اثر ملانوم جان خود را از دست می‌دهند.

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به سرپرستی دکتر «ژرالد لینت»، واکسن‌های سفارشی تجربی ملانوم را بر روی سه بیمار مبتلا به سرطان پوست تهاجمی مورد آزمایش قرار دادند.

این واکسن‌ها با توالی دادن ژنوم سه بیمار و مقایسه آن با بافت سالم برای شناسایی پروتئین‌های جهش‌یافته موسوم به نئو آنتی ژن (neoantigens) توسعه یافت.

در این سه بیمار، تومور برداشته شده بوده، اما سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی گسترش پیدا نکرده بودند؛ به نظر می‌رسد که این واکسن‌های سفارشی به تقویت و افزایش تعداد سلول‌های تی که نقش کلیدی در سیستم ایمنی و حمله به تومور دارند، کمک می‌کند.

باتوجه به نتایج آزمایشات بالینی بر روی این سه بیمار و عدم مشاهده عوارض جانبی، فاز نخست آزمایش بالینی با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بزودی بر روی شش بیمار جدید آغاز خواهد شد.

نتایج آزمایشات بالینی این واکسن‌های سفارشی در مجله Science منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06365s, 19q