آفت‌کش‌ها باعث کاهش اسپرم مردان می‌شوند

۱۳۹۴/۰۱/۱۶ - ۱۴:۳۷ - کد خبر: 143304

سلامت نیوز: خوردن زیاد میوه و سبزی‌هایی که با آفت‌کش پرورش پیدا کرده‌اند، باعث کاهش اسپرم مردان می‌شود.

به گزارش سلامانه به نقل از سایت «رویترز»، محققان نمونه اسپرم 155 مرد را که بین 2007 تا 2012 همراه همسرشان به کلینیک باروری رفته بودند، مطالعه کردند. این مردها به 131 سؤال درباره رژیم غذایی‌شان پاسخ دادند؛ از جمله اینکه 38 نوع میوه و سبزی مثل سیب، آووکادو و طالبی را چقدر و چند وقت به چند وقت می‌خورند. سپس محققان پاسخ‌ها را با آمار وزارت کشاورزی آمریکا مقایسه کردند که روی محصولات موجود در بازار، چقدر آفت‌کش باقی‌مانده است.

برای نمونه، معمولاً فلفل، اسفناج، توت‌فرنگی، سیب و گلابی آفت‌کش زیادی داشتند اما نخود، لوبیا، گریپ‌فروت و پیاز آفت‌کش کم یا متوسطی داشتند.

نتیجه تحقیق نشان می‌داد، نصف مردان حداقل 5/3 وعده میوه و سبزی در روز می‌خوردند. تعداد وعده‌ها روی کیفیت منی تأثیر نمی‌گذاشت ولی مردانی که روزانه حداقل 5/1 وعده محصول با آفت‌کش زیاد می‌خوردند، در مقایسه با آن‌هایی که کمتر از نصف وعده از این نوع محصولات مصرف می‌کردند، تعداد اسپرم‌هایشان تقریباً نصف بود. هم‌چنین تعداد اسپرم‌های مردان گروه اول، دوسوم تعداد معمول اسپرم‌ها بود.

جرج چاوارو از دانشگاه هاروارد که سرپرست این تحقیق بوده، گفت: «این مسئله لزوماً به معنی کاهش باروری نیست. ما کارمان را ادامه می‌دهیم تا بفهمیم این اثرات روی کیفیت منی، چقدر روی باروری اثر می‌گذارد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.173s, 19q