كمتراز60ميلياردتومان ازماليات دخانيات به حوزه سلامت رسيد

۱۳۸۷/۱۰/۱۱ - ۰۸:۴۵ - کد خبر: 14331
كمتراز60ميلياردتومان ازماليات دخانيات به حوزه سلامت رسيد
دكتر كامران باقري لنكراني در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين كه در سال گذشته كمتر از 60 ميليارد تومان از محل ماليات بر دخانيات به حوزه سلامت اختصاص يافت، اظهار كرد: اما پيش بيني ما رقمي معادل 150 ميليارد تومان بود.

وي، با بيان اين كه از اين 60 ميليارد تومان اعتبار، نيمي به اعتبارات هزينه‌اي و نيمي به تملك دارايي‌ها اختصاص يافت، افزود:‌ اين 60 ميليارد تومان طبق دستور قانوني هزينه شد.

وزير بهداشت، در ادامه توضيح داد: اين اعتبار در تقويت زير ساخت‌هاي شبكه بهداشت و درمان، مبارزه با بيماري‌هاي تنفسي و مبارزه با گسترش استعمال دخانيات و كمك به سازمان‌هاي مردم نهاد هزينه شد.

دكتر لنكراني، با اشاره به مصرف ساليانه 50 ميليارد نخ سيگار در كشور گفت: اين ميزان مصرف، هزينه‌اي جبران ناپذيري را به كشور تحميل مي‌كند.

وي، با بيان اين كه ساليانه دست كم 400 هزار نفر به علت عوارض سيگار بيمار و بستري و بيش از 70 هزار نفر بر اثر عوارض سيگار مي‌ميرند،‌ افزود: اين 10 درصد افزايش قيمت، متعاقب ماليات، براي جبراني اين هزينه‌ها و فرهنگ سازي به مصرف مي‌رسد.

گفتني است، همه ساله در لايحه بودجه كشور با افزايش ماليات، 10 درصد به قيمت محصولات دخاني توليد داخل و 20 درصد به قيمت محصولات دخاني خارجي اضافه مي‌شود كه از سر جمع اين افزايش قيمت‌ها 2 درصد در اختيار وزارت بهداشت قرار مي‌گيرد تا در امور بهداشتي درماني، جبران هزينه‌هاي تحميلي و فرهنگ‌سازي در خصوص عدم استعمال دخانيات صرف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.04882s, 18q