«شنبه» همين امروز است

۱۳۹۴/۰۱/۱۶ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 143315

سلامت نیوز: به سادگي مي‌توان دريافت که دليل از بين رفتن بسياري از رابطه ها، از دست دادن شغل، ابتلا به بيماري، روابط زناشويي پر تنش، مشکلات ارتباطي با فرزندان، والدين و يا با همکاران، وجود مشکل در ديگري يا ديگران نيست بلکه اين ما هستيم که به مغز خود اجازه ريسک و خلق احساسات، تفکرات و رفتارهاي جديد با قدرت اثرگذاري بالا را نمي‌دهيم.

به گزارش سلامت نیوز،مليحه شهرستاني،کارشناس ارشد مشاوره خانواده در روزنامه خراسان نوشت: «از شنبه آينده شروع مي‌کنم...»،اين جمله‌اي‌ است که بسياري از ما بارها هنگام گرفتن يک تصميم جديد آن را در طول زندگي خود تکرار کرده ايم ولي وقتي شنبه مي‌آيد با همان مقاومت‌هاي‌ قبلي در برابر تغيير مي‌ايستيم! يک زيربناي مهم براي پديده ناشناخته «از شنبه شروع مي‌کنم» وجود دارد و آن مقاومت مغز ما در برابر تغيير است.

تحقيقات نشان مي‌دهد که مغز انسان به طور طبيعي علاقه زيادي به «حفظ وضعيت موجود» يا به عبارت ديگر رفتار کردن بر طبق «عادات امن و محدود» هميشگي دارد؛ به طور مثال بسياري از بيماراني که تحت عمل جراحي قلب قرار مي‌گيرند، با آنکه از خطرات اضافه وزن، عادات نادرست غذايي و بي تحرکي آگاهي دارند و ارزش تغيير رفتار خود را مي‌دانند، اما پذيراي عادات روزمره سالم تر نيستند! در واقع بسياري از ما به خوبي مي‌دانيم که «ماندن در وضعيت موجود» و حرکت در چارچوب «عادت»‌هاي‌ گذشته، جز رکود و يکنواختي ثمري ندارد و مانع حرکت مان به سمت سلامتي، پيشرفت و شکوفايي است اما از آن جا که يادگيري و تمرين رفتار جديد به صرف انرژي براي از بين بردن عادت قبلي از طرف مغز نياز دارد مغز انسان ترجيح مي‌دهد همان عادات و رفتارهاي قديمي را تکرار کند و ريسک ايجاد رفتارهاي جديد را نپذيرد!

با توجه به آنچه مطرح شد به سادگي مي‌توان دريافت که دليل از بين رفتن بسياري از رابطه ها، از دست دادن شغل، ابتلا به بيماري، روابط زناشويي پر تنش، مشکلات ارتباطي با فرزندان، والدين و يا با همکاران، وجود مشکل در ديگري يا ديگران نيست بلکه اين ما هستيم که به مغز خود اجازه ريسک و خلق احساسات، تفکرات و رفتارهاي جديد با قدرت اثرگذاري بالا را نمي‌دهيم. آنچه در اين شماره به آن خواهيم پرداخت، موضوع سرنوشت ساز «تغيير کردن» در سال جديد، حذف عادت و رفتارهاي ناکارآمد قبلي و ايجاد رفتارهاي سازنده و اثرگذار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.746s, 19q