خدمه هواپيما در معرض خطر تشعشعات كيهاني هستند

۱۳۸۷/۱۰/۱۱ - ۰۸:۵۱ - کد خبر: 14335
خدمه هواپيما در معرض خطر تشعشعات كيهاني هستند
به گفته پژوهشگران؛ خلبانان و ساير خدمه هواپيماها كه به دليل اندام شغلي، زمان قابل توجهي از طول عمر خود را در ارتفاعات سپري مي‌كنند اغلب به دليل قرار گرفتن در معرض پرتوهاي كيهاني دچار آسيب‌هاي ژنتيكي مي‌شوند.

پژوهشگران در آمريكا در بررسي‌هاي خود مولكولهاي وراثتي دي ان آ را كه از خلبانها بدست آورده بودند مورد آزمايش قرار دادند و دريافتند: آن دسته از خلبانها و خدمه‌اي كه مدت زمان طولاني‌تري را در پرواز سپري كنند، آسيب‌هاي وارد شده به دي ان آ آنها به مراتب شديدتر و بيشتر است.

به گفته پژوهشگران؛ در يك سفر هوايي با هواپيماي جت در ارتفاعات زياد از سطح زمين، مسافران و خدمه هواپيما در معرض تشعشعات بيشتري از فضا قرار مي‌گيرند.

اما كارشناسان اعلام كردند: پژوهش فوق كه از سوي مركز طب مشاغل و محيط زيست صورت گرفته ثابت نمي‌كند كه اين فاكتور،‌ خطر بروز بيماري خاصي را تشديد مي‌كند.

پژوهشگران مي‌گويند؛ هرچند يافته‌هاي اخير جالب توجه است اما هنوز نمي‌توانيم ثابت كنيم كه اين پرتوها مي‌توانند مشكلاتي را براي سلامتي اين افراد به همراه داشته باشد.

بر اساس اين گزارش، تهديد احتمالي از پرتوهاي كيهاني، ذرات منتشر شده از خورشيد و ساير ستاره‌ها سالهاست كه كارشناسان را نگران كرده است اما با اين حال هنوز هيچ مدرك علمي قوي و جود ندارد كه ثابت كند اين تشعشعات به سلامت افراد آسيب مي‌رساند.

به گزارش ایسنا، در اين تحقيق پژوهشگران اوهايو و مري لند روي نمونه‌هاي خوني حاصل از 83 خلبان هواپيمايي مطالعه كرده و نتايج آزمايشات را با نمونه‌هاي خوني 50 نفر كه مشاغل ديگري داشتند، مقايسه كردند.

گفتني است، تحقيقات بيشتر در اين زمينه ادامه دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.23701s, 18q