روايت رييس سازمان ميراث از آمار گردشگران در تعطيلات نوروزي

اقامت ٦ درصد مسافران نوروزي در هتل‌ها و ميهمانپذيرها

۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 143372

سلامت نیوز: تعطيلات نوروزي به پايان رسيد و مسافران و گردشگران به خانه بازگشتند. بر اساس اعلام رييس سازمان ميراث فرهنگي، در طول اين تعطيلات ١٥ميليون ايراني به سفر رفتند که ٣٧درصد از آنان در اماکن دولتي مانند ميهمانسراها، خوابگاه‌ها، مدارس، سالن‌هاي ورزشي و اردوگاه‌ها ساکن بودند و تنها شش‌درصد در هتل‌ها اقامت گزيدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، روز گذشته مسعود سلطاني‌فر، رييس سازمان ميراث فرهنگي و مرتضي رحماني‌موحد، معاون گردشگري او در يک نشست خبري حاضر شدند تا از آمار و ارقام پيرامون مسافرت‌هاي نوروزي با رسانه‌ها سخن بگويند.
در اين نشست خبري «مسعود سلطاني‌فر» اعلام کرد: «طي نوروز ٩٤، ٥٠٠هزار نوروزبان بي‌نوروز از سه‌ماه مانده به تعطيلات تجهيز شدند تا در تعطيلات به مردم خدمات‌رساني کنند.»


به گفته او، تنوع مقاصد گردشگري و ساماندهي گردشگري داخلي در نوروز امسال محقق شد چنانکه بسياري از استان‌هاي شرقي و غربي کشور با وجود آب و هواي متغير مورد استقبال گردشگران قرار گرفتند.
سلطاني‌فر همچنين از سهم شش‌درصدي هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها و ميهمانپذيرها از مسافران نوروزي خبر داد و گفت: «از تاريخ ٢٨ اسفند ٩٣ تا ١٤ فروردين ٩٤، ٦٠میلیون‌و٨٤هزار نفر اقامت در شب ثبت شده‌ است که شش‌درصد آنها در هتل‌‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها و ميهمانپذيرها اقامت داشتند. در اين ميان ١٧درصد در اماکن مربوط به آموزش‌وپرورش اقامت داشتند، ٢٠درصد در ميهمانسراهاي دولتي و خوابگاه‌ها و سالن‌هاي ورزشي ساکن شدند، ٥/١٤درصد در کمپ‌هاي دايمي و چهاردرصد در خانه مسافرها اقامت کردند.»


معاون رييس‌جمهور همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني‌براينکه، آيا ظرفيت اقامتي کل کشور تنها شش‌درصد است که سهم هتل‌ها از اقامت نوروزي شده‌ است يا آنکه فعاليت ساير واحدهاي اقامتي همچون آموزش‌وپرورش و واحدهاي دولتي سبب کاهش سهم واحدهاي گردشگري همچون هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها و ميهمانپذيرها از اقامت نوروزي شده‌ است، گفت: «هردو بخش صحيح است. اما درواقع بايد گفت به دليل ايجاد امکان سفر براي اقشار مختلف ناچار بوديم سطوح مختلف براي هزينه اقامت در نوروز را فعال کنيم. از اين‌رو ساير بخش‌ها نيز در حوزه اقامتي کشور وارد شدند.» به گفته سلطاني‌فر، در طول تعطيلات نوروز ٩٤، هتل‌هاي کيش با ضريب اشغال ٩٠ تا صددرصد فعال بودند با اين وجود نمي‌توان گفت ظرفيتي وجود داشته که استفاده نشده‌ است.
«مرتضي رحماني‌موحد»، معاون گردشگري نيز در پاسخ به اين سوال گفت: ‌«ظرفيت ١٦روزه واحدهاي اقامتي گردشگري چهارميليون‌و٢٠٠هزارنفر بوده ‌است که با توجه به اقامت بيش از سه‌ميليون‌نفر در آنها مي‌توان گفت ظرفيت حدود ٧٠درصد هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها و ميهمانپذيرها در ١٦روز نوروز تکميل بوده ‌است.»
در ادامه اين نشست رييس سازمان ميراث و گردشگري از ١٠استان پرمسافر نوروز ٩٤ خبر داد و گفت: «مازندران، گيلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، خراسان‌رضوي، اصفهان، کرمانشاه و خراسان‌جنوبي ١٠ استان پرمسافر بودند.»


سلطاني‌فر همچنين از افزايش ٣٧درصدي بازرسي و نظارت‌ها خبر داد و گفت: «٤٧هزار مورد نظارت انجام شد چنانکه بر اثر تخلفات انجام‌شده از سوي مراکز گردشگري، ٩٢ واحد تعطيل شدند. از اين ميان ٢٨ مرکز اقامتي، ٣٢ دفتر خدمات مسافرتي و ٣٢ مرکز پذيرايي تعطيل شدند.»
البته اين واحدها درحالي در نوروز ٩٤ تعطيل شدند که بازرسي‌ها از سه‌ماه قبل از تعطيلات نوروز آغاز شده‌بود اما جز اخطار و تعليق اتفاق خاصي در مراکز گردشگري نيفتاده بود. دراين‌ميان سلطاني‌فر همچنين گفت: «بازرسي‌هاي نظارتي تاسيسات گردشگري در طول سال همواره انجام مي‌شود. دراين‌ميان ١١٠ روز پرحجم و ٢٥٠ روز کم‌حجم به لحاظ مسافر در طول سال وجود دارد که ١٥ روز نوروز از جمله پرترددترين روزهاي سال به حساب مي‌آيند. تمام تلاش ما آن بود تا بتوانيم از امکانات خدمات گردشگري موجود بهره جوييم اما برخي از واحدها با وجود اخطار کتبي، شفاهي و تذکرات، باز به تخلف خود ادامه دادند از اين‌رو ناچار به تعطيلي آنها شديم.»او ادامه داد: «در اين مدت ٥١٥٩ مورد تذکرو ٨٠٤مورد اخطار کتبي داده شد که درنهايت منجر به تعطيلي ٩٢ واحد شد.»
رييس سازمان ميراث و گردشگري از نياز کشور به ٤٠٠ هتل چهار و پنج‌ستاره خبر داد و گفت: «درحال‌حاضر هزارو١٠٠هتل در کشور فعال هستند که ١٣٠ هتل چهار و پنج ستاره هستند. اما با توجه به چشم‌انداز ٢٠ساله کشور ما نيازمند ساخت هتل‌هاي چهار و پنج ستاره بيشتري هستيم که نيازمند تسريع در صدور مجوزهاي لازم و ايجاد تسهيلات است.»


به گفته سلطاني‌فر، کاهش يا حذف عوارض مختلف توسط شهرداري‌ها براي سرمايه‌گذاران و هتلداران از جمله فعاليت‌هايي است که دردست انجام است؛ چنان‌که تاکنون شهرداري تهران و اصفهان اين اقدامات را انجام داده‌اند. در اين ميان تامين تسهيلات ارزان‌قيمت براي ساخت تاسيسات گردشگري نيز در دست انجام است.
رحماني‌موحد همچنين از ٦٨ميليون بازديد از موزه‌ها و اماکن تاريخي خبر داد و گفت: «سال گذشته سيستم آمارگيري ما براساس ٣١ مرکز استان انجام مي‌شد اما در سال‌جاري همه شهرستان‌ها در آمار قرار گرفتند؛ ازاين‌رو شاهد افزايش ١٤١درصدي بازديد از موزه‌ها، مراکز تاريخي و کاخ‌موزه‌ها بوديم چنان‌که ٢٠ تا ٦٠درصد افزايش بازديد‌کنندگان موزه‌هاي تهران را نيز داشتيم.»


به گفته معاون گردشگري، سه‌پايانه مرزي مهران، بازرگان و باشماق پرترددترين بخش‌ها بودند چنان‌که ٧٥٨نفر از پايانه‌هاي مرزي در طول نوروز تردد کردند. مشکلاتي که در حوزه سرويس‌هاي بهداشتي بين‌راهي وجود دارد، ديگر سوال خبرنگاران از مسوولان گردشگري کشور بود که رحماني‌موحد در اين خصوص گفت: «زيرساخت سرويس‌هاي بهداشتي با مشکلات بسيار همراه است. اين درحالي است که اين بخش در گردشگري داخلي و خارجي از اهميت بسياري برخوردار است و بهتر است خدمت‌رساني در اين بخش تسريع شود.»
رييس سازمان ميراث و گردشگري نيز درخصوص مشکلات سرويس‌هاي بهداشتي بين‌راهي گفت: «ما نيازمند افزايش سرويس‌هاي بهداشتي تا هشت‌برابر تعداد موجود هستيم. در اين ميان وزارت راه و شهرسازي متولي اين امر است ولي با وجود سرمايه‌گذاراني که علاقه‌مند حضور در اين بخش هستند، صدور موافقت اصولي و مراحل صدور مجوزها بسيار طولاني است که بايد به اين مهم رسيدگي شود.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40042s, 19q