نايب رييس انجمن ارتودنتيستها:

مسئولان ‌مشخص كنند كه‌ارتودنسي جنبه زيبايي‌ دارديا درماني

۱۳۸۷/۱۰/۱۱ - ۰۸:۵۳ - کد خبر: 14339
مسئولان ‌مشخص كنند كه‌ارتودنسي جنبه زيبايي‌ دارديا درماني
دكتر علي محمد كلانتر معتمدي در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اين كه دولت تاكنون به ارتودنسي به عنوان كار زيبايي صرف نگاه كرده است، افزود: اگر دولت براي ارتودنسي پوشش بيمه‌اي در نظر بگيرد و به آن به عنوان كار درماني نگاه كند بسياري از درمانگاه هاي دولتي، دانشگاهي و هم چنين برخي درمانگاه‌هاي خصوصي مي‌توانند به مردم خدمات ارائه دهند.

وي، مشاوره‌هاي دندانپزشكي در سن سه تا شش سالگي و تا زماني كه دندان‌هاي شيري از دست نرفته است را توصيه كرد و سن مدرسه ( هفت تا 12 سالگي) را بهترين زمان براي اولين مشاوره ارتودنسي و 12 سالگي يا سني كه هيچ دندان شيري در دهان وجود ندارد را بهترين سن براي انجام درمان ارتودنسي در صورت نياز، دانست.

كلانتر معتمدي، هدف بيشتر مراجعان براي انجام ارتودنسي را زيبايي عنوان كرد و ادامه داد: هدف ارتودنسي ضمن تامين زيبايي، درمان است زيرا تامين زيبايي دندان‌ها سلامت روان را به دنبال دارد. در برخي موارد كودكاني كه دندان‌هاي نامرتب دارند زياد نمي‌خندند تا دندان‌هاي آنها ديده نشود به همين دليل ارتباط اجتماعي ضعيف دارند.

نايب رييس انجمن ارتودنتيست‌هاي ايران در رابطه با فوايد ارتودنسي اظهار كرد: برقراري نظم دندان‌ها و تامين سلامت روان از فوايد ارتودنسي است. هم چنين با ايجاد هماهنگي‌ ميان دندان‌هاي فك بالا و پايين دندان‌ها عملكرد بهتري در جويدن و آسيا كردن دارد در نتيجه در پيشگيري از سوء هاضمه در درازمدت موثر است، زيرا دندانهايي كه نامرتبند درگيري غذايي بيشتري دارند و زودتر پوسيده و فاسد مي‌شوند.‌

دكتر كلانتر معتمدي در ادامه درمان ارتودنسي به صورت اصولي و علمي را بدون ضرر دانست و افزود: اگر درمان ارتودنسي به صورت ناصحيح توسط افرادي كه آگاهي كافي نسبت به ارتودنسي ندارند انجام شود و نيروي بيش از اندازه به دندان‌ها وارد شود ممكن است سبب تحليل لثه، ريشه دندان‌ها و در نتيجه كوتاه شدن عمر دندان مي‌شود.

وي در ادامه به ايسنا گفت: انجام درمان ارتودنسي توسط دندانپزشكاني كه تخصص ارتودنسي ندارند درست نيست و بعد از پايان دوره دكتري دندانپزشكي سه تا چهار سال بايد دوره تخصصي ارتودنسي گذرانده شود به همين دليل فردي كه تنها دوره دندانپزشكي عمومي را مي‌گذراند با توجه به تكنيكي و پيچيده بودن اين درمان نبايد به صورت غيرمجاز يا تجربي آن را انجام دهد زيرا در مواردي مي‌تواند مضر و مخرب باشد.

نايب رييس انجمن ارتودنتيست‌هاي ايران، متفاوت بودن نرخ‌هاي ارتودنسي را در متفاوت بودن كيفيت ارائه خدمات عنوان و ابراز عقيده كرد: امروزه مواد مصرفي نامرغوب چيني در بازار وجود دارد كه بيشتر پزشكاني كه هزينه كمتري مي‌گيرند از آن استفاده مي‌كنند و دلايل ديگر نيز وجود دارد كه سبب مي‌شود نرخ ثابتي در ارتودنسي وجود نداشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38444s, 18q