ابتکار:

احیای تالابهای کشور در سال جاری با جدیت بیشتری دنبال می شود

۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۱۷:۱۲ - کد خبر: 143544

سلامت نیوز: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه برای احیا همه تالابهای کشور برنامه وجود دارد گفت: احیای آنها در سال جاری با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

به گزارس سلامت نیوز به نقل از ایرنا معصومه ابتکار شامگاه دوشنبه در نشستی خبری با اصحاب رسانه و در پاسخ به این سوال که سازمان حفاظت محیط زیست چه برنامه هایی برای احیای تالابهای کشور دارد افزود: برنامه های متعددی در حال اجرا و یا در دست تکمیل است که با اجرای آنها می توان به احیای بسیاری از آنها امیدوار بود.

وی افزود: خشکسالی های سال 93 خسارات زیادی به تالابهای کشور وارد کرد اما بارندگی های مناسب اواخر سال گذشته و همچنین اوایل امسال توانست به سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برای احیای آنها کمک خوبی کند.

ابتکار با اشاره به اینکه تالاب های فراح و هیرمند از خشک شدن نجات پیدا کردند و هم اکنون نیز کار آبگیری تالاب هورالعظیم خوزستان در حال اجراست، خاطرنشان کرد: کار احیا دریاچه ارومیه نیز در حال پیگیری است و امیدواریم در سال جاری بتوانیم مشکل آن را حل کنیم.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور یادآور شد: اقدامات خوبی هم برای نجات تالاب پریشان در استان فارس در حال انجام است به گونه ای که تاکنون بیش از 100 حلقه چاه غیرمجاز مجاور آن مسدود شده و از برداشتهای غیرمجاز نیز جلوگیری شده است.

وی، اصلاح الگوی کشاورزی، تغییر مدیریت الگوی کشت و مشارکتهای مردمی را از جمله راهکارهایی عنوان کرد که به وسیله آن ها می توان تالابها را از خشک شدن نجات داد.
ابتکار همچنین در خصوص رودخانه قره سو کرمانشاه گفت: برای احیای این رودخانه باید شورایی نظیر آنچه که در سال 82 برای کارون و زاینده رود تشکیل شد، فعال شود و در این شورا منابع آلودگی آب مشخص و برنامه های لازم برای رفع این آلودگی انجام گیرد که در این صورت می توان ظرف مدت دو تا سه سال آینده شاهد بهبود وضعیت این رودخانه بود.

وی در پایان و با اشاره به ابلاغ ممنوعیت شکار در کشور طی سال گذشته، از ادامه این ممنوعیت در سال جاری و به منظور حفظ گونه های مختلف حیوانات و پرندگان خبر داد.

دیدار با کارکنان محیط زیست استان، دیدار با استاندار و معاونین وی، نشست با سازمانهای مردم نهاد حوزه محیط زیست، بازدید از سایت بازیافت زباله های خانگی (سراب قنبر) و حضور در نشست شورای اداری از دیگر برنامه های سفر یک روزه رییس سازمان حفاظت از محیط زیست به کرمانشاه بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.112s, 18q