بازگشت تهران از شرایط فوق بحرانی خشکسالی به وضعیت بحرانی

۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۱۷:۳۲ - کد خبر: 143550

سلامت نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به میزان بارندگی های صورت گرفته در استان تهران از شرایط فوق بحرانی خشکسالی به وضعیت بحرانی بازگشته‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، خسرو ارتقایی با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 93) تاکنون افزون بر 226 میلیمتر بارندگی در سطح استان تهران ثبت شده است که در مقایسه با متوسط دوره بلندمدت 47 ساله افزون بر 10 درصد کاهش بارش را شاهد هستیم و متوسط بارندگی بلندمدت بالغ بر 250 میلیمتر است که در حال حاضر 226 میلیمتر بارش ثبت شده است.

ارتقایی تصریح کرد: این میزان بارش نسبت به سال گذشته مقداری بهتر شده اما رواناب ها مشابه سال گذشته است. در حال حاضر در سدهای پنجگانه 422 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است. همچنین آب ذخیره شده در سدهای امیرکبیر 71، لتیان 44، لار 19، طالقان 168 و ماملو 120 میلیون مترمکعب می باشد.

وی یادآور شد: در شرایط نرمال در سدهای تهران باید بیش از 700 میلیون مترمکعب ذخیره آبی وجود داشته باشد که در حال حاضر بیش از 280 میلیون مترمکعب کمبود ذخایر آبی در سدهای استان تهران مشاهده می شود که این کاهش ها به دلیل خشکسالی های پی در پی در استان تهران و استفاده از ذخایر آبی سدها در طول سال اتفاق افتاده است.

ارتقایی اضافه کرد: بالغ بر 150 میلیون مترمکعب حجم مرده سدهای زیرپوشش است و همواره باید این عدد از حجم ذخایر آبی کسر شود و آنچه قابل استفاده است را مورد نظر قرار داد. پس مقدار مفید آب ذخیره شده در سدهای پنج گانه استان تهران، امروز (یکشنبه) در حدود 270 میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه همچنان در سدهای شرقی استان تهران به ویژه سدهای لار و لتیان ذخایر آبی اندکی وجود دارد، اظهار کرد: حجم آب ذخیره شده در سد لار که اکنون 19 میلیون مترمکعب است در مقایسه با متوسط آورد آب این سد که تا 450 میلیون مترمکعب نیز می رسد، رقم بسیار ناچیزی است.

ارتقایی سپس با اشاره به ذخایر برفی استان تهران، گفت: اکنون پوشش برفی در استان در مقایسه با شرایط نرمال بیش از 50 تا 70 درصد کاهش نشان می دهد. باید دقت شود که میزان ورودی آب به مخزن سدهای زیرپوشش، وابستگی مستقیمی به میزان پوشش برفی در حوضه های آبریز سدها دارد که متاسفانه در این زمینه با کاهش روبرو هستیم، اما امیدواریم با ورودی هایی که در ابتدای سال 94 اتفاق افتاده، شرایط بدتر از گذشته نشود.

وی همچنین ادامه داد: از سوی دیگر رواناب ها که تا پیش از سال جدید پنج درصد کاهش داشت با بارش های خوب صورت گرفته این کسری تاحدودی جبران شده است و میزان رواناب ها اکنون در حد سال گذشته است.

ارتقایی در ادامه تصریح کرد: طبیعی است که باوجود بارندگی های خوبی که در روزهای پایانی سال 93 و اوایل سال 94 ثبت شده است، از شرایط فوق بحرانی به شرایط بحرانی بازگشتیم. به این معنی که همچنان کمبود منابع آب وجود دارد و بنابراین تقاضا داریم تا مردم عزیز و شهروندان تهرانی جهت مدیریت مصرف بهینه آب همکاری خود را ادامه دهند.

وی با تاکید بر اینکه ما ناگزیر هستیم تا حداقل 20 درصد کاهش مصرف آب را در شبکه های آب شهری دنبال نماییم، گفت: امروز نیز استاندار تهران در نشستی تاکید داشتند تا دستگاه های دولتی استان به میزان 20 درصد کاهش مصرف آب را در دستور کار خود قرار دهند.

ارتقایی در پایان با استقبال از این رویکرد دولت، خاطر نشان کرد: باید از بدنه دولت آغاز کنیم و تلاش کنیم تا مصارف مجموعه های دولتی را کاهش دهیم. کاهش 20 درصدی آب رقم قابل توجهی است ضمن اینکه این کار به معنی این است که دولت از خود و زیرمجموعه های خود برای کاهش مصرف آغاز می کند و این قدم بسیار مثبتی خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12576s, 18q