سه پلنگ در ١٨ روز گذشته كشته شدند

آغاز ناميمون سال براي پلنگ‌ها

۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۱۶:۵۹ - کد خبر: 143588

سلامت نیوز: سال ٩٣، ‌سال سياهي براي خرس‌ها بود، ‌خرس‌هاي قهوه‌اي در گوشه و كنار كشور، ‌به انحاي مختلف از بين رفتند. يكي را شكارچي كشته و ديگري در اثر برخورد با خودروهاي عبوري جان خود را از دست داده و ديگري، وقتي شكارچي در حال فروش پوستش بود، به ليست كشته‌شدگان افزوده شد. سال ٩٢ هم، سال قتل‌عام پلنگ‌ها شده بود. امسال معلوم نيست قرعه به نام كدام گونه بيفتد. هنوز ١٨ روز بيشتر از شروع سال جديد نگذشته كه خبر مرگ سومين پلنگ به گوش مي‌رسد، ‌١٦ فروردين، لاشه سومين پلنگ ايراني در ارتفاعات روستاي پشت كوه جليل پشتكوه جايي ميان فارس و كهگيلويه و بويراحمدپيدا شد؛ ‌سومين مرگ طي دو هفته.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد،نخستين كشتار پلنگ در سال جاري‌، مربوط به عصر چهارشنبه پنج فروردين بود، پلنگي كه توسط دامداران منطقه آزاد دشت‌الله‌آباد شهرستان بردسير كرمان كشته شده بود و دومين پلنگ به فاصله تنها چهار روز از كشتار نخستين پلنگ ايراني بر اثر برخورد با خودروهاي عبوري فاصله حدودا ۱۰ كيلومتري از شهر كازرون در محور شيراز به كازرون در استان فارس تلف شد. بردسير كرمان ‌محل كشته شدن نخستين پلنگ ايراني، محلي است كه ‌حدود ٤٠ سال از آخرين مشاهده پلنگ در منطقه مي‌گذرد و حتي عشاير و دامداران نيز در اين مدت اين‌گونه ارزشمند را نديده بودند.

چوپان و دامداري كه پلنگ بردسيري را كشتند، ‌بعد از بازجويي توسط رييس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بردسير گفته‌اند: پس از اطلاع از مشاهده پلنگ درون دشت، با خودرو به تعقيب پلنگ رفتم و با سرعت زيادي به‌وسيله خودرو به پلنگ كوبيدم. پس از آنكه با خودرو پلنگ را زير گرفتم، حيوان هنوز زنده بود اما چوپان وي با ضربات متعدد چوب، پلنگ مجروح را از پاي درآورده است. پلنگ دوم كه در ١٠ فروردين از پا در آمد ‌هم بر اثر برخورد با خودروهاي عبوري در استان فارس تلف شد. به گزارش اداره محيط زيست اين استان، پلنگ در منطقه سه راهي راهدار كازرون از كوه قبله پايين آمده و به نظر مي‌رسد براي خوردن آب به طرف رودخانه شاپور در سمت ديگر جاده مي‌رفته كه با يك خودروي سواري برخورد كرده است. خودروي مذكور پس از برخورد با پلنگ توقف نكرده و نوع خودرو و راننده آن نيز شناسايي نشده است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد علت مرگ اين پلنگ نر پنج ساله برخورد سر حيوان با خودرو و خونريزي مغزي در ناحيه گوش چپ و دهان بوده است.

لاشه پلنگ نر سوم هم كه در كوهستان‌هاي مابين استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد مشاهده شد، هيچ اثري از اصابت گلوله ندارد. كامبيز حسين‌پور، سرپرست اداره محيط زيست شهرستان بويراحمد در اين باره گفت: پس از رسيدن به نقطه موردنظر در ارتفاعات، لاشه يك پلنگ را مشاهده كرديم كه ظاهرا چند روزي از مرگ آن مي‌گذشت. در بررسي وضعيت ظاهري لاشه، علايمي از اصابت گلوله به چشم نمي‌خورد و لاشه كاملا سالم بود. چوپانان محلي ادعا داشتند كه حمله پلنگ به دام‌هاي‌شان طي هفته‌هاي گذشته باعث تلف شدن تعدادي گوسفند و بز اهلي شده است. حسين پور گفت: با توجه به ادعاي چوپانان مبني‌بر حمله پلنگ، همچنين موقعيت منطقه كه جزو مناطق آزاد به شمار مي‌رود و فاصله نزديك محل مرگ پلنگ با روستا كه مسافتي كمتر از يك كيلومتر داشت، به نظر مي‌رسد كه اين پلنگ با استفاده از طعمه آغشته به سم توسط چوپانان محلي از بين رفته است.تحويل دو توله خرس و سرنوشت نامعلوم خرس مادر

پايگاه خبري ديده‌بان محيط‌زيست و حيات‌وحش ايران همچنين از تحويل دو توله خرس قهوه‌اي به محيط زيست استان گلستان و سرنوشت نامعلوم خرس مادر خبر داد. اهالي روستاي دهنه زرين گل واقع در مناطق جنگلي علي‌آباد، روز ١٥ فروردين، طي تماس با اداره محيط زيست اين شهرستان حضور دو توله خرس سرگردان در اطراف روستا را گزارش دادند. احمد دباغيان، مدير روابط عمومي حفاظت محيط‌زيست گلستان از احتمال شكار شدن مادر توله خرس‌ها خبر داده و گفته است: از سرنوشت خرس مادر هيچ اطلاعي در دست نيست اما احتمال اينكه خرس مادر توسط شكارچيان غيرمجاز يا افراد محلي از بين رفته باشد وجود دارد كه تحقيقات نيروهاي يگان در اين زمينه آغاز شده است. به گفته او، ‌توله خرس‌ها بسيار كوچك بوده و و بيش از چند هفته از تولد آنها نمي‌گذرد. جنسيت يكي از آنها نر و ديگري ماده است. بر اساس گزارش‌هاي كشتار خرس‌هاي قهوه‌اي و سياه آسيايي در سال گذشته، تعداد اين خرس‌هاي از بين رفته به ٢٠ عدد رسيد كه از اين ميان، ۱۸ تاي آنها خرس قهوه‌اي و دو قلاده خرس سياه بودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38978s, 19q