افزايش شكار پرندگان

۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۵:۵۳ - کد خبر: 143617

سلامت نیوز:فرمانده يگان حفاظت سازمان محيط زيست ازكاهش ۴۶ درصدي پرونده‌هاي تخلفات زيست محيطي و كاهش ۴۱ درصدي تعداد كل متخلفان محيط زيست در سال ۹۳ نسبت به سال قبل از آن خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،حميدرضا خيلدار، افزود: از ۲۵ اسفند ۹۳ تا ۱۵ فروردين ۹۴ يگان حفاظت سازمان محيط زيست در آماده‌باش ۱۰۰ درصد بود و به همين منظور نيروهاي اين يگان در سراسر كشور ۵۰ درصد افزايش ظرفيت داشت به نحوي كه از نيروهاي ستادي نيز در كار اجرا استفاده شد. به گفته او، همه ساله در ايام نوروز مشكلات زيادي براي محيط زيست كشور پديد مي‌آمد كه قاچاق سمندر لرستاني يكي از آنها بود به شكلي كه تنها در يك مورد، سال گذشته ۲۵۰ عدد از يك قاچاقچي كشف شد. فرمانده يگان حفاظت سازمان محيط زيست اظهار داشت: اما امسال با همكاري پليس پيشگيري و با نظارت كامل يگان حفاظت و همچنين دريافت گزارش‌هاي مردمي، حتي يك مورد هم قاچاق سمندر از كوه‌هاي لرستان در بازار و به ويژه در ميادين ميوه و تره‌بار كه همه ساله به وفور اين گونه خريد و فروش مي‌شد، نداشتيم. خيلدار تصريح كرد: در ايام نوروز امسال ۲۸ نفر به دليل تخلفات
زيست محيطي دستگير شدند. همچنين ۲۶۵ قطعه پرنده به صورت غيرمجاز شكار شد.

كشف 69 قبضه سلاح غير مجاز

او افزود: در اين ايام ۶۹ قبضه سلاح غيرمجاز كشف و ضبط شد. شكار غيرمجاز پستانداران از جمله قوچ و ميش و كل و بز ۲۷ رأس بود. فرمانده يگان حفاظت سازمان محيط زيست يادآور شد: در ايام نوروز امسال البته تا شانزدهم فروردين ماه متاسفانه در كشور مرگ سه پلنگ اتفاق افتاد كه يك مورد آن‌كه در كازرون فارس بود به صورت غيرعمدي و بر اثر تصادف در جاده رخ داد اما دو مورد ديگر كه در كرمان و كهگيلويه و بويراحمد اتفاق افتاد، عمدي بود. خيلدار تصريح كرد: پلنگي كه در كرمان تلف شد، توسط چوپاني كه احساس مي‌كرد اين گونه براي گله وي تهديد محسوب مي‌شود، با يك وانت تعقيب شد و در نهايت از بين رفت و در مورد پلنگ بويراحمد نيز اگرچه هنوز اطلاعات كافي در دست نيست، اما به نظر مي‌رسد كه توسط جوامع محلي كه در فاصله يك كيلومتري از زيستگاه اين گونه قرار دارد، مسموم و تلف شده باشد. او اظهار داشت: در اين ايام يك مورد حمله پلنگ به يك نوجوان ۱۵ ساله در يكي از روستاهاي كهگيلويه و بويراحمد در پارك ملي دنا نيز گزارش شد كه اين نوجوان كه براي جمع‌آوري گياهان دارويي به همراه دوستان خود به محل زندگي اين پلنگ نزديك شده بود، از ناحيه كتف مورد حمله قرار گرفت، اما خوشبختانه در حال حاضر حال عمومي وي مناسب است و پلنگ نيز از دست دوستان وي گريخته است.

كاهش ۳۰ درصدي تخلفات زيست محيطي در نوروز

به گفته فرمانده يگان حفاظت سازمان
محيط زيست، به طور كلي در ايام نوروز ۹۴ نسبت به سال گذشته ميزان جرايم و تخلفات در كل كشور ۳۰ درصد كاهش داشت. خيلدار افزود: در مقايسه وضعيت جرايم و تخلفات در سال ۹۳ با سال قبل از آن يعني سال ۹۲ مي‌توان گفت به طور كلي صيد غيرمجاز آبزيان در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، ۵۳ درصد كاهش داشته است. او تصريح كرد: اما در سال ۹۳ شكار پرندگان 19/8 درصد افزايش داشته است. فرمانده يگان حفاظت سازمان محيط زيست يادآور شد: در اين سال شكار غيرمجاز پستانداران ۳۰ درصد كاهش، زندگي پرندگان ۲۴ درصد كاهش و زندگي پستانداران ۳۶ درصد كاهش داشته است. همچنين شروع به شكار و صيد توسط شكارچيان غيرمجاز نيز ۲۲ درصد در سال ۹۳ نسبت به سال قبل كاهش نشان مي‌دهد. خيلدار ادامه داد: در سال ۹۳ نگهداري و خريد و فروش حيات‌وحش زنده و غيرزنده نسبت به سال ۹۲، ۵۸ درصد كاهش داشته است. همچنين ميزان سلاح‌هاي غيرمجاز كشف شده پنج درصد و سلاح‌هاي مجاز كشف شده ۳۹ درصد كاهش نشان مي‌دهد. خيلدار تاكيد كرد: اما در سال ۹۳ ميزان سلاح‌هاي جنگي كشف شده از متخلفان از جمله كلاش نسبت به سال ۹۲، ۱۲ درصد افزايش داشته است. همچنين ادوات و وسايل كشف شده از جمله تله و تور در اين سال ۶۴ درصد افزايش نشان مي‌دهد. به گزارش مهر او افزود: سال ۹۳ آلودگي‌هاي زيست محيطي ۱۶ درصد كاهش، تخريب محيط زيست 29/5 درصد، آتش‌سوزي ۶ درصد كاهش و تعداد كل متخلفان ۴۱ درصد كاهش و تعداد پرونده‌هاي تخلفات زيست محيطي ۴۶ درصد كاهش را در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ نشان مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0889s, 20q