سموم كشاورزي سالانه 220 هزار نفر را مي‌كشد

۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 143646
سموم كشاورزي سالانه 220 هزار نفر را مي‌كشد

سلامت نیوز:عضو كميسيون سلامت شوراي اسلامي شهر تهران گفت: از مرگ‌وميرناشي ازسوءتغذيه، مصرف موادغذايي ناسالم و بيماري‌هاي مرتبط با آب كه بگذريم، به آمار تكان‌دهنده ۲۲۰ هزار مرگ در سال به دليل استفاده بي‌رويه سموم شيميايي در توليد مواد غذايي مي‌رسيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان،معصومه آباد در يكصد و چهل و دومين جلسه علني شورای شهر تهران در نطق خارج از دستور به مخاطرات بهداشتي شهر تهران اشاره كرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبري در 17 اسفند سال گذشته در جمع مسئولان محيط زيست و شهرداري در راستاي ارتقاي سلامت شهر بر لزوم پيشبرد تمهيدات لازم براي آماده سازي فضاهايي براي تفرجگاه شهروندان تاكيد كردند.

او افزود: خوشبختانه در همان بدو سال 94 كه به نام زيباي دولت وملت همدلي و همزباني مزين شده شاهد به ثمر رسيدن همت اراده ملي سازمان‌هايي از جمله وزارت اطلاعات، ارتش جمهوري اسلامي و سپاه پاسداران در اجراي طرح جهادي آزادسازي و بازسازي جنگل قوچك باشيم. عضو كميسيون سلامت و محيط زيست شوراي اسلامي شهر تهران تصريح كرد: اختصاص 1400 هكتار زمين به فضاي سبز شهر تهران امكان توسعه ورزش همگاني و غني‌سازي اوقات فراغت را براي شهروندان بيش از پيش مهيا مي‌كند كه اين امر تاثير شاياني روي سلامت شهروندان خواهد گذاشت.

او خاطرنشان كرد: متاسفانه در كنار الگوي قضايي نامناسب و محدوديت‌هايي كه سبك زندگي شهرنشيني بر مردم تحميل كرده و شهروندان را از حق داشتن محيط زيست سالم شهري محروم كرده شاهد شيوع بيماري‌هاي ناشي از كم تحركي و تغذيه هستيم. آباد تصريح كرد: تحرك كمتر افراد در فضاهاي باز و كمبود ويتامين d به عنوان عامل تامين كننده جذب كلسيم بين سنين مختلف به وجود آمده كه عوارض متعددي مانند پوكي استخوان را به همراه داشته و حتي ممكن است منجر به افزايش آمار ازكارافتادگي زودرس در جامعه شود.

او ادامه داد: الگوي نامناسب تغذيه همراه با كمبود آهن و كم‌خوني ناشي از آن به عنوان يكي از عمده‌ترين مشكلات تغذيه‌اي و بهداشتي كشور منجر به كاهش توان ذهني و قدرت يادگيري كودكانمان شده و به آن دامن زده است. عضو كميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر تهران افزود: همچنين با توجه به اينكه سرانه مصرف شير و فرآورده‌هاي لبني محتوي كلسيم در ايران كمتر از يك چهارم حداقل استانداردهاي جهاني است، رشد فيزيكي، سلامت فردي و اجتماعي شهروندان را بيش از پيش در معرض خطر قرار داده است تا جايي كه وزارت بهداشت در سال گذشته متوسط كوتاهي قد كودكان زير 5 سال كشور را 68 درصد اعلام كرده است. به گزارش تسنيم آباد تصريح كرد: با توجه به اينكه شعار سازمان جهاني بهداشت در سال 2015 بهبود ايمني مواد غذايي از مزرعه تا بشقاب هميشه و همه جا تعيين شده است، لازم است مسئولان مربوطه نسبت به رفع نواقص موجود در قوانين مربوط به ايمني مواد غذايي از محل توليد تا آخرين حلقه زنجيره مصرف و همچنين اشاعه الگوهاي سالم و مناسب تغذيه و ارتقاي سطح دانش و آگاهي شهروندان نسبت به امنيت و ايمني غذاها، تمهيدات لازم را به كار ببندند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73044s, 18q