ابهام در آيين نامه انتخابات نظام پرستاري

۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۴:۲۷ - کد خبر: 143673
ابهام در آيين نامه انتخابات نظام پرستاري

سلامت نیوز: عضو شوراي عالي نظام پرستاري، گفت: بر اساس راي ديوان عدالت اداري، موضوع3 سال سابقه عضويت در نظام پرستاري به منظور کانديدا شدن در انتخابات نظام پرستاري باطل شده است.

محمد شريفي مقدم در گفتگو با مهر، به موضوع شکايت فردي به ديوان عدالت اداري اشاره کرد و افزود: 3سال قبل و به هنگام برگزاري سومين دوره انتخابات نظام پرستاري، فردي نسبت به يک بند از آيين نامه اجرايي اين انتخابات شاکي شده و به ديوان عدالت شکايت کرد.

به گفته وي، بر اساس آيين نامه اجرايي قانون انتخابات نظام پرستاري که به تصويب وزير بهداشت رسيده است، موضوع 3سال سابقه عضويت در سازمان نظام پرستاري براي کانديدا شدن در انتخابات نظام پرستاري لحاظ شده بود که با شکايت آن فرد به ديوان عدالت، راي به ابطال اين بند از آيين نامه داده شد.

راي ديوان عدالت که در تاريخ 13خرداد 1392 صادر شده است: «به موجب ماده 22 قانون ايجاد سازمان نظام پرستاري جمهوري اسلامي ايران مصوب سال1380، از جمله شرايط انتخاب شوندگان در هيأت مديره نظام پرستاري شهرستانها و شوراي عالي نظام پرستاري، نداشتن سابقه محکوميت منجر به محروميت از حقوق اجتماعي و اشتغال و يا سکونت به مدت حداقل ? سال در حوزه انتخابيه ذکر شده است. نظر به اين که در شرايط مذکور، داشتن سه سال سابقه عضويت در سازمان نظام پرستاري به عنوان شرط لازم براي عضويت در هيأت مديره و شوراي عالي سازمان نظام پرستاري قيد نشده است، بنابراين بند 2 تبصره 1ماده 17 و تبصره 2 اين ماده و بند 3تبصره3ماده ياد شده و بند 1و تبصره 1ماده 55 آيين نامه اجرايي برگزاري انتخابات سومين دوره هيأت مديره هاي نظام پرستاري شهرستانها و اعضاي شوراي عالي نظام پرستاري جمهوري اسلامي ايران که گذشت 3 سال متوالي از عضويت در سازمان نظام پرستاري را از جمله شرايط انتخاب شوندگان شمرده است و ستادهاي اجرايي هر شهرستان و همچنين هيأت اجرايي را موظف کرده است سابقه 3 سال عضويت متوالي براي انتخاب شوندگان را احراز کنند و داشتن کارت عضويت 3ساله متوالي را نيز از جمله مدارک لازم بيان کرده است، از اين حيث که در ماده 22 قانون ياد شده شرط عضويت3 ساله پيش بيني نشده است مغاير قانون تشخيص و با استناد به بند 1ماده 19 و ماده42 قانون ديوان عدالت اداري ابطال مي شود.»

دبيرکل خانه پرستار تاکيد کرد: با توجه به اينکه متشاکي در اين موضوع وزارت بهداشت است، لذا، مي بايست نسبت به اصلاح اين بند از آيين نامه اجرايي قانون انتخابات نظام پرستاري در اسرع وقت اقدام و موضوع به هيئت هاي نظارت و اجرايي انتخابات نظام پرستاري در استان ها و شهرستان ها ابلاغ شود.

شريفي مقدم افزود: راي ديوان عدالت اداري نافذ است و بر همين اساس، آيين نامه اجرايي انتخابات نظام پرستاري بايد اصلاح شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17145s, 20q