نارضايتي مردم از جامعه پزشکي اغلب ناشي از نحوه برخورد پزشکان است

۱۳۸۷/۱۰/۱۴ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 14376
 نارضايتي مردم از جامعه پزشکي اغلب ناشي از نحوه برخورد پزشکان است
دکتر شاهين محمد صادقي‌ در حاشيه برگزاري سومين سمينار سراسري اخلاق پزشکي در گفت و گو با ايرنا افزود: بر اين اساس، نارضايتي بيماران اغلب مربوط به نوع عمل، درمان و يا هزينه ها نيست و بيشتر به رفتار و منش پزشک معالج بر مي گردد.
وي گفت: نارضايتي هاي ناشي از سوء رفتار مي تواند از در نگهباني يک بيمارستان شروع شود و به اورژانس، حسابداري بيمارستان و در نهايت به پزشک، پرستار و بهيار منتهي شود.
محمد صادقي، با اشاره به نحوه برخورد پزشک با يک بيمار زن در اخلاق پزشکي، افزود: زنان در تمام دنيا به علت حجب بيشتر ، انتظار دارند که پزشک معالج يا پرستار نسبت به حجب آنها توجه بيشتري داشته باشند.
وي تاکيد کرد: اين در حالي است که براي يک بيمار زن مسلمان، فرهنگ اسلامي و ديني نيز به آن افزوده مي شود.
وي اظهار داشت:‌ متاسفانه برخي پزشکان به اين امر توجهي نکرده و در معاينات خود از بيمار زن، فراموش مي کنند که بعد حجب و حياي بيمار را در نظر گرفته و رعايت کنند.
محمد صادقي افزود: هنگامي که يک بيمار از شيوه معاينه يک پزشک يا پرستار ابراز ناراحتي مي کند، پزشک معالج يا پرستار نبايد واکنش نامناسبي نشان دهد.
رييس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به دستور العمل هاي پزشکي اشاره کرد و گفت: رعايت برخي نکات در زمان معاينه و درمان بيماران زن توسط پزشک معالج ضروري است.
محمد صادقي افزود: ‌به عنوان نمونه حضور همراه بيمار و يا دستيار زن هنگام معاينه سبب مي شود که بيمار کمتر احساس ناراحتي کند.
وي، ضمن تاکيد بر کرامت انساني و احترام به شخصيت بيمار يادآور شد: ‌يک پزشک نبايد فراموش کند که بيمار در وهله نخست، قبل از اينکه بيمار باشد يک انسان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.78325s, 19q