7دهكده گردشگري در سواحل مكران

۱۳۹۴/۰۱/۲۲ - ۱۷:۲۸ - کد خبر: 143808

سلامت نیوز: معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: براي اينكه بتوانيم از نوار ساحلي جنوب استفاده مناسب گردشگري كنيم، طرح ايجاد ۷ دهكده گردشگري را در اين مناطق داريم كه دو دهکده در سيستان و بلوچستان ساخته مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان،سيستان و بلوچستان يكي از مناطق گردشگري بكر و ناشناخته ايران است. حتي در آن منطقه امكانات معمولي گردشگري كمتر وجود دارد.اين درحالي است كه رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مي‌گويد برنامه‌اي براي فعال شدن گردشگري در نوار ساحلي جنوبي ايران وجود دارد.

مسعود سلطاني‌فر كه زمستان گذشته سفري به سواحل مكران داشت، درباره ظرفيت‌هاي گردشگري در سيستان و بلوچستان گفت: ما خوشبختانه به لحاظ طبيعت‌گردي، يك تنوع اقليمي و آب و هوايي مناسبي داريم. در اين كشور در چهارفصل، در يك روز مي‌شود اسكي كرد، در همان روز مي‌شود در آب شنا كرد. اين تنوع اقليمي گاهي از اوقات در شعاع كمتر از ۱۰ كيلومتر تحقق پيدا مي‌كند. اين تنوع اقليمي بسيار براي گردشگران اروپايي و گردشگران غربي، پرجاذبه است.در چابهار هم همين است. بويژه اينكه شرايط ويژه آب و هوايي دارد كه ما گرماي شديد و طاقت‌فرساي برخي نقاط نوار ساحلي جنوبي را نداريم.

او ادامه داد: در همان ايامي كه در بندرعباس و بندرلنگه گرماي شديد وجود دارد، بادهاي ۱۲۰ روزه در سيستان و بلوچستان هست كه هوا را مناسب مي‌كند. جاذبه‌هاي استثنايي در چابهار هست؛ كوه‌هاي مينياتوري، مجموعه گل‌فشان، سواحل و بنادري كه آنجا وجود دارد. در چابهار نقطه‌اي را داريم كه سه پديده كوه‌هاي مينياتوري، شن‌هاي طلايي و آب‌هاي فيروزه‌اي آرام و كم عمق با هم جمع است. گفته مي‌شود كه شايد سه چهار نقطه در دنيا وجود دارد كه اين سه پديده را با هم داشته باشد. وجود منطقه آزاد باعث شده قدم‌هايي براي سرمايه‌گذاري برداشته شود، ولي ما هنوز در نقطه ابتدا هستيم. آنجا نقطه اولويت ماست.

سلطاني‌فر در ادامه گفت: ما در ۳هزار كيلومتر نوار ساحلي جنوبي، از گواتر تا خوزستان، حتي يك دهكده گردشگري نداريم.  درحالي كه كشورهاي روبه‌روي ما با شرايط اقليمي سخت‌تر از ما، تاسيسات خيلي خوبي ايجاد كرده اند. ضمن اينكه زيبايي‌هاي ساحل شمالي خليج فارس و درياي عمان را ندارند. براي اينكه بتوانيم از نوار ساحلي جنوب استفاده مناسب گردشگري كنيم، طرح ايجاد ۷ دهكده گردشگري را در اين مناطق داريم. به گزارش خبرآنلاين به گفته معاون رئيس‌جمهور، دو تا از اين دهكده‌ها در سيستان و بلوچستان احداث مي‌شود: شناسايي اين نقاط هم هوايي و هم زميني با هماهنگي سازمان امور اراضي كشور دقيقا انجام شده؛ جاهايي كه زمين مناسب در تملك دولت بيش از ۵۰۰ هكتار وجود دارد. برنامه اين است كه در اين هفت نقطه با تامين زمين و انجام مطالعاتش در تامين زيرساخت‌ها كمك كنيم و شرايطي بوجود بياوريم كه بخش خصوصي سرمايه‌گذاري كند؛ ايجاد ويلاها و هتل‌هاي مختلف، تاسيسات ورزشي مناسب آن مناطق مثل ورزش‌هاي آبي، زمين تنيس، زمين گلف و همه امكاناتي كه در يك دهكده گردشگري بايد وجود داشته باشد تا مردم بيشتري را بتوانيم در اين مناطق تمركز بدهيم و از زيبايي‌ها و جاذبه‌هاي گردشگري طبيعي جنوب استفاده كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.24551s, 19q