اختتامیه دوره پنجم جایزه کیفیت سازمان غذا و دارو برگزار می‌شود

۱۳۹۴/۰۱/۲۲ - ۱۶:۰۳ - کد خبر: 143903

سلامت نیوز:پنجمین دوره جایزه ملی کیفیت غذا، دارو و بهداشت ایران که متولی آن سازمان غذا و دارو است، در آستانه هفته ملی سلامت، با حضور وزراء بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رفاه، تعاون و کار واموراجتمامی و مسوولان ارشد سایر دستگاه‌های دولتی و عمومی، روز سه‌شنبه 25 فروردین‌ماه برگزار می‌شود.
دکتر محمود نجفی عرب، دبیر این جایزه علمی با اعلام این خبر گفت: جایزه ملی کیفیت غذا، دارو و بهداشت ایران در سال 1389 به استناد بند 9 مصوبات جلسه 104 شورای‌عالی استاندارد و به پیشنهاد برخی مدیران و کارشناسان صنایع داروسازی، توسط سازمان غذا و دارو تاسیس شد و تاکنون پنج دوره آن برگزار شده است.


وی افزود: براساس مصوبه مذکور شورای‌عالی استاندارد، تمامی دستگاه‌های دولتی موظف بوده‌اند که بر مبنای مدل ملی ارزیابی کیفیت جهت واحدهای تابعه و تحت نظارت خود جایزه تخصصی و علمی کیفیت دایر نمایند، ولی سازمان غذا و دارو اولین سازمانی بود که به مصوبه مذکور جامه عمل پوشاند.


دبیر جایزه ملی کیفیت غذا، بهداشت ایران ادامه داد: پیش‌از تاسیس این جایزه هیچ اقدام عملی در راستای تحقق این مصوبه صورت نگرفته بود، لذا تاسیس این جایزه، یکی از بزرگترین رخدادهای عرصه مدیریت کیفیت کشور از زمان ورود این دانش به کشور در دهه1370، محسوب می‌شود.


وی تاکیدکرد: با تاسیس این جایزه، فرآیندهای مشابهی در سایر بخش‌ها، مانند مخابرات و خودرو ایجاد شده و طی 5 دوره اول آن، با انجام بیش‌از 240مورد ارزیابی از شرکت‌های غذایی، دارویی و بهداشتی، قریب به 5 هزار نکته و پروژه بهبود ، در قالب گزارشات بازخور ارزیابی، به شرکت‌های متقاضی پیشنهاد گردید.

وی در تشریح بخش دیگری از دستآوردهای جایزه؛ ادامه داد: واحد آموزش جایزه طی 5 سال گذشته، همه ساله به طور میانگین 17 دوره عمومی و اختصاصی و جمعاً بیش از 85 دوره را در سرفصل‌های گوناگون (مانند: تدوین برنامه استراتژی، مهندسی فرآیندها، مدیریت دانش، ارتباط با مشتریان، معرفی مدل ملی ارزیابی کیفت و منطق و نحوه به کارگیری آن، تربیت ارزیاب وغیره) برگزار نموده وصدها نفر در این دوره‌ها مشارکت داشته‌اند.


دکتر نجفی عرب سپس به عملکرد دبیرخانه جایزه در دوره پنجم اشاره نموده و گفت: با تاکیدات و حمایت‌های رییس سازمان غذا و دارو (رییس جایزه)، در سال 1393 به نسبت سال1392 ، جایزه در 3 شاخص کلیدی تعداد ثبت‌نام‌ها، آموزش و ارزیابی‌ها؛ رشدی بین 35 تا 300 درصد را تجربه نمود.


دبیر جایزه با تاکید بر لزوم اجرای ابلاغیه اقتصاد مقاومتی، اذعان داشت: ده‌ها شرکت تحت نظارت سازمان غذا و دارو (واحدهای غذایی، دارویی، بهداشتی و پزشکی) که متقاضی دریافت این جایزه هستند، بایستی دانش مدل ارزیابی جایزه را فراگرفته و براساس آن توسط تیم‌های ارزیابی متخصص، مورد ارزیابی وقع شوند.


وی افزود: بسیاری از معیارهای این مدل؛ منطبق با مفاد بندهای 24،20،12،7،3 ابلاغیه تعالی‌بخش «اقتصاد مقاومتی» است.
وی با اشاره به نتایج ارزیابی‌های دوره پنجم، گفت: از میان ده‌ها شرکت متقاضی و پس از ارزیابی‌های دقیق انجام شده، در مراسم امسال؛ از42شرکت غذایی، دارویی، بهداشتی و پزشکی در 4 سطح اهتمام به کیفیت و اشتهار یک تا 3 ستاره، در حضور وزیر محترم بهداشت و سایر مسوولان حاضر در جلسه، تقدیر به عمل خواهد آمد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27283s, 18q