تشخيص به موقع سرطان سينه مهمترين نياز درماني زنان است

۱۳۸۷/۱۰/۱۵ - ۰۹:۵۴ - کد خبر: 14406
تشخيص به موقع سرطان سينه مهمترين نياز درماني زنان است
كامران باقري لنكراني امروز در يك نشست خبري به مناسبت جشنواره فرهنگي دانشجويان علوم پزشكي در وزارت بهداشت در پاسخ به فارس درباره اجراي طرح انطباق جسيتي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي توضيح داد: اجراي طرح انطباق مصوب مجلس و قانوني است كه 14 سال پيش مصوب شده است. هدف از اين قانون توجه به حق بيماران در دسترسي به پزشك همجنس است.
وي گفت: شوراي انطباق متشكل از دو نفر نماينده مجلس و نمايندگان وزير بهداشت تشكيل شده و فعال است، محوريت اجراي اين طرح تامين رضايتمندي بيماران است و تلاش مي‌شود با تامين متخصصان و پرسنل هم جنس براي بيماران به نقطه ايده‌آلي از اين نظر برسيم.
وي افزود: در سيستم سلامت كشور متخصصان با مهارت و دانش بالا كه براي خدمت رساني به بيماران احساس مسئوليت مي‌كنند كم نداريم، مهمترين نياز تامين متخصصان زنان و زايمان است. به همين علت طي سال‌هاي اخير شاهد تربيت بيشتر اين متخصصان از گروه زنان هستيم و شاهد ارتقاي كيفي خدمات متخصصان زن در گروه تخصصي زنان هستيم.
وي اضافه كرد: متخصص جراح عمومي زن و اورولوژيست زن نيز كم نداريم و به طور كلي به سمت ايجاد بيمارستان‌هاي مخصوص زنان در كشور در حال حركتيم، نمونه اين مراكز بيمارستان مهديه تهران است، بيمارستان آرش و بيمارستان ميرزاكوچك خان تهران نيز به اين سمت پيش مي‌روند، در اصفهان نيز بيمارستان شهيد بهشتي مخصوص بانوان شده است و اين حركت در شهرهاي ديگر نيز پيگيري مي‌شود.
باقري لنكراني گفت:‌ مهمترين چالش و نياز درماني زنان در كشور ما و در تمام دنيا سرطان سينه است كه بعد از بيماري سرطان پوست شايعترين نوع سرطان در دنياست، براي كنترل اين بيماري بيش از درمان نيازمند خدمات پيشگيرانه و تشخيص به موقع هستيم كه در تلاشيم اين نوع خدمات را با تامين تجهيزات مناسب در كشور گسترش دهيم.
وزير بهداشت افزود: مشكل ديگري كه در اجراي طرح انطباق مطرح است كمبود پرستار مرد است، در زمان حاضر 87درصد پرستاران كشور خانم هستند و تامين پرستار مرد براي مراكز درماني اكنون از چالش‌هاي جدي بيمارستان‌هاست، 65درصد فارغ التحصيلان پزشكي نيز زن هستند در حالي كه 51 درصد جمعيت كشور مرد هستند بنابراين در اجراي طرح انطباق با چالش معكوس مواجه هستيم.
وي ادامه داد: ايجاد خوابگاه‌هاي حيات مركزي براي رفاه و آزادي عمل بيشتر دختران در دستور كار وزارت بهداشت است، ساخت اين نوع خوابگاه‌ها در 7 استان شروع شده است و در هر جايي كه زمين لازم براي ساخت اين نوع خوابگاهها تامين شود، خوابگاههاي جديد دختران با استفاده از اين الگو و تيپ خوابگاهي ساخته مي‌شود تا فضاي بهتري براي فعاليت و ورزش دختران دانشجو با معيارهاي شرعي فراهم شود.
وي درباره اعزام متخضصان به مناطق محروم گفت: سال 83 در مجموع 800 پزشك متخصص به مناطق محروم اعزام شدند كه تعداد زيادي از آنان نيز نرفتند اما امسال 1400پزشك متخصص به مناطق محروم اعزام شدند و اعلام كرديم هر كس نرود اجازه طبابت در هيچ نقطه از ايران نخواهد داشت.
وزير بهداشت ادامه داد:‌ در برخي شهرهاي كشور نسبت به سال 83 رشد 100درصدي اعزام پزشك متخصص داشتيم اما مسئله اين است كه پزشكان ما با نجابت مي‌پذيرند كه به اين مناطق بروند زيرا بعد از حداقل 11سال تحصيل بعد از ديپلم به جايي براي كار مي‌روند كه كمترين امكانات زندگي را هم ندارد به همين علت براي تامين حداقل نياز پزشكان كه مسكن است، از سال 85 ساخت مسكن پزشكان متخصص در شهرهاي زير 100هزار نفر مناطق محروم را آغاز كرديم.
وي گفت:‌ پرداخت كمك هزينه‌هاي تشويقي به پزشكان متخصص در مناطق محروم اكنون از محل درآمد اختصاصي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي پرداخت مي‌‌شود اما درصدديم براي سال 88 رديف بودجه اختصاصي را با حمايت رئيس جمهوري براي تشويق پزشكان متخصص به ماندگاري در مناطق محروم بگيريم.
باقري لنكراني اضافه كرد: اقدام ديگر براي تامين متخصصان در مناطق محروم پذيرش بومي مازاد بر ظرفيت در دوره‌هاي تخصصي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي است كه اطمينان بيشتري در ماندگاري آنان داشته باشنيم، البته براي اين كار حداقل هاي استانداردهاي آموزشي حتماً در نظر گرفته مي شود، سال گذشته 130 نفر از طريق ظرفيت مازاد دانشگاه‌هاي علوم پزشكي به صورت بومي پذيرش شدند.
وي ادامه داد: نياز به پزشك متخصص در بيمارستان‌هاي مناطق محروم بالاست و هر قدر كه پزشك اعزام شود باز هم اعلام نياز مي‌كنند، بنابراين تلاش شده در بيمارستان‌هاي بالاي 96 تخت خواب تمام شهرهاي زير 100 هزار نفر 5 تخصص اصلي مورد نياز را تامين كنيم.

وزارت بهداشت سرانه درمان 6500 توماني را قبول ندارد

وي با اشاره به موضوع كسر بودجه وزارت بهداشت گفت: كسر اعتبار وزارت بهداشت امسال با محاسبه بدهي سال‌هاي گذشته 1600ميليارد تومان است كه 600 ميليارد تومان آن بدهي سال‌هاي گذشته و هزار ميلياردتومان آن كسري امسال است در لايحه متمم بود كه از محل جا به جايي اعتبارات منابع آن تامين مي شود و نه افزايش سقف بودجه از كل رقم 6 هزار و 250 ميليارد تومان آن حدود 400 ميليارد تومان براي وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است كه البته پس از موافقت مجلس با كليت آن امكان تغيير در رقم اعتبار دستگاه‌هاي اجراي از جمله وزارت بهداشت وجود دارد.
وزير بهداشت گفت: اشكالي كه در نظام بودجه ريزي كشور از 14سال پيش به وجود آ‌مده است، خودگرداني بيمارستان‌هاست، مسئله ديگر نظام تحميل شده تعرفه‌گذاري خدمات پزشك است و بالاخره تجميع نبود منابع بيمه‌اي در كشور است كه مديريت منابع مالي را با مشكل مواجه كرده است، به همين علت بيشتر منابع بيمه‌اي به سمت خدمات سرپايي مي‌رود، بخشي از آن قابل قبول است اما بخش زيادي از آن به خصوص خدمات القايي تصويربرداري بايد خذف شود.
وي افزود: تنها راه حل مشكلات مالي نظام سلامت اجراي كامل نظام ارجاع با محوريت پزشك خانواده است كه اگر با همكاري معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري منابع مالي آن براي سال آينده تامين شود، اجراي آن در شهرها نقش بزرگي در كاهش هدررفتن منابع مالي سلامت و ارتقاي سلامت مردم خواهد داشت.
وي گفت: درباره سرانه درمان نيز مصوبه شوراي عالي بيمه( مبني بر سرانه درمان 6500 توماني براي سال آينده) مورد قبول وزارت بهداشت نيست و ما درباره آن حرف داريم، نماينده وزارت بهداشت نيز صورتجلسه آن را امضا نكرده است، منتظريم تا اين مصوبه به هيئت وزيران بيايد تا رسماً نظر وزارت بهداشت را اعلام كنيم البته قبل از آن نظر وزارت بهداشت را درباره سرانه درمان به معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري قبل از نهايي شدن بودجه اعلام مي‌كنيم.
باقري لنكراني درباره مشكلات بهداشتي و درماني مردم غزه نيز گفت: وزارت بهداشت طي مكاتباتي با تمام وزراي بهداشت جهان و مسئولان سازمان سلامت جهاني از آنها خواسته است كه براي تامين سلامت مردم اين منطقه و ارائه خدمات بهداشتي و درماني به مردم اين منطقه اقدام كنند، براي اعزام پزشك و پرستار به اين منطقه نيز آ‌ماده‌ايم، بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي كشور نيز براي پذيرش بيماران غزه با استفاده از ظرفيت مازادشان اعلام آمادگي كرده‌اند و حتي آمادگي تاسيس يك بيمارستان صحرايي در مرز غزه با مصر را هم اعلام كرده‌ايم اما هنوز امكان هيچ يك از اين اقدامات ميسر نشده است.
وي افزود: تاكنون دو هواپيماي شامل محموله هاي دارو و غذا توسط هلال احمر ايران براي مردم غزه ارسال شده است، يك كشتي حامل كمكهاي امدادي نيز با همين منظور از ايران حركت كرده كه منتظريم ببينيم سرنوشت آن چه مي‌شود.
وزير بهداشت در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار فارس درباره نحوه اجراي انتخابات نظام پزشكي گفت: وزارت بهداشت از هيچ يك از طرف‌هاي انتخابات نظام پزشكي حمايت نمي‌كند و بي‌طرفانه براي اجراي يك انتخابات سالم و پر شور تلاش مي‌كند، تلاش ما اين است كه با اطلاع رساني شاهد بيشترين مشاركت جامعه پزشكي و در هنگام راي دادن باشيم و از تمام طيف‌ها و سلايق سياسي و صنفي پزشكان اكنون نامزد انتخاباتي وجود دارد و ميزان رد صلاحيت‌ها نيز بسيار اندك و كمتر از هميشه بوده است.
وي گفت: مشكلي كه سال‌هاي گذشته در انتخابات نظام پزشكي مطرح بوده مشاركت پايين جامعه پزشكي در تهران بوده كه حدود 10درصد اين افراد در تهران راي دادند اميدواريم كه اين مشاركت در دوره اخير انتخابات نظام پزشكي بيشتر شود.

*دفاع وزير بهداشت از عملكرد معاونت دانشجويي

باقري لنكراني عملكرد معاونت دانشجويي وزارت بهداشت را نيز مثبت ارزيابي كرد و گفت: اگر امروز براي ايجاد اين معاونت اقدام مي‌كرديم با توجه به مصوبه قانون خدمات كشوري امكان ايجاد اين معاونت نبود، معاونت دانشجويي وزارت بهداشت در سال جاري با برگزاري المپياد دانشجويي دختران و پسران عملكرد مناسبي داشته است.
وي افزود: ايجاد مراكز مشاوره و كارگاه‌هاي مهارت زندگي در خوابگاه‌هاي دانشجويي، تجهيز خوابگاه‌هاي دانشجويي به وسايل ورزشي و افزايش سرانه ورزشي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي حاصل فعاليت معاونت دانشجويي وزارت بهداشت است.
وي اضافه كرد: آمارهايي كه درباره شيوع بالاتر رفتارهاي پر خطر بين دانشجويان پزشكي اعلام مي شود به علت كم بودن ميزان نمونه گيري و انتخاب نمونه ها از مراكز با آسيب پذيري بالاتر قابل قبول نيست و ارزيابي هاي وزارت بهداشت نشان مي دهد كه شيوع رفتارهاي پر خطر در بين دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشكي كمتر جمعيت عمومي كشور است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57116s, 18q