جذب و آموزش کودکان در معرض آسیب درسال 94

۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۴:۰۵ - کد خبر: 144100

سلامت نیوز: معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی از اجرای مصوبه دولت مبنی بر پیگیری آموزش کودکان در معرض آسیب با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 94 خبر داد.

باقرزاده در گفت و گو با پانا، با اشاره به جزئیات مصوبه دولت مبنی بر فراهم کردن شرایط ادامه تحصیل کودکان در معرض آسیب اظهار داشت: طبق مصوبه دولت سازمان نهضت سواد آموزی موظف است در ارتباط با شناسایی افراد و جذب کودکان در معرض آسیب با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موضوع آموزش این کودکان را دنبال کند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ادامه داد: یکی از مواردی که باعث می شود کودکان وارد مدرسه نشده و به جمعیت بی سواد کشور اضافه شوند، کودکان در معرض آسیب هستند .این کودکان را به عنوان کودک کار، خیابانی و یا بدسرپرست می شناسیم که این کودکان نمی توانند در سن متعارف خود وارد مدرسه شوند.

وی افزود: کودکان در معرض آسیب پدیده ای اجتماعی هستند . متولی رسیدگی به امور تربیتی و آموزشی این افراد مورد سوال بود که ما در سازمان نهضت سوادآموزی درباره آموزش این کودکان مطالعاتی انجام دادیم. وجود این کودکان نقش بسزایی در افزایش آمار بی سوادی دارد منتهی چون آموزش و روش متداول از طریق مدرسه امکان پذیر نیست و ارجاع آن ها به مدارس شبانه روزی به صلاح نیست بنا را بر مشارکت بخش غیردولتی و موسسات خیریه و مردم نهاد فعال گذاشتیم.

فراهم کردن زمینه جذب آموزش کودکان در معرض آسیبب

اقرزاده تصریح کرد: در واقع قرار است با مشارکت موسسات غیردولتی و مردم نهاد زمینه جذب آموزشی کودکان در معرض آسیب را فراهم کنیم و از این موسسات حمایت مالی و معنوی داشته باشیم. البته طبق مصوبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موضوع شناسایی و جذب این کودکان به عنوان شریک اصلی سازمان نهضت سوادآموزی همکاری می کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تأکید کرد: تلاش ما این است که تا حد امکان این کودکان را به مدارس روزانه و عادی ارجاع دهیم و اگر امکان حضور در کلاس های عادی فراهم نبود و ضرورت دارد تا برنامه آموزشی خاصی برای آن ها تعریف شود از طریق موسسات غیردولتی انجام شود.

حمایت مالی از موسسات غیردولتی

وی درخصوص حمایت مالی از موسسات غیردولتی در اجرای مصوبه مذکور نیز گفت: دولت سازمان نهضت سوادآموزی را موطف کرده تا با رعایت بقیه قوانین با پرداخت حداقل 25 درصد هزینه به موسسات کمک کند. همچنین جلساتی با موسسات غیردولتی که در این زمینه به ویژه در بحث کودکان خیابانی و کار فعال هستند، برگزار شده و این موسسات عمدتا در استان تهران، فارس، البرز، مشهد و برخی کلانشهرها متمرکز هستند.

شناسایی شبکه‌ای از موسسات غیردولتی برای جذب کودکان درمعرض آسیبب

اقرزاده یادآور شد: در واقع باید بتوانیم خیلی سریع شبکه ای از موسسات غیردولتی در رابطه با جذب کودکان در معرض آسیب شناسایی کنیم و پس از پالایش آن ها بتوانیم حمایت مادی و معنوی را از این موسسات داشته باشیم. قطعا در سال 94 باید وارد این مقوله شویم و یکی از اولویت های سازمان نهضت سوادآوزی هم این است که شبکه ای از تشکل های مردم نهاد ایجاد شود و زمینه تحت پوشش قرار دادن آموزش کودکان در معرض آسیب را فراهم کنیم.

نحوه شناسایی کودکان آسیب دیده و در معرض آسیب

وی درباره نحوه شناسایی کودکان آسیب دیده و در معرض آسیب نیز گفت: در این فرایند از کودکانی می توانیم حمایت کنیم که اوراق هویت دریافت کرده باشند و کد ملی و شناسامه داشته باشند ضمن اینکه در هیچ مدرسه ای نیز ثبت نام نکرده باشند و یا در مرحله آموزش نباشند.رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پایان با اشاره به آمار کودکان در معرض آسیب گفت: وزارت کار که تاکنون متولی این کار بوده آماری از جمعیت کودکان در معرض آسیب دارد و سازمان نهضت سوادآموزی نیز آماری از متولدین 6 ساله ای که در مدرسه ثبت نام نکرده اند، در اختیار دارد که باید پالایش شود و پس از آن ارائه می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62036s, 18q