پیامدهای عدم حضور داروساز در بیمارستان‌ها

۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۷:۳۵ - کد خبر: 144153

سلامت نیوز: دبیر علمی ششمین همایش داروسازی بالینی گفت: مصرف غیرمنطقی دارو، عوارض و تداخلات دارویی از پیامدهای حضور نداشتن داروساز در بیمارستان‌هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر محمد سیستانی‌زاد در آستانه برپایی ششمین همایش داروسازی بالینی ایران که از روز چهارشنبه 26 فروردین ماه در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود با اعلام این مطلب افزود: از آنجا که برای بیماران پس از ترخیص از بیمارستان داروهای متعددی تجویز می‌شود، امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا داروسازان پیش از ترخیص بیماران به آنها در زمینه نحوه مصرف صحیح داروها آموزش می‌دهند. این درحالیست که بیش از 95 درصد بیمارستان‌های ما برای ارایه خدمات مشاوره دارویی فاقد داروساز هستند.

وی با اشاره به اینکه حضور داروسازان در سیستم درمانی، منطقی شدن مصرف دارو و کاهش تداخلات دارویی را به همراه دارد، تصریح کرد: به دلیل ارایه نشدن خدمات مشاوره دارویی، بیماران پس از ترخیص از بیمارستان‌ها از نظر مصرف داروها سرگردان می‌شوند.

به گفته سیستانی‌زاد از آنجا که نحوه صحیح مصرف دارو بخشی از فرآیند درمان به شمار می‌رود و بهبود بیمار در گرو مصرف صحیح دارو است، در جوامع پیشرفته این امر برعهده داروساز گذاشته شده و بر آن تاکید می‌شود.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما تاکنون به نقش داروسازان در سیستم درمان چندان پرداخته نشده است که انتظار می‌رود در طرح تحول نظام سلامت، این امر مورد تاکید مسئولان وزارت بهداشت قرار گیرد.

دبیر علمی ششمین همایش داروسازی بالینی یادآور شد: با توجه به اهمیت این موضوع، محور همایش امسال انجمن متخصصین داروسازی بالینی به موضوع "داروساز و طرح تحول نظام سلامت" اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: طی یک پژوهش انجام شده در کشور در زمینه بررسی نحوه صحیح مصرف داروها از سوی بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، مشخص شد که در بیمارانی که توسط داروساز مشاوره نشده‌اند در هفته اول ترخیص از بیمارستان حدود 50 درصد و در ماه اول ترخیص حدود 70 درصد بیماران به دلیل اطلاع رسانی نشدن در مورد نحوه صحیح مصرف دارو، داروهای خود را از نظر دفعات مصرفی، زمان و نحوه مصرف به اشتباه مورد استفاده قرار می‌دهند. این در حالیست که در افرادی که توسط داروساز قبل از ترخیص مشاوره دارویی شده‌اند، میزان مصرف نادرست دارو در هفته اول پنج درصد و در ماه اول 15 درصد بوده است.

وی گفت: حضور داروسازان در سیستم درمان بیماران منجر به منطقی شدن مصرف دارو، کاهش تداخلات دارویی و عوارض جانبی دارویی، کاهش طول مدت درمان و زمان بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و در نهایت کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود.

گفتنی است؛ ششمین همایش داروسازی بالینی ایران از سوی انجمن متخصصین داروسازی بالینی و با حمایت دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران 26 تا 28 فروردین ماه امسال در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.51427s, 18q