محدودیت‌های غذایی کودکان دیابتی

۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۶:۵۷ - کد خبر: 144154

سلامت نیوز: یک فوق تخصص غدد کودکان با اشاره به اینکه رژیم غذایی کودکان دیابتی تفاوت زیادی با کودکان سالم ندارد، اظهار کرد: استفاده از انسولین گلاژین به صورت روزانه یک مرتبه و تزریق انسولین کوتاه اثر همزمان با صبحانه، نهار و شام بهترین و جدیدترین روش درمانی دیابت کودکان است.

دکتر فرزانه روحانی در گفت‌وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در ابتلا به دیابت نوع یک دخیل هستند، گفت: عوامل ژنتیکی، عفونت‌های ویروسی، تغذیه با شیر گاو و استرس‌های روانی می‌تواند موجب ابتلا به دیابت شود.

وی با تاکید بر اینکه 90 تا 95 درصد کودکان مبتلا به دیابت دچار دیابت نوع یک هستند، یادآور شد: درمان دیابت نوع یک به صورت استفاده از انسولین است، بنابراین ابتلا به این بیماری نیازمند تزریق روزانه انسولین است.

روحانی تصریح کرد: در چند سال اخیر انسولین‌های جدید به نام گلاژین (آنالوگ طولانی اثر) و آسپارت (آنالوگ سریع‌الاثر) در ایران در دسترس بیماران است که مصرف آنها می‌تواند ترشح فیزیولوژیک انسولین در بدن را به خوبی تقلید کند.

این فوق تخصص غدد کودکان با تاکید بر اینکه استفاده از انسولین گلاژین به صورت روزانه یک مرتبه و تزریق انسولین کوتاه اثر همزمان با صبحانه، نهار و شام بهترین و جدیدترین روش درمانی دیابت کودکان است، خاطرنشان کرد: این روش درمانی موجب کاهش عوارض دیابت بر چشم، کلیه و اعصاب می‌شود.

روحانی در پایان با اشاره به اینکه رژیم غذایی کودکان مبتلا به دیابت تفاوت زیادی با کودکان سالم ندارد، بیان کرد: تنها تفاوت رژیم غذایی کودکان دیابتی با کودکان سالم این است که کودکان مبتلا به دیابت محدودیت بیشتری در مصرف مواد شیرین، شکلات و آبنبات دارند؛ چراکه مصرف این مواد می‌تواند موجب افزایش سریع قند خون شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42022s, 19q