با حمايت مالي بنياد بين‌المللي علوم سوئد طرح استخراج تركيبات ضدسرطان از درختان سرخسدار شمال ايران اجرا مي‌شود

۱۳۸۷/۱۰/۱۵ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 14416
با حمايت مالي بنياد بين‌المللي علوم سوئد طرح استخراج تركيبات ضدسرطان از درختان سرخسدار شمال ايران اجرا مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج به عنوان اولين واحد دانشگاه آزاد اسلامي موفق به جذب بودجه پژوهشي 12هزار دلاري از موسسه سوئدي International Foundation for Science شده است.

اين بودجه توسط دكتر افشين رجبي خرمي‌، عضو هيات علمي گروه شيمي ‌دانشكده علوم دانشگاه ازاد اسلامي واحد كرج جهت كار پژوهشي وي تحت عنوان «جداسازي و خالص سازي داروي ضد سرطان پاكليتاكسل از درخت تاكسوس باكاتا توسط فاز ساكن پليمر حك شده مولكولي» دريافت شده است.

پاكليتاكسل به دسته‌اي از‌ تركيبات موسوم به تاكسان‌ها تعلق دارد كه دي‌ترپن‌هايي با ساختار تاكساني هستند. اثر پاكليتاكسل در درمان سرطان‌هاي تخمدان،‌ پستان و ريه كاملا به اثبات رسيده است.

اين ماده را مي‌توان از گياهاني خاص استخراج كرد كه درختان از جنس تاكسوس مانند تاكسوس باكاتا از جمله متداول‌ترين آن‌ها هستند.

در اين پروژه با استفاده از يك ماده پليمري خاص از جنس پليمرهاي حك شده مولكولي و به كارگيري آن به عنوان فاز ساكن در كروماتوگرافي مايع، جداسازي و خالص سازي اين داروي ضد سرطان از درخت تاكسوس باكاتا كه داراي خاستگاه وسيعي در شمال كشور نيز مي‌باشد به انجام خواهد رسيد.

گفتني است كه تاكنون تنها 14 عنوان پژوهانه توسط اين موسسه به ايران داده شده است كه اين مورد اولين و تنها مورد از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي مي‌باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12601s, 18q