آویشن، رزماری و اسطوخودوس زیبا و قابل کاشت در آپارتمان

باغبانی خانگی با گیاهان دارویی

۱۳۹۴/۰۱/۲۵ - ۱۵:۱۸ - کد خبر: 144240

سلامت نیوز: باغبانی خانگی با عنوان پشت شیشه ای از جمله شیوه های گسترش کاشت گیاهان اعم دارویی و غیر دارویی در واحدهای مسکونی است که باید مورد توجه بیشتر مردم قرار گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، این شیوه اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی در حال اجراست و با بهره گیری از این روش، مردم علاوه بر داشتن محیطی سبز و با طراوات می توانند از خواص گیاهان دارویی نیز بهره مند شوند.

یکی از کارشناسان و فعالان حوزه گیاهان دارویی روز سه شنبه در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا گفت: از فضاهای استفاده نشده منازل اعم از پشت شیشه پنجره ها می توان برای کاشت گیاهان به خصوص دارویی استفاده کرد.

مهدی فرخوی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی از زیبایی و جذابیت بالایی برخوردار هستند اظهار کرد: آویشن، رزماری و اسطوخودس از جمله گیاهان دارویی هستند که به راحتی می توان آنها را در فضاهای نزدیک به پنجره در داخل آپارتمان ها پرورش داد.

وی بیان کرد: مصرف برخی از گیاهان دارویی (خصوصا به صورت تازه) براساس تجویز پزشکان به افراد مبتلا به برخی از بیماریهای توصیه می شود که این افراد به راحتی می توانند گیاهان مورد نیاز را به صورت گلدانی در آپارتمان،باغچه خانگی و یا محوطه بالکن پرورش داده و سپس آنها را مصرف کنند.

این فعال حوزه گیاهان دارویی به خواص گیاه رزماری اشاره کرد وگفت: بوی زهم مرغ و ماهی با چند برگ از این گیاهان دارویی برطرف می شود که این موضوع از جمله خواص آن است که این گیاه در خارج از کشور به صورت کاملا رایج و فراوان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی از استفاده بهینه فضای بالکن واحدهای مسکونی به خصوص در شهر تهران تاکید کرد و گفت: از سقف، دیوار و نرده جلوی بالکن می توان برای کاشت برخی از گیاهان از جمله توت فرنگی و گوجه فرنگی استفاده کرد.

وی ادامه داد: آپارتمان نشینان معمولا به بهانه کمبود فضا از پرورش و نگهداری گیاهان طفره می روند که این تصور نادرست است و از فضاهای بلااستفاده می توان برای پرورش گیاهان استفاده کرد.

فرخوی با اشاره به اینکه واحدهای آپارتمانی فراوانی در شهر تهران وجود دارند که اکثر آنها دارای بالکن هستند و از این فضا کمتر برای پرورش گیاهان استفاده می شود گفت: معمولا در این مکان ابزار و لوازم بلااستفاده نگهداری می شود که فضای نامناسبی را فراهم آورده است.

وی با اشاره به اینکه بطور معمول گیاهان دارویی نیاز به مراقبت کمتری نسبت به سایر گیاهان دارند افزود: نداشتن شناخت و آگاهی مهمترین دلیل نگهداری نکردن گیاهان به خصوص گیاهان دارویی در منازل است.

وی اظهار کرد: در سال های گذشته در ایران، گیاه برای استفاده کاشته می شد اما امروزه آن را بیشتر برای زینت و زیبایی می کارند که این نگاه باید تغییر کند تا شهروندان در باغچه ها و سایر فضای واحدهای مسکونی گیاهان مورد نیاز را بکارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
طراحی سایت
با سلام
ممنون از مطالب خوبتون.
3.66065s, 19q